Na Helsinském letišti nás očekával krásný letní den. Milé překvapení na severský stát. Další takové mě očekávalo o 150 kilometrů později, kousek od vesničky Sysmä, v podobě té nejmilejší host family. Ta čítala krom rodičů a o pouze rok starší host sister i devítiměsíční štěňátko. Rozuměli jsme si od první chvíle. Naslouchali, co bych si přála vidět a zažít, zároveň se mi neváhali ukázat jejich oblíbená místa a treky.

Dbali taky na to, abych se naučila i nějaká nová finská slovíčka. Týden s nimi jsem strávila velmi aktivně, nezdráhala jsem se ani pomoci s přípravou párty pro ostatní studenty, navštívit místní kavárnu nebo galerii. Díky Ebbě, mé host sister, jsem poznala místní kulturu teenagerů. Mohla jsem ji porovnat a prodiskutovat to s nimi. 

Druhý týden měl být zaměřený na čistou vodu a natáčení videi na toto téma. Společně jsme bydleli v tělocvičně v městečku Vääksy. První video jsem točila na téma přírody na Moravě. V dalším jsem se snažila vystihnout život finské rodiny na venkově. Společně s ostatními studenty jsme si vyzkoušeli profesionální vybavení za účelem natočit videoklip k písni o vodě. 

Navštívili jsme města jako Helsinky nebo Lahti, ale i druhé největší jezero Finska Päijänne. Zaujaly mě přednášky o životním prostředí, kterých bylo požehnaně. 

Druhý týden jsem oslavila osmnácté narozeniny, které byli díky mým mezinárodním přítelkyním překrásné. Po dvou letech jsem se znovu setkala s mou finskou kamarádkou z prvního campu před dvěma lety, která se zrovna vrátila z roční výměny. 

Dozvěděla jsem se zajímavé fakty o Finsku, přírodě a jak zvládají udržovat svou vodu čistou. Poznala jsem milou rodinu a udělala si krásné vzpomínky. 

Nela Haluzová, 18 let , Rotary klub Valtice – Břeclav 

Další články o letních táborech

Studium v zahraničí

Studium v zahraničí

pro středoškoláky

 

Chceš prožít nezapomenutelný školní rok 2023/24 v některé z evropských zemí nebo v zámoří? V Itálii, Německu, Francii, Norsku, Holandsku, USA, Kanadě, Brazílii, Mexiku, Argentině, Kolumbii, Japonsku, Thajsku, Koreji, Austrálii, nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké úplně jiné zemi? Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!