fbpx

7.1.  jsem s host rodinou vyjel do São Paula a pár minut před 6 ráno jsme zastavili před hotelem, kde byl sraz. Začalo první seznamování a po hodině jsme se vydali směr hlavní město Brasília.

 

BRASÍLIA (Distrito Federal)

Na oběd i večeři jsme zastavili u cesty a po dlouhých 17 hodinách jsme dorazili na hotel.

Snídani jsme si vychutnali na střeše s výhledem na hlavní město a v pondělí se k nám přidalo dalších pár výměnných studentů, takže už jsme byli všichni – 52 studentů z 16 zemí (Německo, Belgie, Kolumbie, Dánsko, Ekvádor, Slovensko, USA, Francie, Maďarsko, Indie, Itálie, Mexiko, Polsko, Česko, Taiwan a Turecko).  První zastávka byla u Národního stadionu Mané Garrincha, který je druhý největší zemi a odehrálo se tam pár fotbalových zápasů v průběhu olympiády. Pokračovali jsme k památníku prezidenta Juscelina Kubitscheka, který má české kořeny a před 60 lety nechal postavit hlavní město ve tvaru letadla. Následně jsme byli uvnitř chrámu Legião da Boa Vontade ve tvaru pyramidy, uvnitř které se nachází největší krystal nalezený v Brazílii.

Další den nás čekal opět 17hodinový přesun. Po půlnoci jsme si sedli do dodávky a po chvíli jsme byli již na ubytování v barevných chatkách.

 

Já a kamarádi

Chrám Legião da Boa Vontade

Naše skupina

 

LENCOIS (NÁRODNÍ PARK CHAPADA DIAMANTINA)

Ráno jsme se pěšky vydali k vodopádu Ribeirão do Meio, což byla největší přírodní skluzavka, po které jsem se kdy klouzal. Po stranách byly skály, ze kterých jsme také chvíli skákali. Odpoledne jsme šli na procházku do jeskyně Areia Colorida. Měli jsme krásné výhledy, prošli jsme si jeskyní a procházku jsme zakončili koupáním ve vodopádu.

Čtvrtek jsme zahájili nedlouhým výlezem na Morro Paí Inácio, ze kterého byla úžasná panoramata na všechny strany. Cestou jsem mimochodem poprvé viděl květ maracuji. Před obědem jsem ochutnal ovoce umbu přímo ze stromu, ze kterého jsem měl džus v Riu

Poté jsme absolvovali prohlídku jeskyně Lapa Doce. Ještě než jsme sestoupali do jeskyně, kochali jsme se výhledy na skály jako z filmu. Jiná část jeskyně má chodbu dlouhou 42 km, ve které se našlo mnoho pravěkých zvířat. My jsme se vydali na trasu dlouho pouze něco kolem kilometru skrz jeskyni. Poslední zastávkou dne bylo koupání u vodopádů v řece Mucugezinho.

Po večeři jsme měli lekci capoeiry. Dlouho jsme pouze pozorovali bojový tanec s doprovodem hudby a ke konci jsme si někteří capoeiru také vyzkoušeli.

 

Naše skupina

Vodopády

Jeskyně

 

MACEIÓ (Alagoas)

V sobotu jsme byli všichni natěšení na první pláž našeho výletu, kterou se stala praia do Gunga.

Voda moc osvěžující nebyla, ale s takovouto velkou skupinou si snad ani nejde pláž neužít. Většinu dne jsme strávili na pláži Ponta Verde. Voda byla snad ještě teplejší, bylo tam trochu řas a pod nimi kameny, které nebyly vidět. Do vody jsme tedy moc nelezli. Hráli jsme altinhu, opalovali se a ke konci jsme hráli fotbal a druhá skupina volejbal.

NATAL (Rio Grande do Norte)

16. ledna jsme se podívali na nejhezčí pláž, na které jsem kdy byl, praia da Pipa. Byl tam příjemný písek, krásné výhledy, optimální vlny, čistá voda, a dokonce nebyla ani tolik plná. Přes 40 z nás si chtělo vyzkoušet surfování. Rozdělili jsme se do 4 skupin, zaplatili, namazali se opalovacím krémem a šli jsme si pro surfy. Dali nám ještě UV trička a speciální opalovák na obličej, se kterým někteří vypadali dost vtipně. Nejdříve nás čekal výcvik na souši, ale poté už přišla zábavná část přímo ve vodě. Kromě asi 2 vln jsem chytil všechny. Možná jsem u toho ještě nevypadal jako surfař, ale několikrát jsem každopádně dojel až na pláž.

Odpoledne se na břeh vyplavila obrovská želva, která byla buď na sklonku života, nebo už to měla za sebou. I přesto bylo zajímavé vidět takhle velkou želvu zblízka přímo v moři.

Oběd a odpoledne jsme strávili na pláži Genipabu. Čekali jsme na projížďku na buginách. Při hodinovém okruhu po písečných dunách jsme se kochali výhledy. Tento zážitek rozhodně velmi zlepšil celkový pohled na jinak ne až tak zábavný den.

 

Olinda

Představení

Karneval

 

RECIFE (Pernambuco)

V pátek jsme přejeli do vedlejšího města, Porto de Galinhas, kde jsme strávili den na pláži. alší den jsem si před snídaní zacvičil a poté jsme poznávali město karnevalu, Olindu, kde je plno barevných domečků a kostelů. Typickým symbolem města je barevný deštník, který mám i na suvenýrech, které jsem si tam koupil. </span>Zatímco Olindou jsme si prošli, prohlídka Recife byla pouze z autobusu, což moc zábavné nebylo, takže většina z nás spala. Na hotelu jsme chvíli relaxovali v bazénu a poté jsme se začali připravovat na karneval. Chvíli po našem příjezdům začala hrát hudba a začalo se tancovat při chůzi. Ten den jsem si vyčerpal veškerý svůj extrovertismus aspoň na půl roku dopředu. Při cestě zpět se vyhlašoval nejlepší pánský a dámský kostým.

SALVADOR (Bahia)

Odpoledne nás čekalo poznávání města. První zastávkou byl maják na pobřeží. Následně jsme byli v kostele, před kterým lidé vážou barevné stužky, a přitom si něco přejí. Poté jsme se výtahem Lacerda vyvezli nahoru, ze kterého byl pěkný výhled na přístav. Dostali jsme se do nejslavnější části Salvadoru, historického centra Pelourinho. Večer nás čekalo folklorní představení typické pro stát Bahia.

V úterý jsme měli výlet lodí na ostrov dos Frades. Cesta trvala kolem 2 hodin, na 2 hodiny jsme zakotvili a poté opět 2 hodiny zpět s lehkým deštěm. Někteří si na památku odnesli větší mušličky, kterých byla plná pláž. Při plavbě nazpět se nám poštěstilo vidět skupinku delfínů, která skákala kousek od naší lodi.

 

Naše skupina

Stadion

Nádherné výhledy

 

PORTO SEGURO (Bahia)

Čtvrtek jsme zahájili prohlídkou historického centra, kde vznikla první vesnice v Brazílii. Nejdříve nám místní průvodce pověděl pár zajímavostí a prohlídka bylo zakončená u stánku s pravou brazilskou čokoládou. Odpoledne jsme se přesunuli na pláž před hotelem, kde jsme pobyli do 16:30. Konala se tam nějaká párty, kde se tančilo axé. Drtivá většina se z naší skupiny se přidala k tančení, ale já společně s dalšími kluky jsme si celou dobu kopali.

Další den jsme šli na pláž, na které jsme předešlý den obědvali. Přišli jsme ještě za odlivu, takže se uprostřed moře utvořila písečná cestička, kterou jsme mohli jít asi 200 metrů.</span> Od 5 hodin nás čekala pool party. Bylo nám řečeno, že máme přijít už v oblečení do restaurace, protože i přesto, že to je pool party, máme zákaz se koupat. Všichni jsme tedy přišli ustrojení, ale protože lilo jako z konve, řekli nám, ať si oblečeme plavky a můžeme se jít koupat.

 

Ježíš

Výhled z lanovky

Stadion

 

RIO DE JANEIRO (RIO DE JANEIRO)

Po asi 10 hodinách jsme dorazili do poslední stanice výletu, Rio de Janeiro.

Zastavili jsme u Centro Cultural Banco do Brasil, kousek od toho v kostele de Nossa Senhora da Candelária, prošli jsme kolem pochodně z olympiády 2016. Pokračovali jsme kolem divadla Municipal a Národní knihovny ke schodišti Selarón. Odpoledne nás čekala prohlídka stadionu Jornalista Mário Filho, více známého pod názvem Maracanã. Posledním místem byla Cukrová homole (Pão de Acúcar). Nádherný pohled jsme si užili pouze cestou lanovkou nahoru, poté už přišel mrak.

31. 1. byl poslední celý den výletu, který začal časným výjezdem k Ježíšovi. Bylo tam rozhodně více lidí, než když jsem tam byl naposledy. Odpoledne jsme si naposledy užili moře na pláži Ipanema. Večeři jsme měli trochu dříve, jelikož nás večer čekala lekce samby a funku. Všichni jsme si zatančili a něco nového se přiučili. Cestou na hotel jsme se postupně začali loučit, vyplnili jsme dotazník o výletu a někteří si pobrečeli. Na hotelu jsme si podepisovali vlajky, trička a bločky a naposledy jsme se rozloučili.

Z Ria nás v autobusem už moc nejelo, takže měl pro sebe každý 2 sedačky. Už nikdo nepovídal, všichni jen spali. Pinda byla po cestě, takže mi naštěstí zastavili a Northeast už opravdu skončil. Bylo to úžasné, ale asi všichni jsme se už těšili až budeme po měsíci sami a odpočineme si. Celkově jsme ujeli asi 7 000km.

 

Jiří MORAVÍK, RC Praha Staré Město → BRAZÍLIE, D4571

 

Další články o dlouhodobých výměnách

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!