Celá príprava na môj výmenný pobyt sa zdá akoby bola včera a predsa len je to už rok odkedy som na letisku za sebou zanechala svoju rodinu a kamarátov a išla som na opačnú stranu planéty splniť si svoj sen. Zozačiatku som samozrejme bola aj vydesená. Bála som sa, že si nebudem rozumieť s mojou rodinou, že nebudem zvládať školu, že nezapadnem,… Ale to vzrušenie z celej cesty bolo skrátka stále väčšie ako strach.


Prvých pár dní (ešte počas prázdnin) bolo super. S rodinou sme chodili na výlety atď. Avšak aj napriek tomu všetkému to zo začiatku bolo trochu komplikované. Rozprávanie, pre mňa stále cudzím jazykom, ma neskutočne unavovalo. V škole sa mi učitelia síce snažili pomáhať, keď som potrebovala, ale to nič nezmenilo na skutočnosti, že odo mňa od začiatku chceli rovnaké výsledky ako od ostatných žiakov. A nakoniec, keď mi v novembri začala chýbať moja vlastná rodina, tak som nechápala, prečo som sa na takéto niečo dobrovoľne podujala.

Najťažším mesiacom sa pre mňa stal november. Volejbal, prvý školský šport ktorý som robila sa skončil a moje poobedia boli zrazu prázdne. Nemala som čo robiť iba ísť domov, spraviť si úlohy a sedieť na gauči pozerajúc telku. Moji host rodičia väčšinou pracovali až do neskorého večera a moja host sestra mala vždy po škole krúžok, takže som teoreticky trávila celé poobedia sama. Po pár dňoch som si však uvedomila, že takto by to nikam neviedlo. A tak som hneď na druhý deň išla za mojou školskou counselorkou a mala s ňou asi hodinový rozhovor o tom, čo by som mala urobiť, aby som si našla viac priateľov. O mesiac neskôr už som bola členom divadelného krúžku a mala zase vyplnené každé jedno poobedie. Začala som robiť niečo, nad čím som doma ani nerozmýšľala a to bolo najlepšie rozhodnutie aké som mohla urobiť. Práve na tomto divadelnom krúžku som našla niektorých z mojich terajších najlepších kamarátov. Stretla som tam aj moju najlepšiu kamarátku a už od začiatku sme si tak dobre rozumeli až sa z jej rodiny nakoniec stala moja tretia host rodina.[Konec obtékání textu]Tých pár ťažkých týždňov mojej výmeny ma naučilo tú najpodstatnejšiu vec. Ja sama som sa musela zapájať do rôznych aktivít a otvoriť sa ľuďom, ktorých som moc nepoznala. Nie mnohí ľudia ma sami od seba oslovili, pretože výmenní študenti na tej škole už boli tak pravidelná súčasť ich života, že nemali dôvod sa zaujímať. Iniciatíva musela ísť vždy odo mňa. A až potom som si uvedomila to obrovské množstvo príležitostí, ktoré som od začiatku mala.

A teraz, s ročným odstupom, viem 100% povedať, že by som si tým všetkým s radosťou prešla znova. Ľudia ktorých som počas výmeny stretla sa stali mojou druhou rodinou a viem, že spomienky ktoré som si vytvorila so mnou zostanú do konca života. Kamaráti a host rodiny mi spestrili každý jeden deň a pomohli mi prejsť tým asi najneobyčajnejším rokom v mojom živote a to mi ukázalo, že pri mne budú stáť nech sa deje čokoľvek. A úprimne, ja sa už teraz neviem dočkať, kedy budem mať možnosť znova sa s nimi stretnúť.


Zuzana TABAČKOVÁ

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!