Prešli dva mesiace od môjho návratu z Kolumbie a čas uteká ako voda. Stále nemôžem uveriť tomu, že som strávila mesiace v krajine na druhej strane sveta a úspešne som to zvládla. Som však tu a som šťastná, že som mala možnosť ísť na výmenu. Dala mi veľa do života a odporúčam každému zažiť niečo také.

Nie každému je ľahké poslať svoje dieťa za oceán s vedomím, že ak sa niečo stane nebudete môcť nič urobiť a nijak to ovplyvniť. Som však vďačná za to, že aj keď sa moja mama bála súhlasila s tým aby som vyskúšala niečo nové a nepoznané. Napriek počiatočnému strachu ma výmena naučila mnohým veciam. Cítim sa samostatnejšie a pristupujem k nepoznaným situáciám s väčším sebavedomím. Verím v to, že to čo mi Kolumbia dala ešte dlho zostane. Predsa je to zážitok na celý život. Pravdaže nebolo mi všetko jedno, boli dni kedy by som sa radšej hneď vrátila na Slovensko k mojim kamarátom, guľášu a kompletnej voľnosti. Som však rada, že som tak nespravila pretože aj napriek tým ťažším dňom to bol nezabudnuteľný rok ktorý navždy ostane v mojom srdci.

Určite si ako ja mnohokrát vypočujete frázu ktorá znie nejak ako “Výmena nie je rok v živote ale život v roku.” Aby som bola úprimná spočiatku som tej fráze neverila no teraz s určitosťou môžem povedať, že je to naozaj tak. Doteraz som v kontakte s kamarátmi (inboundmi no i kolumbíjčanmi) aj keď je to zvláštny pocit vedieť, že už ich tak ľahko neuvidím aj naživo. I tak som však vďačná za šancu spoznať ich a stráviť s nimi aspoň toľko času koľko som mohla. Sú to úžasní ľudia s veľkými srdcami a mám ich veľmi rada.

Hoc sa mi to zdá zvláštne môj život sa navracia do starých známych koľají. Je to zvláštny pocit keď si spomeniem, že čosi viac ako dva mesiace späť som s otvorenými ústami pozerala ne to, že som späť a nemusím hovoriť španielsky keď si objednávam vyprážaný syr (naozaj to bol takmer surreálny zážitok keď som ako omámená išla ku stolu s vyprážaným syrom a Horalkou v ruke a videla som pred sebou pohár s nápisom “Kofola”). Takýto stav trval pár dní kedy som sa občas omylom prihovorila predavačkám po španielsky a nechápala som prečo mi nerozumejú.

Ľudia sa ma často pýtajú či by som sa do Kolumbie vrátila a prečo. Aby som bola úprimná vrátila by som sa veľmi rada. Chcela by som znova vidieť svojich kamarátov no taktiež i poobjavovať miesta ktoré som predtým nemala šancu vidieť. Snáď sa mi tam ešte niekedy podarí dostať.

Kolumbiu ako krajinu kam ísť na výmenu jednoznačne odporúčam. Je plná sociálnych ľudí ktorí sa k vám väčšinou neboja prísť a prihovoriť sa a nie je príliš ťažké nájsť ľudí s ktorými sa dá tráviť čas. Taktiež majú výborné jedlo (i keď často si omylne ľudia myslia, že tam jedia veľa štipľavého jedla čo väčšinou nie je pravda, aspoň z mojej skúsenosti) ako napríklad moje obľúbené empanadas. Na väčšine miest je taktiež teplo (niekedy až príliš) čo je dobré ak máte radi leto. Celkovo mi Kolumbia ako krajina prirástla k srdcu a dúfam, že prirastie aj vám.

Další články od Terky

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!