Rozhodnutí stát se exchange studentem bylo pro mě jednoduché. Mnozí to nechápali; jen tak opustit svou rodinu, prátelé a to na celý rok! Má rodina a přátelé byť mě podporovali v mém rozhodnutí, si byli vědomi že jejich syn/bratr/kamarád, odjede a vypaří se jako pára nad vodou.

Já jsem si tuto skutečnost uvědomil až při příjezdu do mého host města Hat Yai. Na letišti mě přivitaly mé host rodiny, společně s dalšími členy rotary klubu. Thajský jazyk byl pro mě šokem prvním, nezněl vůbec jako ten co jsem poslouchal na nahrávkách. Dalším šokem byla Thajská kuchyně; byl jsem varován mnohýmy že thajská kuchyně je jedna z nejpálivějších na světě, ale mnohem pálivější než jsem čekal. Nakonec když jsem se konečně dostal unaven do svého pokoje, uvědomil jsem si že byť okolo mě bylo spoustu lidí, cítil jsem se docela sám.

Thajsko mi přirostlo k srdci velice rychle. Téměř okamžitě po příjezdu jsem si vyzvedl uniformu a šel jsem do školy. Thajská škola mě překvapila svým gigantickým objemem (5000 žáků), a také předměty; učil jsem se na thajské nástroje, vařit tradiční jídla a také meditovat. Společně se školou jsem se také učil se svým soukromým učitelem kterého najmula má host rodina, abych si zlepšil thajštinu a mohl lépe komunikovat.

Potkal spoustu exchange studentů s rozdílnými zájmy, američané učili thajské spolužáky americký fotbal, jiní dělali basket. Já jsem zvolil ten nejtradičnější bojový sport pro Thajsko: Muay Thai. Na tento sport jsem docházel již v České Republice a hned na první lekci v Thajsku jsem se dozvěděl že všechny kopy a údery dělám špatně. Díky právě mým thajským trenérům jsem si zlepšil techniku, rychlost a celkový styl boje.

Jídlo, které jsem z počátku nemohl ani pozřít jsem postupem času začal vyhledávat. Ne všechny pokrmy byly pro evropana poživatelné (např. smažené kuřecí drápy) přesto však si každý najde kousek kuchyně do kterého se nakonec zamiluje. Pro mě to byly ryby, krevety a také fried rice.

V průběhu celého roku jsme se sjížděli s exchange studenty z celého Thajska na meetingy. Společně jsme se učili o kulturách jiných studentů, ale také jsme předváděli co jsme se za náš pobyt naučili v Thajsku. Následovalo volno, které bylo nejoblíbenější částí všech exchange studentů; trávili jsme čas v bazénu nebo moři, hráli hry a nebo šli do restaurace. Vztahy s exchange studenty jsou velice jednoduché, jste dva lidé se stejnou náturou a cílem; cestovat a poznávat.

Když jsem vcházel na letiště Václava Havla, má rodina stála vystoupená a vyhlížela mě. Hned jsem byl zasypán otázkami ohledně cesty a jestli jsem unavený. Takové chování jsem zažil u všech, které jsem po své výměně potkal. Často jsem slýchával jak moc jsem se vzhledově změnil v průběhu roku. Já však věděl že největší změna proběhla v mém myšlení. Moje mysl mi přišla jasnější než kdy jindy a častorkáte jí spoustu věcí, které by mě dříve podráždili, ani nezajímalo.

Výměna v Asii zpočátku není snadná. Nerozumíte jazyku, mentalitě a už vůbec ne jídlu. Ovšem, kdyby to bylo všechno stejné a snadné, kdo o takovou výměnu měl zájem?