Norsko není zrovna zemí, kterou si většina lidí vybere na letní dovolenou u moře. Pro mě ale léto v Norsku plné různých aktivit, jako je plachtění, návštěva festivalu mořských plodů, poznávání místních měst a vesniček a mnoho dalších, znělo jako ideální plán na prázdniny. Proto jsem si vybrala 10denní kemp na začátku srpna, který společně pořádaly tři norské Rotary kluby, rozmístěné po východním pobřeží, od nejjižnějšího města až k Oslu.  

Místo srazu bylo ve městě Kristiansand, které se nachází více než 300 km jižně od Osla. Odtud nás členové Rotary postupně vyzvedávali, podle času příjezdu, a odváželi nás do našeho prvního hostitelského města Mandal. Zde nás čekala uvítací večeře u hlavní organizátorky, kde jsme se poprvé všichni sešli a seznámili se. Ubytováni jsme byli v místní škole, která v létě slouží jako hostel. Hned druhý den jsme se vydali na plavbu k majáku, kde jsme obdivovali úžasný výhled na moře a následně jsme zamířili do nádherného domu u pláže. Tam jsme si pochutnali na obědě z grilu, servírovaná byla i ryba mořský ďas.

Mys Lindesnes

Poté byla možnost koupaní v moři anebo jízda na kajaku. Večer nás čekala naučná prezentace o programu Rotary. Po skončení jsme dostali vstupenky na festival a vydali se do ruchu města na pouťové atrakce a koncerty norských umělců. Třetí den jsme navštívili nejjižnější bod Norska – Mys Lindesnes. Cestou zpět jsme viděli i unikátní podmořskou restauraci, z níž je možné pozorovat přirozený život pod vodou. Odpoledne jsme znovu vyrazili na festival a tentokrát jsme ochutnali velrybí maso. Pak jsme šli na vyhlídku nad městem a večer společně hráli plážový volejbal.  

Notodden

Další den nás čekal přesun na další místo, a to do města Notodden, kde sídlí druhý z hostících Rotary klubů. Ubytováni jsme byli několik kilometrů od samotného města na bývalé farmě. Během odpoledne jsme si zahráli boj o vlajku, který jsem s mým týmem třikrát vyhrála, a navečer jsme stavěli stany pro ty, kteří chtěli přespávat venku. Pátý den byl věnován celodennímu výstupu na Gaustatoppen, nejvyšší horu v oblasti s nadmořskou výškou 1 833 metrů.

Poslední den ve městě Notodden jsme strávili prohlídkou muzea zaměřeného na historii procesu výroby hnojiva s využitím vodní energie, díky čemuž se toto město na počátku 20. století proslavilo. Po návštěvě muzea následovala procházka centrem města. Pravděpodobně nejznámější památkou v okolí, kterou jsme nemohli minout, je největší dřevěný kostel v Norsku, Heddal stavkirke, postavený již ve 13. století, unikátní svou středověkou architekturou. Pobyt v tomto klubu byl zakončen plachtěním k pergole u jezera, kde jsme měli venkovní grilování společně se členy Rotary. 

Oslo

Poslední zastávkou v Norsku byl klub Rotary Svelvik, ten se nachází se několik kilometrů od hlavního města. Ubytováni jsme tam byli v luxusní vile, kde každý z nás měl vlastní pokoj s manželskou postelí. Po příjezdu a ubytování jsme si prošli centrum malého města Svelvik, které má celkově asi šest a půl tisíce obyvatel. Hned další den jsme podnikli celodenní výlet do Osla. Prošli jsme největším sochařským parkem na světě, sledovali střídání stráží u královského paláce a došli až k opeře, moderní stavbě, na jejíž střeše se dá procházet. Předposlední den celého kempu jsme si už jen užívali krásného počasí a plavili se do malé vesničky, která byla dříve oblíbenou zastávkou bohatých. Večer jsme stejně jako v Notoddenu měli grilování se všemi členy místního Rotary. Další den už nás čekal jen odjezd na letiště a rozloučení. 

Kempu se společně se mnou účastnilo jedenáct lidí z devíti různých zemí po celém světě. Evropské země zastupovala Česká republika, Itálie, Švýcarsko, Portugalsko, Chorvatsko a Německo, delší cestu pak měli účastníci z Turecka, Indie a Taiwanu. Všichni jsme byli ve věkovém rozmezí od 18 do 20 let, a i díky tomu jsme utvořili skvělou partu.  

Přátelé na celý život

Především bych chtěla poděkovat organizátorům v Norsku za to, jaký program nám zajistili a jak přátelsky se k nám chovali. Velké díky patří také členům Rotary Hradec Králové za to, že mi dali možnost na tento kemp vyjet a odvézt si nezapomenutelné zážitky. Díky této zkušenosti jsem si určitě zlepšila své jazykové schopnosti a zvýšila si sebevědomí při komunikaci v angličtině, našla jsem si také úžasné kamarády z různých koutů světa, se kterými jsem se jistě neviděla naposledy.

I přesto, že jsem se ze začátku bála jet na kemp, kde nikoho neznám, mi po pár dnech přišlo, jako bychom se v naší partě znali již několik let. Takže i když nejste velký extrovert, nikdy jste necestovali sami ani nebyli nikde, kde se komunikuje jen v angličtině, určitě bych vám doporučila zúčastnit se podobného letního kempu jako já a poznat nejen novou zemi, lidi z různých zemí, ale také se dozvědět něco sami o sobě. 

 

Lucie Fiedlerová, 18 let, RC Hradec Králové → Norsko

 

 

Další články o letních táborech

Jiří v Nizozemsku
,

Osmnáctiny jsem oslavil v Nizozemsku

Ačkoliv jsou odjezdy vždy smutné, odjížděl jsem šťastný, protože jsem se potkal s tolika novými a

Lucie v Norsku
,

Letní kemp v Norsku = Přátelé na celý život!

Norsko není zrovna zemí, kterou si většina lidí vybere na letní dovolenou u moře. Pro mě ale léto v

Klára v Belgii
,

Belgie už pro mě nikdy nebude jen o vaflích, dobrém pivu a čokoládě

Celé dva týdny byly plné smíchu a zážitků. Potkala jsem spoustu skvělých lidí, se kterými jsem si

Natálie v Dánsku
,

V Dánsku jsem poprvé hrála golf

Za možnost takhle cestovat, poznávat nové věci a lidi jsem neskutečně vděčná a letošní rok nebyl

Markéta ve Finsku
,

Finské dobrodružství s leadershipem

Na začátku srpna jsem se vydala do Finska na Rotary kemp, který se konal ve městě Turku. Byl

Jan na Tchaj-wanu
,

Cultural Culinary Camp na Tchaj-wanu

Chtěl bych se s vámi podělit o zážitky z letošního Rotary kempu na Tchaj-wanu. Tento kemp pořádal

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!