Na môj výmenný pobyt som išiel do dištriktu 5440, ktorý zahrňuje Wyoming a severné Colorado. Keď som to zistil, bol som trochu sklamaný, lebo som bol presvedčený, že idem do Wyomingu, kde žije 450 000 ľudí na obrovskom území. Moje obavy sa zmenili na príjemné prekvapenie, kde my moja host rodina poslala email a oznámili mi, že som jeden z tých šťastnejších a môj rok strávim v Colorado. Colorado je štát v západnej časti USA. Môžete tu nájsť prekrásne hory Rocky Mountains, ktoré sme pozorovali každý večer pri západe slnka.

Hneď po príchode ma privítala moja host rodina na letisku v Denveri. Úplne prvý kultúrny šok bol, keď som uvidel všetky tie obrovské autá a pick-upi. Sadol som si do Cadillaca Escalade do ktorého bez problémov napracete 7 ľudí a išli sme k „nám“ domov. Býval som vo veľkom dome (830m2). Prvú noc môj host brat zorganizoval party, kde prišlo asi 40 ľudí a so všetkými ma zoznámil, čo mi veľmi pomohlo v škole a tak. Začal som žiť svoj americký sen.

Môj rok bol plný pádov a úspechov. Mám tým na mysli, že vždy keď som si myslel, že všetko ide ako má, sa niečo pokazilo a nastali problémy. Aj napriek podpore zo strany mojich host rodičov a rodičov, som bol vystavovaný stresovým situáciám, kde som sa mohol spoľahnúť len sám na seba a vtedy som cítil, ako rastiem v živote. To vo mne aj prehĺbilo vzťah k Rotary. Predtým som nevidel akú veľkú funkciu Rotary má vo svete, ale v Colorade som zistil, akí dobrosrdeční a nápomocní ľudia existujú a vyvolalo to vo mne potrebu sa zúčastniť na dobročinných akciách pre pomoc spoločnosti. Určite kus zo mňa je rotarián a v budúcnosti sa ním určite chcem stať.

Za ten rok som toho stihol vážne veľa. Druhá host rodina ma zobrala do Mexica na najlepšiu dovolenku v mojom živote a na plavbu loďou okolo Stredozemného mora (Španielsko, Taliansko, Francúzsko, Monako). Prvá host rodina ma zobrala do New Yorku. Keď si zaspomínam, čo všetko som zažil, príde mi to neuveriteľné a taktiež motivačné.