Roční pobyty

Mezi nejvýznamnější programy Rotary International zaměřené na rozšíření vzdělání, znalostí a zkušeností mládeže patří roční výměna středoškolských studentů. Je to kulturní a vzdělávací program, v jehož rámci student navštěvuje školu a žije ve 2 – 4 rodinách v hostitelské zemi. Jedná se o výměnný pobyt, což znamená, že český nebo slovenský student pobývá rok v zahraničí, a naopak zahraniční student zase rok v Česku nebo na Slovensku.

Programu se mohou zúčastnit středoškolští studenti ve věku 15 – 18,5 (výjimečně 19) let. Studenti během svého pobytu poznávají jinou kulturu, jiné názory, jiný školní systém, získávají zkušenosti, rozšiřují si obzory, významným způsobem posilují svoji osobnost a samostatnost. Naučení se jazyku hostitelské země je prostředkem, nikoliv hlavním cílem pobytu. Studenti při svém pobytu získají přátele na celý život nejen mezi svými vrstevníky, ale i v hostitelských rodinách.

Rotary zajišťuje program na neziskovém základě, částečně na něj finančně přispívá, hostitelské rodiny i většina jednotlivých rotariánů organizující program jsou dobrovolníci. Hlavním rozdílem proti obdobným výměnným programům pořádaných komerčními agenturami je významná finanční úspora účastníků a příkladná péče o studenty během jejich pobytu.

Díky celosvětové působnosti Rotary je možno pobyt zorganizovat v mnoha zemích celého světa, zájem je především o země mimoevropské. Nejvíce studentů tráví svůj školní rok v USA, Kanadě, Mexiku a Brazílii, velmi zajímavé pobyty jsou na Taiwanu, spíše jednotlivě jsou pak výměny organizovány s Thajskem, Japonskem, Indonésií, Kolumbií, Ekvádorem a Austrálií. Studenti z těchto zemí zase tráví svůj školní rok u nás, učí se češtině a slovenštině  a naší kultuře.

Výměnný program Rotary je celosvětově organizován již po dobu 75 let, u nás funguje nepřetržitě od roku 1997. V jeho rámci vyjelo do zahraničí přibližně 1000  českých a slovenských studentů, obdobný počet zahraničních studentů strávil svůj školní rok v naších zemích.

Zážitky studentů z ročního pobytu v zahraničí

Pocity pár dní pred odletom, lúčenie a balenie

Pocity pár dní pred odletom, lúčenie a balenie

Dnes je sobota, 11.8 a mne sa čas na mojom krásnom milovanom Slovensku kráti neskutočným spôsobom. Už o pár dní budem sedieť v lietadle, na ceste za mojim najväčším dobrodružstvom vôbec. A aké sú moje pocity?

Začíname 😄

Začíname 😄

Keď som vyšiel z príletovej haly, hneď som uvidel môjho host ocka aj s jeho mamkou a jeho neterou. Nebol problém ich spoznať, keďže mali veľký plagát, ktorým ma vítali v Kolumbii.

Prvý deň školy :)

Prvý deň školy 🙂

Konečne môžem s hrdosťou prehlásiť, že som úspešne zvládla prvý deň školy. Ako to asi všetci veľmi dobre poznajú, pondelky sú počas školského roka najmenej obľúbené dni. A to nebolo inak ani tento týždeň. Ráno síce do školy vstávam neskôr ako doma, o 7:30, ale ...

Odlet a první dva dny

Odlet a první dva dny

Včera jsem se seznámila s celou rodinou, protože mi připravili uvítací oslavu a dokonce jsem měla i dva dorty 😀 Všichni z rodiny jsou hrozně hodní a laskaví, ale vůbec neumí anglicky a já moc ještě neumím španělsky, takže je to dost těžký se na něčem domluvit. Ale ...

Měsíc zpátky v Česku

Měsíc zpátky v Česku

Ahojte, zítra oslavím měsíc zpátky v Česku a v hlavě mám takový zmatek. Popravdě fakt nevím, jak se cítím. Jsem celá ještě ze všeho popletená. Jsem ráda, že jsem doma a s mojí rodinou a kamarády po roce, ale opravdu bych znovu jela do Brazílie. Návrat zpátky je ale ...

Nepřehlédněte

Nejnovější příspěvky

Archiv

Rubriky

Získejte více informací

z našeho webu!

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This