Žil som jeden rok v Mexiku, zažil som asi viac vecí za celú tú dobu ako za celý môj život, naučil som sa od mojej výmeny veľa a išiel som tam aby moja kultúrna bublina už konečne praskla.

Štát v ktorom som prežil takmer celý rok z môjho života sa volá Sonora. Nachádza sa na severozápadnom cípe krajiny Aztékov, Mayov, Opatov, kmeňa Yaqui… Je to časť Mexika kde sú samé púšte a … púšte. Sonora je hlavne známa najkvalitnejším hovädzím mäsom na svete a najkrajšími západmi slnka. Dokonale, lepšie miesto som si ani nevedel predstaviť.

Býval som v pobrežnom meste Guaymas, ktoré je veľmi populárne medzi americkými výletníkmi, seniormi ale aj takzvanými sťahovavými Američanmi. Je to krásne prístavne mesto, ale jeho krása sa ukrýva hlavne pod povrchom.  V mory. Je plne všefarebných koralov, delfínov, morských tuleňov, krabov, nafukovacích rýb, periel ale aj nebezpečných rají a medúz. Na každom rohu ulice znejú rytmy regeattonu a bandy. Počas tohto roka som zažil priveľa veci, ktoré som predtým ešte nerobil. Medzi ne patria streľba z luku, voľna jazda a parkúr na koni, kayakovanie, januárové kúpanie sa v mory, jedenie polievky z raje a korytnačky, plávanie v Tichom oceáne, návšteva jedného z najväčších miest sveta a nespočetne veľa iných zážitkov. Takisto som prežil silnú tropickú búrku, ktorá sa podľa miestnych podobala viac na hurikán. Trochu silný kultúrny šok pre mňa bolo taco de cabeza. Je veľmi obľubované u Mexičanov a obsahuje to všetko to, čo sa nájde na hovädzej hlave. Pred tým ako som tam prišiel, do jedla som si vôbec nedával nič štipľavé, ale po tom, čo som sa rok stravoval s mojimi mexickými rodinami a kamarátmi mi na Slovensku asi nebude ani to najsilnejšie čily stačiť.

S odstupom času a priestoru si uvedomujem, čo všetko sa vo mne zmenilo. Vrátil som sa tak, že sa cítim byť samostatný, tolerantný a už nie časovo presný vďaka mexickej dochvíľnosti. Cítim sa dospelý. Nezáleží na tom, v akom veku alebo kam by som odišiel na tento pobyt, stále by som sa už vrátil väčší, vyspelejší, silnejší a s veľa znalosťami. Budúcim študentom radím aby si išli za svojimi túžbami a plánmi na ich výmenu, majú veľkú šancu že sa im splnia. Keď spomínam na všetky tieto zážitky je mi smutno a je ťažké prijať fakt, že už je to všetko za mnou. Ako som však už spomínala, výmena mi otvorila oči a vďaka tomu čo mi do života dala viem, že aj moja budúcnosť bude pestrá.