Ako mi tu bolo oznámené, ľudia zo západných krajín často hovoria “Čas sú peniaze”. V našom prípade ešte len známky, ale aj tak som si kedysi nemohol dovoliť len tak 3 hodiny pozerať YouTube bez toho, aby som prepadol z testu. Teda až doteraz. Vitajte vo svete exchangerov na Taiwane.

Nechcem však, aby to vyznelo, že tu nič nerobíme. Takmer každý týždeň píšeme 1,5-hodinový test z čínštiny, na ktorý sa po nociach drvíme v knižnici, až mám pocit, že ázijskú kultúru vstrebávam rýchlejšie, ako by sa mi páčilo.

Čo by sa ale stalo, keby som sa na všetko vykašľal a jednoducho test napísal na 0%? Odpoveď je jednoduchá – absolútne nič. Pre niektorých žiaľbohu, pre iných chvalabohu. Keď ľudia hovoria, že nás výmena učí byť nezávislými a môžeme si život poskladať podľa seba, prekvapivo to nie sú prázdne slová.

Čínštinu som si, napriek jej šibnutosti, absolútne zamiloval. Som teda dosť rád, že so svojou skupinkou premotivovaných šprtov môžeme súťažiť, kto má z testu viac ako 150% alebo kto dá lepší taiwanský rap. Sú tu však aj takí, ktorých celé toto fakt nemôže zaujímať menej.

Celou pointou môjho filozofického okienka bolo jednoducho povedať – výmena vás donúti prehodnotiť, akú hodnotu má váš čas. Nechcem absolvovať 150 výletov, zhltnúť 7 Netflix seriálov a vrátiť sa naspäť s pocitom, že bolo fajn. Chce to niečo viac. Zatiaľ to, chvalabohu, bolo stokrát lepšie, ako som si vôbec vedel predstaviť.

Ani som sa nespamätal a pomaly prišlo obdobie tretieho mesiaca – čas, kedy má vyprchať počiatočné nadšenie z novej kultúry a nastať tvrdé prebudenie do reality. Keďže o ňom každý hovorí tak veľa, v kútiku mysle som mal čudný pocit, akoby som sa nevedel dočkať, kedy konečne príde a budem mať možnosť zažiť pár týždňov autentického smútku a melanchólie.

Aj keď na moje sklamanie nič podobné neprišlo a stále naberám kopu super zážitkov, nastali momenty, kedy som búchajúc hlavu o stenu nadával, prečo sa práve ja musím učiť ich päť miliónov hieroglyfov alebo prečo je najväčšia socializačná aktivita mojich taiwanských spolužiakov kupovanie vecí v školskom bufete. V skratke, nie sú to žiadne vlnky, skôr také infarkty. 

Keď sa tu každý deň snažíme začínať konverzácie, zaujímať sa o ich kultúru, byť otvorení a neprináša to žiadne výsledky, občas máme chuť zakopať sa pod zem. Takisto si však uvedomujeme, že máme samých seba navzájom, a to sa nedá dostatočne oceniť. Za 3 mesiace som tu zažil snáď viac vecí ako za celý môj doterajší život a keby som sa rozprával so svojím ja v minulosti, odkázal by som si, nech sa teším oveľa viac. Trošku klišé, ale pravda.

Další články od Viliama

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!