fbpx

Hei, hei! – ako by povedali Fíni. Môj prvý Rotary kemp som absolvovala vo Fínsku a myslím si, že som sa lepšie rozhodnúť ani nemohla. 🙂

Na začiatku som mala malé obavy z cestovania lietadlom a prestupu v Helsinkách, pretože som prvýkrát letela sama. Teraz môžem povedať, že moje obavy boli zbytočné, pretože letiská sú perfektne označené a nie je sa čoho báť.

Host rodina

Po príchode som strávila týždeň v host rodine v meste Jakobstad (Pietarsaari). Bývala som s milou Španielkou v typickom drevenom, žltom domčeku so saunou. Naši host-rodičia boli veľmi priateľskí: starší manželský pár na dôchodku, ale duchom stále mladý. Vďaka nim sme sa dozvedeli veľa o Fínsku, tradíciách a zvykoch. Spoznávali sme mesto a jeho okolie, kúpali sme sa v mori, navštívili sme okolité mestá, stretli sme sa s účastníkmi campu, ktorí bývali neďaleko. Pozbierali sme čučoriedky, z ktorých sme neskôr upiekli koláč a ochutnávali sme tradičné jedlá. Myslela som si, že to lepšie už ani nemôže byť ale mýlila som sa…

Druhý týždeň Rotary kempu bol zorganizovaný v Merilä campe pri Baltskom mori. Od prvej minúty strávenej s 19-timi mladými ľudmi z 13-tich krajín som vedela, že tieto dva týždne si zapamätám navždy. Všetci boli otvorení, priateľskí, veselí a plní energie. Môžem s istotou povedať, že som si tam našla kamarátov do konca života. Neustále sme sa zabávali, podporovali, rozprávali sa a každým dňom sme sa spoznávali viac a viac.

More zážitkov

Program bol perfektne zorganizovaný. Cez deň sme mali spoločné akcie ako výlet loďou, minigolf, kajaking a veľa ďalších zábavných aktivít. Zároveň sme mali dostatok voľného času na plávanie, saunu (samozrejme), volejbal alebo hocijaké voľnočasové aktivity, na ktoré sme mali chuť. Dozvedela som sa aj množstvo zaujímavých vecí o rôznych krajinách, veľa cudzojazyčných fráz a dokonca aj niektoré tradičné tance. Každý večer sme sedeli pri ohni a spoločne spievali. Tento camp sme zavŕšili prezentáciami o našich krajinách a potom nasledovala rozlúčková párty.

Pochopila som, že Rotary kempy sú výborné nie len v tom, že spoznáte novú krajinu, nový svet a kultúru, ale ponúkajú aj príležitosť vycestovať sám a spoznať seba. Okrem toho nadobudnete nové priateľstvá z celého sveta. Som vďačná, že som sa stretla práve s touto skupinkou veselých, odviazaných tínedžerov. Síce sme sa všetci museli rozlúčiť, ale ako sa hovorí: ,,Svet je malý.” Verím, že nás ešte niekedy osudy spoja a znovu sa stretneme.

Chcela by som poďakovať Rotary klubu za komunikáciu a za príležitosť zúčastniť sa na tomto kempe. Ďakujem aj organizátorom vo Fínsku, za perfektnú prípravu kempu a priateľský prístup.

Ďakujem! Toto leto bolo najlepšie aké som kedy zažila! 🙂

Nikola Rybárová, 16 let, RC Poprad

 

Studium v zahraničí

pro středoškoláky

 

Chceš prožít nezapomenutelný školní rok 2024/25 v některé z evropských zemí nebo v zámoří? V Itálii, Německu, Francii, Norsku, Holandsku, USA, Kanadě, Brazílii, Mexiku, Argentině, Kolumbii, Japonsku, Thajsku, Koreji, Austrálii, nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké úplně jiné zemi? Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!