fbpx

V dňoch 24.-26.11 sa konal druhý Orientation meeting pre outboundov, organizovaný Rotary Youth Exchange Czechia & Slovakia v Kroměříži. Ako každý rok, cieľom tohto meetingu je vybrať tých najvhodnejších kandidátov na ročný výmnenný pobyt, ktorí budú mať už čoskoro možnosť reprezentovať náš Rotary dištrikt v rôzných krajinách po celom svete.

Po piatkovom príchode, ubytovaní a večeri prebehlo oficiálne zahájenie meetingu. Outboundov v Kroměříži uvítali Rotariáni a Rotexáci, začiatočný príhovor mala súčasná guvernérka našeho česko-slovenského Rotary dištriktu 2240, Katarína Čechová.

Po zahájení čakali študentov jazykové testy z angličtiny, kde nám 66 budúcich outboundov ukázalo ich doterajšie znalosti vo forme čítania s porozumením a posluchového testu. Po dokončení testu nasledovali teambuildingové aktivity. Vďaka ním, študenti bližšie spoznali nielen seba navzájom, ale aj problémy a prekážky, s ktorými by sa na výmennom pobyte mohli stretnúť. Prvý večer sme zakončili rozdelením študentov do štyroch tímov, v ktorých pracovali na ďalší deň.

V sobotu sa konali pohovory, skrz ktoré náš skúsený tím Rotariánov a Rotexákov posudzuje, ktorí študenti sú vhodní kandidáti na ročný výmenný pobyt. Outboundi počas pohovorov ukázali nielen svoj všeobecný prehľad, znalosť Rotary a komunikáciu v angličtine, ale hlavne ich pohotovosť, schopnosť riešiť problémy a aktívny prístup.

Počas dopoludnia bol pre študentov, ktorí práve neboli na pohovore, pripravený program Rotexákmi. Outboundi sa mohli dozvedieť aké je to žiť rok v Austrálii, alebo aké sú výmeny v rámci Európy – v Belgicku a Taliansku. Podarilo sa nám cez videohovor spojiť aj so současnou výmennou študentkou v Chile, pre ktorú mali záujemci o Južnú Ameriku veľa otázok.

Po dopoludní plnom pohovorov sme se všetci znova stretli v spoločenskej miestnosti a nasledovali prezentácie o výmene v Kolumbii a v Indii. Taktiež sa nám podarilo volať s výmennými študentmi do Brazílie, Mexika a Kolumbie. Vďaka tomu mali budúci outboundi možnosť pýtať sa na otázky študentov, ktorí momentálne žijú v daných krajinách a majú najaktuálnejšie informácie. Nemohla chýbať ani každoročná prezentácia o kultúrnom šoku.

Deň sme zakončili spoločnými aktivitami, počas ktorých mali študenti možnosť lepšie spoznať krajiny, o ktoré majú záujem, alebo sa nechať očariť krajinami, ktoré doteraz na výmenný pobyt ani len nezvažovali. Náš tím Rotexákov sa im snažil odpovedať na všetky otázky, možné aj nemožné, týkajúce sa výberu krajiny, hostiteľských rodín, školy, hľadania si kamarátov v zahraničí a veľa ďalšieho.

V nedeľu študenti dostali inštrukcie ohľadom vyplňovania prihlášky a potom ostalo už len rozísť sa domov, plní nových, užitočných rád a informácií, ktoré im pomôžu s finálnym výberom tej správnej krajiny pre strávenie školského roku 2024/2025.

Aneta Bobovská, Rotex SK

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!