fbpx

Ani nejde slovy vyjádřit jak krásný a nezapomenutelný pobyt jsem zažila v Turecku. S Rotary jsem již odcestovala do zahraničí potřetí. Poprvé jsem byla na krátkodobém kempu v Dánsku, o rok později na Taiwanu a po dvouleté přestávce jsem se tento rok rozhodla pro Turecko. 

Turecko pro mne byla jasná volba již při výběru mezi kempy, jelikož mne velice zaujal program, který nám zaslal organizátor kempu. Přihlásila jsem se a nemohla jsem se dočkat. 21. června jsem přiletěla do Izmiru a na letišti si mne vyzvedla moje první hostitelská rodina. Ihned z letiště jsme se společně vydali do místní vyhlášené restaurace na večeři. Vyzkoušeli jsme turecký kebab, který je zcela odlišný od našeho českého a poté jsme již zamířili domů. Hostitelská rodina byla na mne velice milá a hodná. Moc jsem si to s nimi po dobu 5 dní v Izmiru užila. 

Izmir_2022_Adela-Sramkova (5)

Druhý den ráno jsem se seznámila s ostatními účastníky kempu. V naší skupince nás bylo pouze 7, ale o to větší přátelské pouto mezi námi vzniklo. Byli jsme z různých koutů světa. Giovanna byla z Brazílie, Orsi z Maďarska, Sophie ze Španělska, Nistha a Nidhi z Indie a Sebastian také z České republiky, ale tím, že já jsem z Brna a on z Prahy, tak jsme se předtím neznali.

Každý jsme měli předem připravenou krátkou prezentaci o sobě, našich rodinách, přátelích, koníčcích a škole. Díky prezentacím jsme se více poznali navzájem nejen v naší skupince, ale také mezi organizátory kempu. A i ti pro nás měli připravené moc pěkné prezentace. Prezentovali nám největší zajímavosti o Turecku. Představili nám krátce tureckou historii, ale i zvyky a tradice. Na závěr jsme se bavili o jídle a při té příležitosti jsme dostali ochutnat místní výborné speciality a pravý turecký čaj a tureckou kávu.

Poznávaní Izmiru

Poté následovala komentovaná prohlídka starší části Izmiru. Nejprve jsme si prohlédli nejznámější a nejslavnější náměstí Konak a poté navštívili nedaleké muzeum. Prohlídka muzea byla velmi poutavá, dozvěděli jsme se více o historii Izmiru. Po prohlídce jsme se vydali přes místní tržiště na oběd. Po obědě následovala prohlídka další části města. Tentokrát jsme navštívili historické centrum města tzv. Agoru. Jednalo se o pozůstatky existence římské kultury. Nacházely se zde zbytky sloupů a zdí pocházející ze 2. století. Tento velmi nabitý den jsme zakončili v restauraci společnou večeří s našimi hostitelskými Rotaract členy.

Další den nás čekala opět prohlídka města, tentokrát ale moderní části. Prošli jsme se kolem pobřeží, moderními ulicemi, navštívili pár tradičních obchůdků a odpoledne jsme se svezli i lodí. Večer jsme strávili se všemi členy Rotary klubu Izmir. Po ceremoniálu s předáváním Rotary vlajek jsme zažili pravou tureckou taneční atmosféru, členové Rotary nás učili turecké tance.

Izmir_2022_Adela-Sramkova (11)
Izmir_2022_Adela-Sramkova (10)
Izmir_2022_Adela-Sramkova (6)

Čtvrtý a pátý den jsme strávili u moře v oblasti Urla. Doprovázeli nás zde zástupci Rotaractu. Užili jsme si různé vodní aktivity, projeli se na lodi, vyzkoušeli mořské speciality a opět poznali nové a velice inspirativní lidi a získali tak nové kontakty.

Druhé hostitelské rodiny

Šestý den jsme se rozloučili s našimi hostitelskými rodinami v Izmiru a vyrazili autobusem do našeho druhého, z celkově tří navštívených měst v Turecku, Budrumu. Po příjezdu jsme se přivítali s našimi novými hostitelskými rodinami a vyrazili na společný oběd. Po obědě jsme se vydali poznat krásy města. Bodrum je přístavní město nedaleko řeckého ostrova Kos. Prolíná se zde řecká kultura společně s tureckou. Bodrum jsme si všichni ihned zamilovali. Romantické uličky, krásné moře, neuvěřitelně milí lidé a luxusní jachty. Cítili jsme se jako v pohádce. Odpoledne jsme se koupali přímo v centru Bodrumu v azurově čisté vodě a užívali jsme si různé vodní aktivity.

Následující den jsme si užili společně s našimi hostitelskými rodiny celodenní plavbou na velké soukromé lodi. Plavba lodí byla nejprve komentována zajímavostmi o městě Bodrum. Poté jsme zakotvili na krásném místě a mohli jsme přímo z lodi skákat do moře a potápět se. Byl to opravdu zážitek. Oběd jsme měli v podobě tureckých specialit připravených od našich hostitelských rodin. Odpoledne při cestě zpět na pevninu jsme se učili turecké a břišní tance. Na lodi panovala velmi příjemná, uvolněná a kamarádská atmosféra. Večer jsme zakončili večeří s mořskými lahůdkami a následnou párty v nedalekém klubu v Bodrumu.

Další den začal vydatným brunchem s pravými typickými tureckými speciality. Odpoledne jsme se přesunuli do přímořské vesničky a rybářského přístavu Gümüşlük, kde jsme se cítili téměř jako v Řecku. Malebná romantická vesnička s všude přítomnými květiny a palmami nás všechny učarovala. Po prohlídce jsme ještě navštívili další krásné přímořské městečko zvané Yalıkavak. Jednalo se o velmi luxusní místo s nádhernými jachtami a opět krásně čistým mořem. Večer jsme se přesunuli zpět do Bodrumu a zúčastnili jsme se večeře se všemi členy z Rotary klubu Bodrum. Měli jsme možnost zhlédnout ceremoniál střídání Rotary prezidentů a při té příležitosti jsme si také vyměnili naše Rotary vlajky. Večer jsme zakončili opět velmi povedenou tureckou zábavou.

Následující den jsme měli možnost nahlédnout více do historie města Bodrum. Den jsme začali komentovanou prohlídkou historických částí města a poté jsme navštívili Bodrumský hrad a přilehlé velice významné podmořské muzeum. Po obědě jsme se jeli vykoupat a užít si poslední radovánky v moři. Večer jsme každý strávili samostatně se svými hostitelskými rodiny.

Izmir_2022_Adela-Sramkova (4)

Poslední část našeho kempu byla v městě zvaném Denizli. Po příjezdu do Denizli jsme se setkali s našimi již posledními hostitelskými rodiny. Členové Rotaractu nás vzali na prohlídku města, kterou jsme zakončili obědem v podobě tureckého kebabu. Denizli bylo moc hezké, ale zcela odlišné město oproti Izmiru a Bodrumu. Panovala zde odlišná atmosféra, ale přesto velmi přátelská a milá. Večer jsme byli součástí Rotary zasedání. Předali jsme si Rotary vlajky a poté jsme si již na plno užívali další krásně vydařený večer.

Zázrak přírody

Další den jsme navštívili jedno z nejznámějších míst v Turecku. Hierapolis a Pamukkale, dva skvosty na jednom místě. Hierapolis je proslavené jako lázeňské centrum starověku a Pamukkale jsou sněhobílé vápencové kaskádovité terasy s modrými jezírky. Pamukkale můžeme bez ostychu nazvat jedním ze zázraků přírody. Den jsme si tady opravdu moc užili. Nejprve jsme začali historickou částí. Poutavou komentovanou prohlídkou jsme navštívili nejvýznamnější dochované památky. Odpoledne jsme se přesunuli přímo k termálním pramenům Pamukkale a měli jsme i možnost si přímo v nich zaplavat. Pro všechny to byla moc pěkná zkušenost. Tento neobyčejný den jsme ukončili tureckým koncertem v tamním hudebním klubu a následnou typickou tureckou večeří.

Předposlední den jsme vyjeli lanovkou nad město Denizli do výšky 1700 m. n. m. Zde již byl pro nás v restauraci připravený brunch. Následně jsme se krátce prošli nádhernou přírodou a poté opět sjeli do údolí a pokračovali do městečka zvaného Buldan. Buldan bylo historicky velice významným a důležitým centrem tureckého textilního průmyslu. Měli jsme možnost vidět nejen proces výroby textilu, ale i jejich následné různé způsoby zpracování látek. Na závěr jsme si prošli město, nakoupili pár suvenýrů a vydali se na naši poslední společnou večeři formou barbecue party. Tento večer byl pro nás všechny už velmi smutný, protože jsme věděli, že následující den nás čeká už jen cesta na letiště, ale i přesto jsme se ho snažili užít.

Loučení

Poslední den jsme se rozloučili s našimi hostitelskými rodinami i našim organizátorem kempu a vydali se na letiště. Loučení bylo velmi smutné, protože jsme byli opravdu dobrá party. Slíbili jsme si, že se určitě příští rok zase potkáme a procestujeme společně další část Turecka. Každý den jsme nyní stále v kontaktu. Já jsem opravdu vděčná, že jsem si díky Rotary našla spoustu nových kamarádů a opravdová přátelství.

Pokud jen trošku zvažujete, že byste rádi taky společně s Rotary někam vycestovali, tak Vám to všem rozhodně moc doporučuji. Získáte spoustu zkušeností, procvičíte si nejen svoji angličtinu, ale především zažijete takové zážitky, které byste bez Rotary, troufám si říct, nikdy nezažili.

Moc děkuji Rotary!

Adéle Šrámková, 23 let, RC Brno

 

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!