fbpx

Můj rok v Mexiku skončil a je na čase na krátký report a shrnutí.
Myslím si, že začneme tím, co bylo pro mě nejdůležitější, to byla Mexická kultura a přijetí mezi tamní lidi. Měl jsem neskutečné štěstí na rodiny. Vystřídal jsem tři rodiny všechny rodiny byly opravdu úžasné.

První rodina mi pomáhala s učením místního jazyka (španělštiny). Ten bych řekl, že na výměnných pobytech je ze všeho nejdůležitější. Je to známka a respektu a znak přijetí „do rodiny“. Důležité bylo i zvládnutí kulturního šoku. Samotný život v domácnosti byl jiný, než na který jsem byl zvyklý a někdy to bylo náročné si zvykat, o životě na ulici ani nemluvě. Musel jsem se naučit mnoho věcí, které u nás považujeme za zbytečné. Zejména se jednalo o činnosti spojené s bezpečností.

Přátelství

Spolužáci ve škole byli také fajn. Jediný problém byl věkový rozdíl. Já v Mexiku slavil 20 let a moji spolužáci měli během školního roku 17 někteří 18 let, bylo to poznat. Nejvíce přátel jsem si proto hledal mimo školu, například mezi rodinami ostatních studentů z Rotary. Vzhledem k tomu, že v mém městě na to, jak bylo malé bylo ubytováno mnoho studentů z výměnného pobytu (17 studentů). Byli častou oporou zejména zpočátku, ale prakticky po čase celého pobytu. Vídali jsme se velmi často někdy až třikrát týdně.

Chichen Itza

První a poslední rodina z Mexika

Baseball v Monterrey

Většinou jsme se dorozumívali Španělsky, někteří jedinci, kteří jazyk neovládali používali angličtinu. Není to však příliš praktické říkat to stejné dvěma jazyk, proto byl velký tlak na všechny, aby se dorozumívali místním jazykem. Musím říct, že studenti byli velmi fajn, ale znovu byl znatelný rozdíl mezi studenty, co mají 15 či 16 let a mezi těmi co slavili dvacetiny. Přesto musím říct, že jsme byli dobrá parta a s některými jsem se již viděl i po návratu.

Mezitím jsem byl samozřejmě v kontaktu se svojí rodinou a přáteli z ČR. Musím říct, že jsem neměl nutkání si s nimi každý den volat a většinou jsme volali asi jednou měsíčně. Bylo to, ale zapříčiněno perfektní místní rodinou a prakticky bezproblémovým průběhem výměny. S kamarády jsem se viděl jen jednou za celý pobyt (Online). Ale myslím, že to není žádný problém, vztahy se nijak nerozpadli. Naopak je velmi zajímavé, když sejdou dva dobří kamarádi po roce, přičemž oba si prošli naprosto jiným vývojem.

Vděčnost

Organizace Rotary byla také skvělá. Díky mé španělštině mě všichni z Rotary měli rádi a byl jsem velmi často zván na výlety a speciální akce. Samozřejmě jsme měli nabídku dvou placených výletů jako celý District. Jednalo se o výlety s organizací Moondi. Byli to výlety po jihu Mexika a druhý po jeho severu. Oba byli výborně zorganizované a nezapomenutelné. Chtěl bych poděkovat Rotary za tuto možnost, která mi byla poskytnuta, věřím, že mi to v životě velmi pomohlo se najít a poznat nové známosti, jazyk a kulturu.

Vojtěch Kupský RC Brno → D4170 Mexiko

 

Další články o dlouhodobých výměnách

 

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!