O výmennom pobyte v zahraničí sa medzi nami, absolventmi výmeny hovorí ako o najlepšom roku v živote. Či je to tak, je individuálne, pretože každá výmena je  výnimočná. Avšak v mojom prípade, bol rok v Mexiku naozaj najlepším, najkrajším, najzaujímavejším a najodlišnejším rokom, aký som kedy zažila.  Spoznala som mexickú kultúru, tradície, mentalitu ľudí. Obohatila som sa o kopec zážitkov a priateľstiev na celý život. Zúčastnila som sa dvoch dištriktných výletov spolu s výmennými študentmi. Prežili sme spolu krásne, nezabudnuteľné chvíle.

Výmenný pobyt nie je však stále spojený iba s pozitívnymi momentmi, ale aj s tými negatívnymi. Rovnako to bolo aj na druhom výlete Ruta Colonial, počas  ktorého sme spoznávali centrum Mexika a okolité mestá.  Boli sme v Mexico City na ceste do centra mesta pozrieť sa na známy hrad Castillo de Chapultepec. Polovica skupiny, asi 20 výmenných študentov sme si nechali  ruksaky s osobnými vecami v úschovni, pretože nosiť jedlo a nápoje bolo zakázané. Po návrate z hradu sme čakali  pred úschovňou, kým druhá polovica skupiny aj s rotariánmi odišli k autobusu. Počas výletu sme boli oboznámení, že kto sa zdrží, na nikoho autobus čakať nebude. My sme však bez ruksakov odísť nemohli. To, čo rotariáni povedali, to aj spravili. Autobus bez nás, 20- tich študentov odišiel a nám kamaráti zavolali, že sa máme za nimi dostaviť taxíkmi do presne určenej časti mesta. Bolo to asi 15 minút cesty autom. Začali sme rýchlo zháňať taxíky.  Situáciu ihneď taxikári využili, keď videli, že sme cudzinci. V  mojom taxíku sme sa viezli päť dievčat. Ani nás v tom strese nenapadlo pomiešať sa do taxíkov, chlapci a dievčatá kvôli bezpečnosti. Pri platení sme dostali 200 percentnú prirážku a ešte taxikár nám nastrčil falošné peniaze! Autobus sme teda dobehli, ale  večer pri našej vzájomnej debate sme si uvedomili, aké nebezpečenstvá na nás číhali. Veď predsa sme boli v Mexico City- v jednom z najnebezpečnejších miest sveta. Čo keby nás dievčatá, taxikár odviezol na neznáme miesto, čo keby nás okradli  atď…?

Túto udalosť som opísala preto, aby si výmenní študenti uvedomili, že v každej situácií, ktorá môže nastať počas výmenného pobytu netreba spanikáriť a nechať sa ovplyvniť davom. Je treba premýšľať a prehodnotiť danú situáciu vopred, kým niečo podnikneme. Mať stále na pamäti, že sme v cudzine a musíme sa spoliehať každý sám na seba.