Vďaka mojej babke, rodičom a Rotary na Slovensku a v Rusku, som mohla stráviť školský rok 2018/2019 v ruskom meste Jekaterinburg, na Urale. To už je ázijská časť Ruska.

Do Ruska som priletela 25. augusta. Prvá cesta smerovala do Petrohradu, kde sme sa stretli všetci výmenní študenti z celého sveta. V Petrohrade býva obyčajne zamračené a prší, ale my sme mali krásne teplé a slnečné počasie. Takže sme si urobili pekný výlet po meste. Plavili sme sa po kanále rieky Neva, prechádzali sme sa po krásnych uličkách. Z Petrohradu sme sa rozleteli do svojich miest. V Jekaterinburgu nás čakali usmiate hosť rodiny.

Jekaterinburg je veľké mesto s 1,5 miliónmi obyvateľov. Nachádza sa tu veľa chrámov a parkov. Chvíľu som sa cítila ako doma, keď som zistila, že električky tam jazdia ešte z bývalého Československa. Bolo to milé. Väčšinu pobytu som žila u hosť rodín v centre mesta. Bola to príjemná skúsenosť mať hosť sestru, keďže doma mám malého brata.

Prvý deň v škole

Prvý deň v škole

Tallinn

Tallinn

Chrám na krvi - Jekaterinburg

Chrám na krvi – Jekaterinburg

Zimný park v Starej Russi

Zimný park v Starej Russi

Do školy som chodila veľmi rada. Vďaka ústretovému vedeniu som si mohla ku povinným predmetom doplniť matematiku. Verím, že mi to pomôže v ďalšom štúdiu. V škole som mala veľmi dobré učiteľky. V Rusku sa chodí do školy aj v sobotu. No na druhú stranu, sú už v júni doma a majú tri mesiace prázdnin. Ráno začínajú až o 8:30 a majú iba 40-minútové hodiny. Ešte taká jedna zaujímavosť. Žiaci majú školskú uniformu – biela blúzka, čierne nohavice, prípadne sukňa. Po vyučovaní som chodila do College, kde som sa mohla zúčastňovať rôznych aktivít.

Cez zimu bolo v Jekaterinburgu chladno, niekedy takmer – 40 °C. Podľa domácich však bola teplá zima. Ja osobne by som si rada vyskúšala poriadne mrazivú ruskú zimu s teplotami aj pod – 50 °C. Cez zimu chodia plávať niektorí Rusi do ľadovej vody. Tiež som si to vyskúšala. Uprostred zimy v januári. V jazere na okraji mesta bola vyrezaná diera v ľade. Takže som sa kúpala s kockami ľadu. Síce ma triaslo ešte hodinu, ale išla by som ešte raz.

Takmer každý víkend som chodievala s hosť rodinami na chatu do lesa, kde sme si po školskom týždni oddýchli.

Počas pobytu som absolvovala taktiež väčšie výlety s ostatnými výmennými študentami. Do Petrohradu, Moskvy, Veľkého Novgorodu, Starej Russi, Tallinnu, Štokholmu, Helsiniek, Soči…

Ľadová socha v Moskve

Ľadová socha v Moskve

Vianočná výzdoba v Moskve

Vianočná výzdoba v Moskve

Pri západe slnka na mori

Pri západe slnka na mori

Výlet do Moskvy sa mi veľmi páčil. Bolo to v zime na Nový rok. Celá Moskva bola zasnežená a vyzdobená farebnými svetielkami. Bolo naozaj krásne prechádzať sa po nočnej Moskve.

Najviac sa mi páčil výlet do Škandinávie. Všetci výmenní študenti sme sa stretli v Petrohrade a odtiaľ sme vyplávali na more. Naša loď vyzerala ako Titanik, bola obrovská. S bazénom, posilňovňou, ale aj kasínom a vyhliadkovými palubami, odkiaľ bol krásny výhľad nielen na západ slnka. Na tej najvrchnejšej palube tak fučalo, že keď som vyskočila do hora normálne ma posunulo o pár centimetrov. Každý deň sme boli v inom meste. Navštívili sme hlavné mestá Helsinky, Štokholm aj Tallinn. V Tallinne sa mi páčilo najviac. Historická časť mesta je nádherná.

Ďalší super výlet bol do olympijského mesta Soči. Soči je od Jekaterinburgu vzdialené viac ako 2000 km a vyzeralo to tam ako v inej krajine. Prvýkrát som videla naživo palmy. Zastavili sme sa aj v Olympijskom parku, aj pri mori.

Ak máte radi bielu zimu, chcete sa naučiť nový jazyk, spoznať nových ľudí, tak rozhodne odporúčam ísť do Ruska.

Další články od Adely

Studium v zahraničí

Studium v zahraničí

pro středoškoláky

 

Chceš prožít nezapomenutelný školní rok 2020/21 v USA, Kanadě, Brazílii, Mexiku, Argentině, Kolumbii, Japonsku, Thajsku, Koreji, Austrálii, nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké úplně jiné zemi? Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!