fbpx

Roční pobyty

Mezi nejvýznamnější programy Rotary International zaměřené na rozšíření vzdělání, znalostí a zkušeností mládeže patří roční výměna středoškolských studentů. Je to kulturní a vzdělávací program, v jehož rámci student navštěvuje školu a žije ve 2 – 4 rodinách v hostitelské zemi. Jedná se o výměnný pobyt, což znamená, že český nebo slovenský student pobývá rok v zahraničí, a naopak zahraniční student zase rok v Česku nebo na Slovensku.

Programu se mohou zúčastnit středoškolští studenti ve věku 15 – 18,5 (výjimečně 19) let. Studenti během svého pobytu poznávají jinou kulturu, jiné názory, jiný školní systém, získávají zkušenosti, rozšiřují si obzory, významným způsobem posilují svoji osobnost a samostatnost. Naučení se jazyku hostitelské země je prostředkem, nikoliv hlavním cílem pobytu. Studenti při svém pobytu získají přátele na celý život nejen mezi svými vrstevníky, ale i v hostitelských rodinách.

Rotary zajišťuje program na neziskovém základě, částečně na něj finančně přispívá, hostitelské rodiny i většina jednotlivých rotariánů organizující program jsou dobrovolníci. Hlavním rozdílem proti obdobným výměnným programům pořádaných komerčními agenturami je významná finanční úspora účastníků a příkladná péče o studenty během jejich pobytu.

Díky celosvětové působnosti Rotary je možno pobyt zorganizovat v mnoha zemích celého světa, zájem je především o země mimoevropské. Nejvíce studentů tráví svůj školní rok v USA, Kanadě, Mexiku a Brazílii, velmi zajímavé pobyty jsou na Taiwanu, spíše jednotlivě jsou pak výměny organizovány s Thajskem, Japonskem, Indonésií, Kolumbií, Ekvádorem a Austrálií. Studenti z těchto zemí zase tráví svůj školní rok u nás, učí se češtině a slovenštině  a naší kultuře.

Výměnný program Rotary je celosvětově organizován již po dobu 75 let, u nás funguje nepřetržitě od roku 1997. V jeho rámci vyjelo do zahraničí přibližně 1000  českých a slovenských studentů, obdobný počet zahraničních studentů strávil svůj školní rok v naších zemích.

Zážitky studentů z ročního pobytu v zahraničí

Maturita na počkání

Maturita na počkání

„Už když jsem poprvé zhlédla High School Musical, věděla jsem, že bych jednou chtěla studovat na střední v Severní Americe. Původně jsem sice měla na mysli USA, když mi ale Rotary oznámilo, že pojedu do Kanady, nadšená jsem nebyla o nic méně“, píše Aneta Jandíková v úvodu svého článku. Chtěli byste...
já a koala

Je to u konce…

Tolik se toho za ten rok událo. Potkala jsem spoustu skvělých lidí, ale bohužel taky spoustu ne tak skvělých lidí. Viděla jsem toho strašně moc. Procestovala jsem část Austrálie, mazlila se s koalou, viděla spoustu klokanů, plavala s delfíny, viděla ty nejhezčí pláže na světě, naučila se surfovat...

West Coast Trip

Jednou z částí mé výměny byl i na závěru výlet zvaný "West Coast Trip". Byl to výlet po prakticky celém západním pobřeží Ameriky. Přistál jsem ve Phoenixu a přesunul se na hotel kde jsem se potkal s pořadateli zájezdu a s ostatními výměnnými studenty z celého světa...
Pomalovaní od amazonských indiánů

Brazilská náhoda

První věta, kterou jsem při vybírání zemí, kde bych svůj rok chtěla strávit, od rodičů slyšela zněla asi takto: „Do Jižní Ameriky rozhodně nejedeš.“ Vybrali jsme tedy Belgii, ale kvůli komplikacím s tamějším distriktem jsem nakonec dostala nabídku jet do Brazílie, nebo zůstat doma. Takové...

Nepřehlédněte

Nejnovější příspěvky

Archivy

Rubriky

Subscribe

Studium v zahraničí

pro středoškoláky

 

Chceš prožít nezapomenutelný školní rok 2024/25 v některé z evropských zemí nebo v zámoří? V Itálii, Německu, Francii, Norsku, Holandsku, USA, Kanadě, Brazílii, Mexiku, Argentině, Kolumbii, Japonsku, Thajsku, Koreji, Austrálii, nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké úplně jiné zemi? Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This