Ak si o výmene myslíte, že viete, čo vás čaká a stretne, máte isté plány a sny, jednoducho všetko zahoďte za hlavu. Za tento rok som sa naučila, že výmena nie je o tom, o čom si myslíte, že sa stane, ale presne o tom, o čom by ste nikdy ani len neuvažovali. Dá vám do života omnoho viac, ako len spoznávanie novej kultúry a ľudí. Je to desať mesiacov plných životných lekcií a nečakaných udalostí. Ja sama som bola naivná, avšak moja výmena mi ukázala, že život je plný vecí, ktoré by si najmenej čakal a vďaka nej som sa naučila týchto pár lekcií, ktoré sa dajú aplikovať nie len na výmenu, ale aj v bežnom živote.

 

1. lekcia: Rátaj s každou možnosťou!

Naozaj nikde nie je napísané, že tvoj perfektný plán v hlave sa stane skutočnosťou. Pre mňa bola Amerika iba plánom B, nepatrila som k väčšine výmenných študentov, ktorí si chceli vyskúšať život za Veľkou Mlákou. Aj tak som neovládala anglický jazyk na vysokej úrovni. Keď som dostala e-mail, ktorý mi odhalil miesto mojej desať mesačnej výmeny, zažila som malý infarkt. 😀 ČOŽE?! Ja mám ísť do Ameriky? O Minnesote som nič nevedela, avšak už od začiatku mi bolo jasné jedno: Nebuď naivný, lebo stať sa môže skutočne všeličo! Môžeš sa dostať do krajiny, o ktorej si ani nesníval, mať host rodinu, ktorá ti nevyhovuje, stretnúť sa so všelijakými ľuďmi… Rátaj s každou možnosťou! 

2 lekcia: Bojíme sa len toho, čo nepoznáme. Keď to spoznáme, už nám to neprídě strašidelné.

Toto je skutočne motto celej mojej výmeny! Bola som absolútne vystrašená iba pri predstave, že strávim nasledujúcich desať mesiacov v Amerike, v krajine, o ktorej nič neviem. Navyše, ešte nikdy som neletela sama, a v lietadle som bola raz v živote. Avšak podľa toho, že píšem tento článok môžete správne hádať, že som nie len prežila let a svoju výmenu, ale úspešne, s radosťou v srdci som toto všetko absolvovala. Od momentu, ako som sa rozlúčila so svojou rodinou, som v sebe našla akúsi skrytú znalosť angličtiny a vylepšila svoj orientačný zmysel a smelo som sa opýtala, či rozvážne hľadala smer na letisku.

Dôležité je nepanikáriť! A možno akýsi pokoj, ktorý som si v sebe niesla a vedomie, že aj tak už nič nezmením, mi pomohli k tomu, aby som sa úspešne dostala z bodu A do bodu B. Nával paniky prišiel však vtedy, keď som dorazila do Minnesoty, na letisko Minneapolis/St. Paul a v hlave som si predstavovala ľudí, s ktorými strávim nasledujúci rok. Avšak moje obavy boli naozaj neoprávnené. Moje host rodiny boli tí najlepší ľudia pod Slnkom a určite môžem povedať, že bez nich by som túto výmenu nezvládla. Vždy, keď som pocítila za tento rok nejakú obavu, strach, opýtala som sa samej seba: Môžeš to vyskúšať? Pokúsiť sa to spoznať? A môžete mi veriť, že nakoniec nič nie je také strašidelné, ako by sa mohlo zdať.

3. lekcia: Buď otvorený k ľudom okolo seba! Hovor, maj názor, buď úprimný!

Ak budeš uzavretý, nekomunikatívny či neúprimný, nenadobudneš vo svojom novom domove, škole, vzťahy, ktoré by za to reálne stáli. Myslím, že vďaka mojej snahe mať s host rodinami úprimný a otvorený vzťah, sme sa zblížili natoľko, že ich môžem pokojne oslovovať: mama, oci, brat či sestra. Vždy sme mali dlhé rozhovory o tom, čo nás trápi, ako sa cítime či len bežné každodenné rozhovory. Tak isto aj v škole. Musíš byť rozumný a vedieť, kedy a komu sa máš otvoriť, kedy si povedať svoj názor, a kedy mlčať. Ale ak sa ľuďom otvoríš, ľudia sa otvoria tebe a ty si môžeš vytvoriť krásny druhý domov, akým bola pre mňa Minnesota.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!