Roční pobyty

Mezi nejvýznamnější programy Rotary International zaměřené na rozšíření vzdělání, znalostí a zkušeností mládeže patří roční výměna středoškolských studentů. Je to kulturní a vzdělávací program, v jehož rámci student navštěvuje školu a žije ve 2 – 4 rodinách v hostitelské zemi. Jedná se o výměnný pobyt, což znamená, že český nebo slovenský student pobývá rok v zahraničí, a naopak zahraniční student zase rok v Česku nebo na Slovensku.

Programu se mohou zúčastnit středoškolští studenti ve věku 15 – 18,5 (výjimečně 19) let. Studenti během svého pobytu poznávají jinou kulturu, jiné názory, jiný školní systém, získávají zkušenosti, rozšiřují si obzory, významným způsobem posilují svoji osobnost a samostatnost. Naučení se jazyku hostitelské země je prostředkem, nikoliv hlavním cílem pobytu. Studenti při svém pobytu získají přátele na celý život nejen mezi svými vrstevníky, ale i v hostitelských rodinách.

Rotary zajišťuje program na neziskovém základě, částečně na něj finančně přispívá, hostitelské rodiny i většina jednotlivých rotariánů organizující program jsou dobrovolníci. Hlavním rozdílem proti obdobným výměnným programům pořádaných komerčními agenturami je významná finanční úspora účastníků a příkladná péče o studenty během jejich pobytu.

Díky celosvětové působnosti Rotary je možno pobyt zorganizovat v mnoha zemích celého světa, zájem je především o země mimoevropské. Nejvíce studentů tráví svůj školní rok v USA, Kanadě, Mexiku a Brazílii, velmi zajímavé pobyty jsou na Taiwanu, spíše jednotlivě jsou pak výměny organizovány s Thajskem, Japonskem, Indonésií, Kolumbií, Ekvádorem a Austrálií. Studenti z těchto zemí zase tráví svůj školní rok u nás, učí se češtině a slovenštině  a naší kultuře.

Výměnný program Rotary je celosvětově organizován již po dobu 75 let, u nás funguje nepřetržitě od roku 1997. V jeho rámci vyjelo do zahraničí přibližně 1000  českých a slovenských studentů, obdobný počet zahraničních studentů strávil svůj školní rok v naších zemích.

Zážitky studentů z ročního pobytu v zahraničí

Jsem u klokanů, hlavou dolů!

Jsem u klokanů, hlavou dolů!

Po takovém dlouhém čekání… ...
Moje připravená postýlka na druhé straně světa

Už mám připravenou postýlku 🙂

Jedu tedy do Austrálie, do státu Nový Jižní Wales, do města Albury. Je to asi tři hodiny cesty autem od Melbourne, takže za mě úplně v pohodě:) Mojí host rodinu už jsem viděla, byli na výletě v Praze a tak jsme se domluvili, že se potkáme. Byli hrozně moc milý a určitě se budou snažit, abych si rok ...
Charlotte Vangoríková hokej

Posledné dni na Slovensku

Hneď ako som sa dozvedela kam idem, kontaktovala som svoju prvú host rodinu. Obaja na mňa pôsobia ako skvelí ľudia a veľmi mi pomáhajú so všetkým, čo sa týka môjho pobytu u nich doma. Kiuruvesi má aj ženský hokejový klub, v ktorom sa pre mňa našlo miesto. Taktiež ma kontaktovali moje tri budúce ...
Sara_Sojakova_Brazilie

Bem vinda!

Kdyby jste mi pár let zpátky řekli, že mě dneska najdete tady, v Brazílii, ve městě São José dos Campos, asi bych vám to ani nevěřila. Doopravdy jsem se vydala na největší dobrodružství mého života. Na roční výměnný pobyt! Asi bych měla začít tam, kde to všechno začalo. Před třemi lety, kdy našla ...
Lantern festival Taiwan

Tchaj-wan: moje cesta za poznáním

Tchaj-wan. Dvakrát menší země, než ta naše,… ...

Nepřehlédněte

Nejnovější příspěvky

Archivy

Rubriky

Subscribe

Pin It on Pinterest

Share This