Áno, dobre čítate z Aljašky. Posledný rok som strávil v najsevernejšom a podľa mňa aj v najkrajšom štáte v Amerike. Každý jedeň ďeň bol iné dobrodružstvo a neopakovateľný zážitok. Počas mojej výmeny som zažil také veci o ktorých sa mi doma ani nesnívalo. Lietať si ponad oceánmi a horami v maličkom lietadle, kempovanie na miestach, na ktoré nikto predtým nevkročil, kúpať sa vonku v -25 stupňoch a to ani nie je všetko. Boli to ako 10 mesačné prazdniny akuráť, že to nebol iba oddych.

Zvykať si na nové rodiny nie je žiadna sranda, ale po tých pár strávených mesiacoch si nájdete spoločnú cestu a budete sa mať radi. Ja som so svojimi host rodinami stále v kontakte, píšeme si, voláme si a títo ludia su naozaj ako vaša rodina. Nie každý môže povedať, že pozná ľudí z druhej strany zemegule. No aj keď som bol v tej rodine ako hosť, stále som sa im snažil pomáhať, takže som robil také veci ako doma. Aj keď sme mali niekedy nezhody vždy sme sa nejako udobrili a nakoniec všetko dobre dopadlo.

Školský život je síce podobný, ale stále iný. Tiež som každé ráno musel vstávať do školy a učiť sa, no popri tom mi bolo všetko nové. Nový ľudia, nové priestory a iný spôsob rozmýšľania. Každý si mohol vybrať svoj vlastný rozvrh, po škole bolo na výber z rôznych športov a dokonca aj na Aljaške sa jazdilo na známych školských žltých autobusoch. Chodievali sme sa školské zápasy, na ktoré sme chodili v školských farbách a povzbudzovali sme našu školu ako praví fanúšici. Bolo to ako z tých amerických filmov. V škole sa o výmenných študentov všetci zaujímali a všetci sa s nami chceli rozprávať. Cítil som sa ako nejaká celebrita.

Ľudia na Aljaške boli veľmi aktívny a veľa športovali, takže sme málokedy sedeli doma a nič nerobili aj keď v zime tam je svetlo asi tak 6 hodín a zvyšok dňa je tma. Buď sme lyžovali, chodili sa niekam prejsť, do hôr, do mesta. Pre nich tie všetky miesta boli normálne, ale pre mňa to bolo všetko nové, tak som bol z toho celkom ohúrený. Sedieť na pláži a pozerať sa na oceán pri tom ako zapadá slnko, stáť 10 metrov hneď vedľa medveďa alebo roztiahnúť si húpaciu sieť v lese a pozerať sa z výšky na mesto. A v lete to bolo jedna básnička. Slnko skoro vôbec nezapadlo, chodli sme kempovať, zabavali sme sa s kamarátmi v meste , bolo to jednoducho prekrásne. Aj keď začiatky neboli ľahké všetko toto sa to stálo a inak by som si tej svoj rok ani nevedel predstaviť.

Som sťastný, že namiesto toho, že by som ostal v izbe a písal si s kamarátmi zo Slovenska, som išiel do obývačky a prehlboval vzťahy so svojou host rodinou, lebo bez nich by som táketo zážitky nikdy nemal. No predsa len, keď už sa blížil koniec mojej výmeny, tak som išiel na 11 výlet zvaný West Coast Tour, kde sme chodili a pozerali si to najlepšie zo západného pobrežia v Amerike a bola zo jedna z mojich najlepších dovoleniek a to som už kade tade bol.

Szabó Adam RC Bratislava International USA D5010

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!