Tento  školní rok jsem měla možnost strávit v Mexiku ve státě Veracruz a ve městě Córdoba. Vrátila jsem se 13.června zpátky domů a moje pocity jsou pořád smíšené. Jsem hrozně ráda, že jsem doma se svojí rodinou, přáteli a lidmi na kterých mi záleží, ale na druhou stranu mi chybí Mexiko. Mexická kultura, kuchyně, lidé, mentalita, životní styl a dokonce i typická mexická nedochvilnost.

Výměna pro mě ze začátku byla těžká, protože jsem neuměla španělsky, ale všichni byli hrozně milí a snažili se mi pomáhat.  Připadala jsem si jako z jiného světa. Hned druhý den po příletu mě totiž moje první host máma vzala na místní trh. Trhy v Mexiku neoplývají čistotou, všude je chaos, spousta lidí a nikde se tam nedodržuje moc hygiena. V té chvíli jsem přemýšlela, jestli jsem si vybrala správnou zemi, protože to byl pro mě hrozný šok.

Myslím, že nikoho nepřekvapí , když řeknu, že nedílnou a podstatnou část výměny tvoří kamarádi. Kamarády jsem měla z Mexika a taky výměnné studenty. S výměnnými studenty jsme si byli blízcí, protože měli stejné pocity jako já. Když někomu z Mexika řeknete, že se vám stýská po Česku, tak vám odpoví, že v Mexiku mají tacos a tequilu a že je tam přece dobře. Ano je tam dobře, ale minimálně ze začátku se vám občas zasteskne po domově. A toto řešíte s ostatními výměnnými studenty, kteří zažívají stejné pocity jako vy a rozumí vám. Přišlo mi až neuvěřitelné, jak moc vám rozumí, když nemáte ani stejný mateřský jazyk a i díky tomuto jsem se tak rychle do Mexika zamilovala.

Moje první host rodina měla  dopravní firmu a zprostředkovávala výlety po Mexiku a proto jsem měla možnost hodně cestovat. Chtěla bych se s vámi podělit o jeden výlet, co se mi líbil nejvíce. Měla jsem možnost jet na týden do státu Chiapas a do Guatemaly. Nachází se zde hodně mayských i přírodních památek. Měla jsem možnost zde navštívit několik krásných přírodních jezer, vodopády, pyramidy, ale i krásná města.

Výměna je určitě psychicky náročná a projít si kulturním šokem není lehké, ale kdyby se mě teď někdo zeptal,  jestli chci jet na výměnu znovu, tak bych s odpovědí neváhala ani minutu. Odvážím si z Mexika spoustu zkušeností, zážitků a llevo Mexico en la piel.