Po nasednutí do letadla, mi ještě úplně nedocházelo, že jsem právě opustila vše, na co jsem byla 17 zvyklá. Měla jsem smíšené pocity, byla jsem nervózní, šťastná a trochu jsem se bála. Během letu žádné problémy nebyly. Na letišti v Oregonu jsem ale postrádala jeden ze dvou kufrů. Zašla jsem na informace, a tam mi dali nějaké číslo na které jsem měla zavolat. Před letištěm na mě čekala host rodina s pár rotariány. Myslela jsem si, že umím aspoň trochu anglicky, ale nedokázala jsem ze sebe vymumlat pořádnou větu. Pak jsem jim nějak vysvětlila, že mi chybí jeden kufr a můj host táta zavolal na číslo, které jsem mu dala. Do dvou dnů jsem kufr měla.

PRVNÍ HOST RODINA

Skládala se z host mamky a host táty a dvou psů. Ještě nikdy před tím nehostovali žádného studenta. Neměli žádné děti. Ze začátku to bylo divný, ale pak jsem si na to zvykla. Brali mě na hodně výletů po Oregonu. Trávili jsme spolu hodně času. Co se týče stravování, tak většinou vařila host mamka jen večeři, a to hodně zdravou, protože byla alergická na sóju, mlěčné výrobky a artificiální příchutě (je to skoro ve všem) a k obědu jsem většinou měla toust. Po čtyřech měsících jsem rodinu vyměnila a moje další rodina měla tři děti.

PRVNÍ MEETING S OSTATNÍMI STUDENTY

První meeting se konal na konci srpna ve městě Klamath falls. Dovezl nás tam prezident mého rotary klubu a já jsem se poprvé seznámila s dalšíma dvěma studenty, kteří byli v tom stejném městě jako já. Juanfe z Paraguaye a Christina z Taiwanu. Cesta trvala kolem 4 hodin. V mém distriktu bylo 24 studentů z celého světa. První den meetingu jsme se všichni seznámili, večer jsme udělali táborák a každý musel zazpívat svou hymnu. Druhý den jsme šli na 20km výšlap, abychom se podívali na jezero Crater lake. Třetí den jsme si pobalili věci a rozloučili jsme se. Já už v tu dobu věděla, že studenti jsou moje druhá rodina.

PRVNÍ DEN VE ŠKOLE

Škola mi začala v půlce září. Jelikož se pro mě tento rok nepočítal, mohla jsem si vybrat předměty, které jsem chtěla. Vybrala jsem si angličtinu a compozici, sociální vědy, výtvarku, španělštinu, sbor, algebru/trigonometrii a amatomii. Byla jsem v posledním ročníku, takže studenti už se znali přes tři roky-bylo těžší si mezi nimi udělat kamarády. První den ve škole byl vyčerpávající, neustále jsem se ztrácela, protože moje škola byla obrovská. Čekala jsem, že budu mít jednu třídu, jako je to v Česku, ale na každý předmět jsem byla s jinými lidmi. Líbilo se mi to, mohla jsem poznat více lidí. Po třetí hodině mě zastavila holka a představila se, byla na výměně v Brazílii. Tak jsme se začali bavit a vzala mě s sebou a představila mě jejím kamarádům.

PRVNÍ SPORT

Jestli chcete mít více kamarádu (tedy alespoň v USA), měli byste dělat nějaký sport. Je jedno, jak dobrý nebo špatný v tom sportu jste. Já jsem si vybrala downhillové lyžování. Tréninky jsme měli 4krát týdně a závody jsme měli každou neděli. V týmu jsem si udělala hodně kamarádů a poznala mojí druhou host ségru. Každou sobotu jsme měli teamový meeting a poté teamovou večeři. Ze závodů jsem žádný nevyhrála, ale nevadí mi to, protože jsem to nedělala proto abych vyhrála, ale abych získala nové zkušenosti, kamarády.

PRVNÍ VÁNOCE BEZ RODINY

K Vánocům mi moje první host rodina dala výlet na Floridu do UNIVERSAL STUDIOS a za mými host prarodiči, kteří si pronajímali dům u pobřeží na Floridě. Byla jsem šťastná. když jsem se to dozvěděla. Let na Floridu trval něco přes 6 hodin. Letěli jsme přes noc a hned ráno jsme se vydali do UNIVERSAL STUDIOS. Všichni jsme byli vyčerpaní, ale i tak jsme si to neskutečně užili. Další den byly u nás v Čechách Vánoce a čekala jsem, že to bude těžší, být na Vánoce bez rodiny, ale bylo to celkem v pohodě. Po 4 dnech v UNIVERSAL STUDIOS jsme jeli navštívít host prarodiče k oceánu. Žádnou slavnostní večeři jsme něměli, jen jsme si předali drobné dárky. Byly to jedny z nejhezčích Vánoc.

CO JSEM SI Z VÝMĚNY ODNESLA?

Odnesla jsem si zkušenosti do konce života. Přátele do konce života. Druhou rodinu. Jinej pohled na svět. Naučila jsem se hospodařit s penězi. Jsem samostatnější. Roztřídila jsem si v hlavě, co je v životě důležité a co ne. Výměna mi změnila život.

Závodníková Eliška RC Cheb Eger USA D5110

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!