Vďaka mojej babke, rodičom a Rotary na Slovensku a v Rusku, som mohla stráviť školský rok 2018/2019 v ruskom meste Jekaterinburg, na Urale. To už je ázijská časť Ruska.

Do Ruska som priletela 25. augusta. Prvá cesta smerovala do Petrohradu, kde sme sa stretli všetci výmenní študenti z celého sveta. V Petrohrade býva obyčajne zamračené a prší, ale my sme mali krásne teplé a slnečné počasie. Takže sme si urobili pekný výlet po meste. Plavili sme sa po kanále rieky Neva, prechádzali sme sa po krásnych uličkách. Z Petrohradu sme sa rozleteli do svojich miest. V Jekaterinburgu nás čakali usmiate hosť rodiny.

Jekaterinburg je veľké mesto s 1,5 miliónmi obyvateľov. Nachádza sa tu veľa chrámov a parkov. Chvíľu som sa cítila ako doma, keď som zistila, že električky tam jazdia ešte z bývalého Československa. Bolo to milé. Väčšinu pobytu som žila u hosť rodín v centre mesta. Bola to príjemná skúsenosť mať hosť sestru, keďže doma mám malého brata.

Prvý deň v škole

Prvý deň v škole

Tallinn

Tallinn

Chrám na krvi - Jekaterinburg

Chrám na krvi – Jekaterinburg

Zimný park v Starej Russi

Zimný park v Starej Russi

Do školy som chodila veľmi rada. Vďaka ústretovému vedeniu som si mohla ku povinným predmetom doplniť matematiku. Verím, že mi to pomôže v ďalšom štúdiu. V škole som mala veľmi dobré učiteľky. V Rusku sa chodí do školy aj v sobotu. No na druhú stranu, sú už v júni doma a majú tri mesiace prázdnin. Ráno začínajú až o 8:30 a majú iba 40-minútové hodiny. Ešte taká jedna zaujímavosť. Žiaci majú školskú uniformu – biela blúzka, čierne nohavice, prípadne sukňa. Po vyučovaní som chodila do College, kde som sa mohla zúčastňovať rôznych aktivít.

Cez zimu bolo v Jekaterinburgu chladno, niekedy takmer – 40 °C. Podľa domácich však bola teplá zima. Ja osobne by som si rada vyskúšala poriadne mrazivú ruskú zimu s teplotami aj pod – 50 °C. Cez zimu chodia plávať niektorí Rusi do ľadovej vody. Tiež som si to vyskúšala. Uprostred zimy v januári. V jazere na okraji mesta bola vyrezaná diera v ľade. Takže som sa kúpala s kockami ľadu. Síce ma triaslo ešte hodinu, ale išla by som ešte raz.

Takmer každý víkend som chodievala s hosť rodinami na chatu do lesa, kde sme si po školskom týždni oddýchli.

Počas pobytu som absolvovala taktiež väčšie výlety s ostatnými výmennými študentami. Do Petrohradu, Moskvy, Veľkého Novgorodu, Starej Russi, Tallinnu, Štokholmu, Helsiniek, Soči…

Ľadová socha v Moskve

Ľadová socha v Moskve

Vianočná výzdoba v Moskve

Vianočná výzdoba v Moskve

Pri západe slnka na mori

Pri západe slnka na mori

Výlet do Moskvy sa mi veľmi páčil. Bolo to v zime na Nový rok. Celá Moskva bola zasnežená a vyzdobená farebnými svetielkami. Bolo naozaj krásne prechádzať sa po nočnej Moskve.

Najviac sa mi páčil výlet do Škandinávie. Všetci výmenní študenti sme sa stretli v Petrohrade a odtiaľ sme vyplávali na more. Naša loď vyzerala ako Titanik, bola obrovská. S bazénom, posilňovňou, ale aj kasínom a vyhliadkovými palubami, odkiaľ bol krásny výhľad nielen na západ slnka. Na tej najvrchnejšej palube tak fučalo, že keď som vyskočila do hora normálne ma posunulo o pár centimetrov. Každý deň sme boli v inom meste. Navštívili sme hlavné mestá Helsinky, Štokholm aj Tallinn. V Tallinne sa mi páčilo najviac. Historická časť mesta je nádherná.

Ďalší super výlet bol do olympijského mesta Soči. Soči je od Jekaterinburgu vzdialené viac ako 2000 km a vyzeralo to tam ako v inej krajine. Prvýkrát som videla naživo palmy. Zastavili sme sa aj v Olympijskom parku, aj pri mori.

Ak máte radi bielu zimu, chcete sa naučiť nový jazyk, spoznať nových ľudí, tak rozhodne odporúčam ísť do Ruska.

Další články od Adely

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!