Když se řekne Rusko, většina lidí se hned představí Putina, vodku a medvěda s balalajkou, který běhá po cestě. Je smutné, že lidé mají takovéto předsudky. Když jsem před rokem odjížděla na svůj výměnný pobyt, nepředstavovala jsem si, jaké to tam bude. Chtěla jsem to přijmout takové jaké to tam prostě je a jak to u nich funguje. A bylo to tak podle mě správně, protože jsem pak nebyla vlastí představou o ideálu zklamaná.

Charakter lidí

Tím, že jsem do Ruska přijela bez jakýchkoli očekávání, mohla jsem poznat, jací Rusové doopravdy jsou. Více nápomocný národ si nedovedu představit. Dali by vám modré z nebe a sami by zůstali o chlebu a o vodě. Oni vás sice neobejmou po prvním setkání, ale také vás po prvním setkání nesoudí. Počkají si nějakou dobu, než si na vás udělají názor, protože ne vždy je všechno na poprvé správně.

Slovanská země

Ano, Rusko je slovanská země stejně jako Česká republika, ale i přes to jak jsou si podobné, se od sebe velmi liší. Nemají dušičky jako my, neslaví Vánoce v prosinci, jsou především pravoslavné víry a ne katolické, neznají šmigrust na Velikonoce a mnoho dalších odlišností. A tou je řeč. Je pravda, že skladba věty je podobná, ale umí říct spoustu plnovýznamových vět bez jediného slovesa, což u nás nejde. Některá slova jsou stejná, některá stejně zní, ale mají úplně jiný význam. A pak je ta převážná většina slov, která se českými nepodobají ani náhodou. To stejné je i s abecedou, jen deset písmen vypadá stejně, ale ne všechna se čtou stejně. Tak prosím netvrďte, že neučit se rusky je jednoduché.

Počasí

U nás v Česku se říká „to je kosa jak na Sibiři“. Blbost! Na Sibiři -50°C je nic oproti -18°C v Petrohradě. Tady záleží na geografické poloze města ne na lidovém přísloví.

Alkohol

Tady se dostáváme k zajímavější oblasti. To že se o Rusech říká, že jsou alkoholici, ve skutečnosti není žádná pravda. Geneticky v nich sice je zakódování, že vydrží hodně, ale nepijí tam vodku místo čaje. Samozřejmě, že stereotypy se dodržují, a když se vracíte z Ruska, dovezete vodku.

Ruské cesty

Bohužel, tohle se opravdu vyvrátit nedá. Ruské cesty jsou katastrofální. Jsou opravené jen hlavní tahy mezi velkými městy. Když se chcete dostat na dědinu, musíte mít teréňák. Doufám, že i tady se někdy změny dočkáme.

Za dobu co probíhají výměnné pobyty mezi Českou republikou a Ruskou federací jsem druhá, která tam na výměně byla. Pojď i ty zbořit nějaký mýtus v Rusku!

Mlčochová Amálie Magdaléna RC Ostrava International Rusko D2220

Letní tábory

Prázdniny v zahraničí

 

Chceš prožít část letních prázdnin v roce 2020 v zahraničí? V Holandsku, Německu, Finsku, Anglii, Turecku, USA, Kanadě, Brazílii, Indii nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké jiné zemi? 

Můžeš si vybrat mezi čtrnáctidenním táborem, kde budeš společně s dalšími 15 - 20 studenty Tvého věku z různých zemí, s kterými se budeš domlouvat anglicky, nebo měsíc s konkrétním kamarádem/kamarádkou v jeho rodině, a další měsíc společně u vás doma.  Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Po ověření Ti pošleme další email s odkazem na podrobnější formulář s Tvými osobními údaji a dalšími informacemi, které jsou nezbytné pro Tvoje přiřazení k Rotary klubu nejbližšímu Tvému bydlišti a přípravě Tvého pobytu v zahraničí. Vzhledem k tomu, že naše emaily jsou posílané automaticky a ve větším množství, je možné, že některý z nich skončí ve Tvé spamové schránce. Nezapomeň si ji tedy zkontrolovat! Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!