fbpx

Je zaujímavé, ako jedno rozhodnutie dokáže obrátiť váš život na ruby. Presne toto je môj prípad. Rozhodol som sa dať šancu štúdiu mimo tradičných zemí ako USA, Austrália, či Kanada, pretože som si povedal, že by nebolo najhoršie po šestnástich rokoch života vyjsť z mojej komfortnej zóny, a začať si život užívať naplno.

Áno, nieje to jednoduché nechať za sebou celú rodinu a kamarátov, ktorých poznáte už zopár rokov, v mojom prípade šesť, ale je to niečo, čo vás urobí niekym, komu sa takáto skúsenosť nedá zo života odobrať.

Ja som si na tento rok mimo vybral Brazíliu. Možno si niekto povie, že ísť zo Slovenska do Brazílie, je ako ísť z autom do Anglicka dva dni, namiesto letieť 90 minút a užiť si dovolenku, ale ako sa vraví, risk je zisk, pretože nikdy neviete, čo vás v živote stretne, alebo čo sa vám prihodí.

Ja som do Brazílie išiel bez jedného jediného očakávanie, pretože si myslím, že to je úplne zbytočné mať očakávania od miesta, na ktorom ste ešte neboli. Spravil som dobre, pretože každá maličkosť ma prekvapila. Teraz mimo formálnosti, najväčšie prekvapenie pre mňa bolo, ako sa vodiči na cestách nepozabíjajú, pretože to je neskutočný chaos na tých cestách. Zlatá slovenská premávka lol.

Výmenný rok má byť o tom, že máte spoznať kultúru jednej, danej krajiny. Ono to však nieje celkom pravda, pretože čo Rotary ponúka, je spoznanie rôznych kultúr z krajín celého sveta. Možnosť stretávať sa s ľuďmi z Taiwanu, či Thajska, Južnej Afriky, som si v 17-tich rokoch nepredstavoval ani v najlepšom sne! A ešte navyše mať najlepších kamarátov na druhom konci sveta? To som si už vonkoncom nepredstavoval. Počas tohto roku som spoznal obrovské rozdiely v kultúre Dánov, či Nemcov oproti nám, a to sú v porovnaní s takým Thajskom pre nás na dohodenie kameňom.

Čo sa však môžete v tomto roku naučiť, je ako inak funguje každá jedna rodina v danej krajine. Predsa-len všetci sme žili v jednej rodine celý náš život. A tu za rok žiť v dvoch? Troch? Až štyroch? Kedy v živote by ste dostali takúto možnosť?

Ako som už na začiatku povedal, vyšiel som z mojej komfortnej zóny a naozaj to neľutujem, teraz sa to snažím robiť na dennej báze, keď sa dá, pretože iba tak sa dá prežiť svoj výmenný rok a život na plno.

Výmena nieje rok života. Je to rok života, v živote.

Hurinský Daniel RC Bratislava Brazílie D4590

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!