Vrátiť sa domov po roku je zvláštny pocit. Vôbec nič sa tu nezmenilo. Rodina, kamaráti, prostredie, klíma všetko je po starom. A predsa len tu niečo nesedí.  Uvedomujem si, že ja som tá, ktorá prišla úplne „nová“. S otvorenou mysľou a novým pohľadom na svet. Výmenný pobyt v Brazílii mi dal viac než som čakala a ja som za to neskutočne vďačná.  

V Brazílii som bývala v hlavnom meste štátu Piauí – Teresina. Život tam funguje každým detailom  inak ako na Slovensku, ale po krátkej dobe som sa do tejto krásnej kultúry vžila a prijala ju za svoju. Samozrejme že to však nebolo vždy ľahké. Byť tak ďaleko od domova na mieste kde je všetko cudzie a nevediac sa ani dohovoriť miestnym jazykom môže byť dosť náročné. Našťastie som pri sebe mala  výmenných študentov ktorí prechádzali rovnakými problémami ako ja a spolu sme to vždy zvládli. Veľmi nás to zblížilo a stali sme sa rodinou.   

Jednou z najlepších vecí o Brazílii je pre mňa povaha tamojších ľudí. Sú vždy tak živí, vášniví a priateľskí že nebol žiadny problém nájsť si množstvo brazílskych kamarátov a aj s host rodinami u ktorých som bývala to bolo perfektné. Ďalšie z vecí čo mi spríjemňovali pobyt bolo ich úžasné jedlo a nádherné pláže ktoré som za rok navštívila až šesť krát. Najlepší z výletov bol však desaťdňový výlet do Amazonského pralesa ktorý som absolvovala s veľkou skupinou výmenných študentov. Mám odtiaľ  množstvo nezabudnuteľných zážitkov ako napríklad kurz prežitia v pralese, lovenie piraní,  plávanie s rúžovými delfínmi, stretnutie sa s domorodými indiánmi a mnohé ďalšie dobrodružstvá. 

Keď spomínam na všetky tieto zážitky je mi smutno a je ťažké prijať fakt, že už je to všetko za mnou. Ako som však už spomínala, výmena mi otvorila oči a vďaka tomu čo mi do života dala viem, že aj moja budúcnosť bude pestrá.