Volám sa Martin Gašperík a svoju výmenu som strávil v USA, na stredozápade v štáte Illinois, v malom meste Galena. Keď som sa rozhodol, že chcem stráviť môj rok v USA, tajne som dúfal že skončím v nejakom veľkom meste, na západnom pobreží s plážami. Stal sa pravý opak. Svoj rok som strávil v malom meste Galena, ktoré ma asi okolo 3 000 obyvateľov. Je na hraniciach Illinoisu, Wisconsinu a Iowy.

 

Podnebie

 

Podnebie je tam skoro také iste ako na Slovensku, takže som necítil veľkú zmenu. Po roku môžem povedať, že to bolo najlepšie miesto, kde som mohol skončiť. Galena je malé, ale pekné historické mesto, s veľa dobrými reštauráciami a starými budovami, ale aj s veľa farmami.  Pestujú tam kukuricu všade naokolo, čo je veľmi typické pre stredozápad Ameriky. O stredozápade Ameriky sa hovorí, že tam žijú najmilší ľudia z celého USA. Podľa mňa je to pravda. Tých ľudí čo som mal možnosť spoznať, boli naozaj veľmi milí.

 

Každý pozná každého

Výhoda malého mesta je, že každý pozná každého. Ja sám som spoznal veľa nových ľudí, avšak viac ľudí poznalo mňa. V lokálnych novinách som bol celkovo 6 krát aj vďaka tomu, že som bol zapojený v školských športoch, pričom som reprezentoval moju školu a aj mesto. Veľakrát sa mi stávalo, že ma niekto na ulici pozdravil a ani som netušil kto to je.

 

Škola

Škola bola od 8:15 do 15:20. Každý deň sme mali 4 hodiny/predmety, jedna školská hodina trvala hodinu a pol. Každý druhý deň sa nám striedali predmety. Je veľmi doležíte si prvé dva týždne školského roku zvoliť dobré predmety, pretože sa potom ťažko menia. Ja som si zvolil aj veľmi tažké, ktoré ma moc nebavili, ale aj veľmi zaujímavé ako fyziológia, kde sme napríklad pitvali potkana a iné zvieratá, čo bol zážitok…

Šport

 

Šport sa tam stal pre mňa aktivitou číslo 1. Užíval som si naplno každý tréning a zápas, ktorý sme hrali a chodil som aj povzbudzovať moje spolužiačky na skoro každý ich zápas. Vďaka športu som spoznal celé bližšie okolie a našiel som si skvelú partiu kamarátov, s ktorými som v kontakte doteraz, a pevne verím a dúfam, že sa ešte niekedy stretneme.

Šport majú rozdelený na sezóny, v jeseni hrajú americký futbal, cez zimu basketbal a na jar baseball. Ja som sa zúčastnil úplne každého, čo bolo skvelé rozhodnutie. Síce som vôbec žiadny z nich nevedel zo začiatku hrať, ale naučil som sa ich relatívne rýchlo. Okrem toho som mal aj skvelú podporu od mojich trénerov. Je úžasné, že úplne každý, kto študuje na strednej škole, sa môže zapojiť do hocijakého školského športu, aj keď ho nevie hrať. Zo zápasov a spoločných tréningov mám veľa dobrých zážitkov s mojimi kamarátmi.

 

Hostitelské rodiny

Veľmi ďakujem mojim obidvom host rodinám za veľmi dobrú starostlivosť o mňa. Pamätám si, že keď som vychádzal z lietadla tak som mal najväčšie obavy práve o to, aká bude moja host rodina. Nakoniec to boli všetko milí a úspešní ľudia, od ktorých si len môžem brať príklad. Obidve rodiny ma brali po výletoch a starali sa o mňa, tak ako o vlastné deti. Asi najlepší výlet kde som bol, bolo s mojou 2. host rodinou v Colorade, kde sme spolu vyšli na najvyšší vrch Colorada, odkiaľ bol nesmierne krásny výhľad.

 

Najťažšie obdobia

Mal som aj nie veľmi dobré obdobia. Najťažšie obdobia pre mňa boli, keď sa mi stali moje dva úrazy. Vo februári som si pri basketbale nalomil členok, našťastie to nebolo vážne, ale mal som barle dva týždne a nemohol som behať po tom asi dva mesiace. To obdobie bolo pre mňa veľmi smutné, lebo som nemohol chodiť na tréningy s mojimi kamarátmi. Asi opäť po ďalších dvoch mesiacoch na baseballovom zápase som zle švihol pálkou a zlomil som si ruku. Sadru som mal 6 týždňov. Toto bolo pre mňa najsmutnejšie obdobie. Stále som žil v mojej rutine, ale veľmi mi chýbal šport a zábava spojená s ním. Ruka sa mi zahojila až po konci školského roka.

Najzábavnejšia časť

Po tom prišlo najzábavnejšia časť  mojej výmeny. Absolvoval som Rotary East Coast výlet, čo bolo naozaj fantastické, videl som najväčšie mestá USA a spoznal veľa výmenných študentov z rôznych krajín. Posledné týždne som strávil s mojimi kamarátmi a užili sme si spolu kopu zábavy. Chýbajú mi. Úprimne, vôbec sa mi nechcelo vrátiť naspäť do môjho každodenného slovenského života po tom, ako som si zvykol na životný štýl USA. Ďakujem veľmi pekne Rotary, za možnosť spoznať a zažiť 11 mesačný americký stredoškolský život.

Letní tábory

Prázdniny v zahraničí

 

Chceš prožít část letních prázdnin v roce 2020 v zahraničí? V Holandsku, Německu, Finsku, Anglii, Turecku, USA, Kanadě, Brazílii, Indii nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké jiné zemi? 

Můžeš si vybrat mezi čtrnáctidenním táborem, kde budeš společně s dalšími 15 - 20 studenty Tvého věku z různých zemí, s kterými se budeš domlouvat anglicky, nebo měsíc s konkrétním kamarádem/kamarádkou v jeho rodině, a další měsíc společně u vás doma.  Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Po ověření Ti pošleme další email s odkazem na podrobnější formulář s Tvými osobními údaji a dalšími informacemi, které jsou nezbytné pro Tvoje přiřazení k Rotary klubu nejbližšímu Tvému bydlišti a přípravě Tvého pobytu v zahraničí. Vzhledem k tomu, že naše emaily jsou posílané automaticky a ve větším množství, je možné, že některý z nich skončí ve Tvé spamové schránce. Nezapomeň si ji tedy zkontrolovat! Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!