fbpx

Ako som písala, svoj prvý týždeň som strávila na kempe v Karkku spolu s ostatnými výmennými študentami. Bolo nás tam skoro sto plus ďalších dvadsať dievčat z Rotexu alebo učiteľov. Náš deň začal raňajkami, nasledovali tri hodiny fínskeho jazyka, obed, ďalšie dve hodiny fínštiny, prestávka na kávu, prezentácia o našom nasledujúcom roku, večera, sauna alebo iné aktivity, druhá večera a večierka.

Hodiny fínštiny

Hodiny fínštiny boli naozaj náročné, ale vďaka nim sme sa naučili aspoň nejaké základy. V triede som bola v skupine s ľuďmi z Belgicka, Švajčiarska a jedno dievča Rotexu (volá sa Mette, radšej to tu napíšem, ako stále písať tá z Rotexu), ktoré nám pomáhalo lepšie pochopiť učivo. Najhoršie na tom bolo to, že všetci v mojej skupine okrem mňa a Mette hovorili po francúzsky. Takže keď sa spolu rozprávali, nič sme nerozumeli.

Jedlo

Jedlo tam bolo skvelé. Zakaždým, keď som si naložila na tanier, mala som tam veľmi veľa rôznych chutí. Od ananásu, cez zemiaky až po rybu. Napríklad do šalátu pridávali mandarínky a syr. Možno si poviete, ako to si to mohla dať na tanier, veď slané a sladké, ale bolo to fakt dobré. To znamená, že nikdy nesmiete mať predsudky ohľadom jedla v iných krajinách. Počas prestávky na kávu sme si mohli dať nejaký z ich tradičných koláčov a trocha spoznať nových ľudí.

Prezentácie boli založené na spoznávaní fínskej kultúry, ich spôsobu života alebo aké významné udalosti nás budúci rok vo Fínsku čakajú. Mohla som zistiť, že Fíni sú od Slovákov dosť odlišní. Napríklad, nepraktikujú “small talk” (rozhovor, ktorý je v podstate o ničom). Pre nich je ticho úplne normálne. Nie ako na Slovensku. Pokiaľ je ticho viac ako desať sekúnd, už začneme premýšľať: Čo mám povedať? Isto si myslí, že som divný/á. Toto je veľmi trápne. A podobne.

V saune sme boli celkovo tri krát. V pondelok, utorok a vo štvrtok. Hneď vedľa sauny bolo jazero, kde sme sa zakaždým mohli schladiť. Taktiež sme mali k dispozícii loďky alebo paddleboardy.

Tampere

Vo štvrtok sme mali príležitosť navštíviť Tampere. Videli sme veľa starých budov alebo kostolov. Keďže hrám hokej, musela som ísť navštíviť Nokia arénu, no mali zatvorené. Hlavne z dôvodu blížiaceho sa zápasu.

Na konci kempu ma vyzdvihol môj YEO officer (člen Rotary klubu) spolu so svojím synom, mojim budúcim spolužiakom. Cesta nám trvala päť hodín a väčšinu času bol okolo nás iba les alebo jazero. Ešte v ten večer som spoznala svoju prvú host rodinu. Sú to skvelí ľudia, vo všetkom sa mi snažia pomáhať. Majú psa (Ragu), s ktorým sme už stihli ísť viackrát na prechádzku. Už zajtra mi začína školský rok, takže som zvedavá, v čom sa líši fínske školstvo od toho slovenského.

Další články od Charlotty

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!