India – ďaleká, rozmanitá, unikátna, farebná, občas frustrujúca, zastaralá, ale s neuveriteľnou atmosférou. Jednoducho šarmantná a nezabudnuteľná. Tak som objavila Indiu ja, ako jeden z 19 krátkodobých výmenných študentov na Rotary Discover India campe.
Pricestovala som plná očakávaní a podvedomých predsudkov. Odniesla si nespočetné množstvo úsmevov, nových priateľstviev, skúseností a zážitkov. Rušné, preplnené a ošarpané ulice, kde sa miešajú chute, farby a vône ma očarili. India sa nám predstavila festivalom šarkanov. Povyliezali sme na strechy miestnych domov, ktoré boli zaplnené tancujúcimi Indiami a deťmi púšťajúcimi farebných šarkanov, kam len bolo dovidieť. Hlad, chudoba a rozdiely na základe kastovníckeho systému sú nepriehliadnutelné. Spolu s Rotariánmi navštevujeme v skoré chladné ráno kuchyňu, ktorá poskytuje stravu pre deti v okolí 200 km. Jedlo sa začína pripravovať už o 1 nad ránom a denne sa spotrebuje viac ako 5000 kíl ryže. Aspoň jedno výživné a teplé jedlo do dňa je motivácia pre deti chodit do školy.
Postupne sa učíme tradíciam, pozorujeme zvyky, obliekame si typické indické šaty a ruky máme pokreslené henou. Je úžasné zažiť si Indi u s miestnymi v lokálnych rodinách. Prekvapia vás väčšou pohostinnosťou ako na návšteve u našich starých mám. Ich kuchyňa je veľmi rozmanitá, poväčšine vegetariánska, pre bežného európana až príliž pálivá. Najväčšiu zábavu im spôsobovala naša neschopnosť zniesť tradične štiplavé jedlá, aj keď nás dôveryhodne presviedčali o opaku. Snažili sme sa priučiť ume niu ľudového tanca v kruhu – garba a jazde na ťavách. Indovia sú experti na vytváranie zmätku a chaosu, neskôr na rýchle nájdenie provizórneho riešenia vzniknutého problému. Na nočné kempovanie na stanici a sedení na pokrčených novinách na zemi, už teraz spomíname s úsmevom. Avšak pri nastúpení do preplneného vlaku a zistení, že máme lístky na nesprávny deň nám teda nebolo všetko jedno.
Počas dvoch týždňov trvania campu, sme precestovali tisícky kilometrov po severo-západnej Indii. Navštívili sme nádherné chrámy, paláce a historické uličky, kde sa nám ťavy, kravy a opice plietli pomedzi nohy. Velkolepý Taj Mahal nás očaril, prechádzanie po bielom mramore nás nadchlo, avšak v kontraste mesto Agra, ktoré bolo najzanedbanejšie, aké sme navštívili, prekvital o chudobou, žobrákmi, bosými a hladnými deťmi. Niekoľko dní sme strávili na najväčšej soľnej púšti na svete pri Pakistanských hraniciach, kde sme videli snáď najkrajší východ slnka.
Toto všetko a ešte ovela viac vám ponúkne India. Slovami len ťažko opísať a priblížiť kultúru, tradície, atmosféru a pokoru miestnych, ktorý sú ochotní dať vám aj to čo nemajú. Stratení v bludisku uličiek a trhov, si uvedomíte ako málo tu stačí ľuďom ku šťastiu. Ďakujem Rotary klubu Žilina, za možnosť zúčastniť sa krátkodobej výmeny a okúsenie pravej Indie.
Barbora Sukupčáková, vyslaná Rotary klubem Žilina

Další články o letních táborech

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!