Ahojte, volám sa Natália Ficová a môj výmenný pobyt som strávila v Brazílii pri mori! Po nekončiacich sa papierovačkách (aj vás to onedlho čaká, outboundi:-)), som sa konečne dostala do mojej preferovanej zeme. Moje mesto – Caraguatatuba, som asi vyhrala v lotérii, pretože bolo priamo pri mori! Čiže k mojej každodennej rutine patril po škole zaslúžený oddych v podobe šantenia sa v mori s kamarátmi a chytania bronzovej farby. Keďže som žila na pobreží, dostať sa do vedľajšieho mesta, ktoré je taktiež na pláži, nebol problém. A tak som si s mojimi host rodinami precestovala počas môjho roka rôzne okolité pláže, ktoré mi vyrazili dych a zanechali spomienky na celý život.

Dokopy som bývala v troch hosťovských rodinách a musím povedať, že všetky boli úžasné. Každá z nich bola niečim výnimočná. Najviac som si ale sadla s mojou prvou rodinou, u ktorej som strávila najviac času mojej výmeny. Práve tí totižto pre mňa vymýšľali takmer každý víkend nejaký výlet, aby som stále mohla objavovať nové kúty Brazílie. Moja druhá rodina so mnou až tak moc necestovala, no na druhej strane mali obrovský dom s veľkým BAZÉNOM, troch psov, dve mačky, vtákov + môj host brat mal päťročnú dcérku, a tak bolo doma vždycky o zábavu postarané. Btw, ani si neviete predstaviť ako mi ten bazén chýba!

No aby ste si nemysleli, že môj pobyt bola vlastne ročná dovolenka, okrem tohto všetkého, čo som uviedla vyššie, som musela pravidelne navštevovať školu. Je síce pravda, že ich úroveň vzdelania je trošku posunutá iným smerom a napríklad počúvanie hudby /cez sluchátka/ počas hodiny alebo spanie na lavici je akceptovateľné, no aj tak ste museli ísť do školy a odsedieť si tam tých cca 5 hodín. Vyučovanie tam začínalo už o 7:30, no študent chodili aj o 10-15 minút neskôr (bolo to úplne normálne, Brazílčania boli vždy všade neskoro) a končilo sa už o 13tej.

Škola?

 

Ak sa rozhodnete ísť do Brazílie, alebo akejkoľvek krajiny Latinskej Ameriky, do školy sa moc nebudete musieť pripravovať. Keď sa dokonca učitelia a vedenie školy dozvedelo, že idem opakovať ročník, keď sa vrátim domov, povedali mi, že nebudem musieť písať testy, a tak nebudem známkovaná. No ja som si ich aj tak niekedy napísala. Viete, len tak, zo zvedavosti som chcela samú seba otestovať. Ďalšia vec je tá, že budete mať v decembri a januári dvojmesačné prázdniny, keďže tam bude práve leto, a tak sa školský rok končí v novembri. Keď príde karneval (február), taktiež môžete zabudnúť na týždeň na školu. Všade na ulici je len počuť samba, vidieť tancujúcich ľudí v kostýmoch a všade samé usmiaté tváre, z ktorých vyžaruje obrovské množstvo pozitívnej energie! Brazílčania sú veľmi priateľskí a štedrí. Pomôžu vám so všetkým, aj napriektomu, že vás vidia po prvýkrát v živote.

Najlepší rok vo vašom živote

Bezohľadu na to, kam sa na rok vyberiete, som si viac ako istá, že to bude najlepší rok vo vašom živote. Alebo život v roku? 🙂 Pamätajte, rozhodnutie je len na vás. Nie na vašich rodičoch, kamarátoch či príbuzných. Môžu vám poradiť, no každopádne si vy sami vyberiet krajinu, ktorú budete považovať za najlepšiu možnosť. Plne si užívajte každý jeden moment, pretože ani neviete ako a už budete doma čeliť krutej realite, prežívať obrátený kultúrny šok a želať si, aby ste sa mohli vrátiť v čase. Tento rok patrí vám, nikomu inému. Je len a len na vás, ako sa s ním popasujete.

Veľa šťastia!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!