fbpx

V létě roku 2023 jsem se zúčastnila rodinné výměny v Americe v Utahu. Byla jsem tam tři týdny – odletěla jsem na konci června a vrátila se v polovině července. Žila jsem s úžasnou rodinnou Cox a účastnice z Ameriky Jill přiletěla do Česka na začátku srpna a na začátku záři odletěla.

Komunikace s rodinou Cox začala už od přihlášení do programu. Komunikovali jsme nejprve přes email, a pak se přesunuli na sociální síť. Tam jsme se domlouvali, jaké letenky pořídit, představovali jsme si jednotlivé členy rodiny a plánovali společně program (např. Jill s námi jela do zahraničí, tak jsme ji raději informovali předem).

 

Průvod a ohňostroje 4. července na den nezávislosti

Průvod a ohňostroje 4. července na den nezávislosti

Hello Kitty kavárna v Las Vegas

Já, Jill a Cheyenne na čtyřkolce

Když jsem přiletěla do Utahu na výměnu, nebyla jsem si jistá, co čekat. Dříve jsem byla vždy jen na táborech, kde bylo mnohem víc studentů. Ale už po chvíli jsem se cítila skvěle. Host rodina byla úžasná a domlouvala jsem si program pouze s ní. Nebylo to tak moc organizované a bylo to daleko víc „rodinné“, takže jsem třeba chtěla jeden den hlavně odpočívat a bylo to úplně OK nebo jsme společně navštívili místa, která byla na mém wish listu. I oni měli pro mě vymyšlené různé aktivity a také místa, které bych měla navštívit. Ptali se mě, jestli jsou nějaké věci, co bych chtěla vidět či zažít a přizpůsobili se ke všem mým potřebám.

Na letišti mě vyzvedla Jill a její táta Nate. První tři dny jsme strávili v chatce v Park Valley. Když jsme dojeli na chatu, čekal na nás oběd a já jsem poznala „na živo“ zbytek rodiny – mamku Angelu, starší sestru Camille a prarodiče. V chatce jsme jezdili na čtyřkolce, opékali maršmelouny, koukali na filmy a měli tam učitele sebeobrany, takže jsem se naučila, jak sekat dříví a rozdělat oheň. Když jsme odjížděli, tak jsme navštívili Park City, kde žijí známí herci a koná se tam každoročně filmový festival.

Kayla, Já, Camille a Jill v zábavním parku Lagoon

Jeli jsme poté do Murray, kde rodina Coxů bydlí. Bylo to předměstí kousek od Salt Lake City. Tam jsme strávili nejvíce času a programu: navštívili jsme zábavní park Lagoon, byli jsme swing dancing, byli jsme v centru Salt Lake City a měla jsem možnost ochutnat mnoho nových fastfoodů.

Úžasný zážitek pro mě byla oslava Dne nezávislosti. Američané jsou fakt na svou zemi hrdí a slavili svátek společně ve velké komunitě lidí. Viděla jsem průvody, ohňostroje, představení – prostě super!

Oslavila jsem tam i mé 17. narozeniny, byli jsme na nákupech a s Coxovými a Jill kamarádkami jsme šli na hezkou večeři. Bylo to skvělé.  A rozhodně jsem si užila „bezedný kelímek“ na popcorn v kině. Škoda, že ho nemáme i u nás.

Poslední týden jsme jeli do jejich prázdninového domu, který je blízko parku plného kaňonů. Tam jsme byli na procházce do Snow Canyonu a chodili jsme často plavat. Hlavní důvod, proč jsme jeli do Saint George bylo, abychom navštívili národní park Zion a hlavně Las Vegas –  místo zábavního průmyslu. Do Zionu jsme vyrazily brzo ráno a strávili jsme tam celý den. Byli jsme se kouknout na Emerald Pools a na Weeping Rocka a kochali jsme se nádhernou přírodou. Do Las Vegas jsme také vyráželi brzo ráno a byli jsme hlavně v centru města, kde jsme navštívili různé obchody a viděli jsme vodní show. Na cestě zpátky jsme se šli kouknout na rodeo, a to bylo něco, co jsem viděla poprvé v životě.

Po týdnu jsme se vrátili do Murray a já už jsem odlétala domů.

Jill s trdelníkem v Praze

Já a Jill na swing dancing

Jill v Chorvatsku v maríně

Moje oslava 17. narozenin

Po dalších dvou týdnech, co jsem odletěla z Ameriky, Jill přiletěla do Česka. Pro Jilll jsme měli vymyšlený třítýdenní vcelku nabitý program s tím, že nám řekla, že toho o Česku moc neví.

Jill jsme vyzvedli na letišti ve Vídni. Po příjezdu do Brna se Jill seznámila s celou mojí rodinou a rovnou jsme vyrazili na naši tradiční svíčkovou. Snědla sotva polovinu, ale říkala, že jí moc chutnalo. Vlastně skoro u všeho říkala great, což jsem si všimla, že je takové typicky americkéJ Koupili jsem šifrovací hru v angličtině a vyrazili na prohlídku Brna.

Druhý týden jsme jeli do Chorvatska na loď. Celý týden jsme strávili na moři, hodně jsem se opalovali a plavali. Třetí týden jsme já, moje mamka a Jill jely na tři dny do Prahy. Prošly jsme se na Pražský hrad, navštívily jsme synagogu, což byl pro Jill silný zážitek, Jill ochutnala trdelník a procházely jsme se po staré Praze. Na cestě zpět jsme ještě navštívily Karlštejn a zbytek týdne jsme strávily zase v Brně. Ještě jsme zajely do Punkevních jeskyní a pro Jill mamka koupila lístek do vily Tugendhat na prohlídku v angličtině. A úplně nakonec jsem ji seznámila s mými kamarády. Pak už jsme jen Jill odvezli na letiště a doufali, že v pořádku dorazí domů.

Byl to jeden z nejlepších zážitků, které jsem kdy zažila a jsem moc vděčná, že jsem měla tu možnost se kouknout do země, která je tak jiná než ta naše. Mohla jsem vidět nádheru Utahu. Krásnou přírodu, co se v Česku nenalezne a potkala jsem mnoho úžasných lidí.

Markéta Vinterová, Rotary klub Brno

 

 

Další články o rodinných výměnách

Úvodní fotka
,

5 měsíců v Texasu

Můj pobyt v…

Skvělé prázdniny s Jill
,

Skvělé prázdniny s Jill

V létě roku 2023 jsem se zúčastnila rodinné výměny v Americe v Utahu. Byla jsem tam tři týdny – odletěla jsem na konci června a vrátila se v polovině července.

Vyhlídka s vlajkami
,

Stálo to za to?

Asi jako každý…

Měsíc v USA, měsíc v Česku
,

Měsíc v USA, měsíc v Česku

Petra Střelská měla skvělé letní prázdniny. Rotary klub Valtice – Břeclav ji vyslal na rodinnou výměnu do USA. Tam Petra se svoji americkou host sestrou Wynne a

Čtyřicet dva Rotary klubů z Česka a ze Slovenska se chce podílet na dlouhodobých výměnách
,,

Čtyřicet dva Rotary klubů z Česka a ze Slovenska se chce podílet na dlouhodobých výměnách

V sobotu 23. září 2023 se uskutečnilo první setkání "klubových YEO", tedy činovníků věnujících se výměně mládeže v jednotlivých Rotary klubech našeho

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!