fbpx

Raj na zemi-Sardínia. Aspoň podľa mňa tento ostrov v Stredozemnou mori môže konkurovať tým najkrajším lokalitám na svete. Dlhé pláže s bielym pieskom, nádherné zátoky a mohutné hory, ktoré aj na našim Tatrám môžu konkurovať, a ja som tu strávil rok môjho života.

Počas roka Sardínia skrýva svoje poklady, ale akonáhle začne leto, tak odokryje aj tie najkrajšie zákutia. V priebehu roka som bohužiaľ veľa z ostrova nevidel, ale ako začalo leto, tak každá nedeľa bola strávená pri mori už od konca mája. Mal som to šťastie, že moja druhá host-rodina mala dom a loď pri mori, takže nebol problém tam hocikedy ísť. Posledné týždne som chodil aj s kamarátmi k moru, čo patrí medzi moje najkrajšie zážitky roka. K moru som to mal približne 40-60 minút autom. Sardínske pláže sú charakteristické svojou priezračnou vodou a bielym pieskom, ktoré som ešte nikde predtým nevidel. Musím povedať, že keď človek uvidí sardínske pláže, už nikam inam nebude chcieť ísť. Samozrejme k moru nemôžu chýbať výborné morské pochutiny a talianska zmrzlina.

Asi jeden z najpríjemnejších zážitkov bol jeden prvý z výletov loďou host-rodiny, čo bol asi iba môj druhýkrát čo som sa loďou po mori plavil. Išli sme z mestečka, kde loď kotví-Cala Gonone si prezrieť tie najkrajšie pláže v zátoke Golfo di Orosei. Navštívili sme pláže ako, Cala Luna, Cala Mariolu, Piscine di Venere a ďalšie. Samozrejme samotné názvy asi nikomu nič nehovoria, ale stačí si ich fotky nájsť na Googli a človeku sa hneď zachcie tam ísť. Väčšina sardínskych plážií, na ktorých som bol na výhodnom pobreží sú verejné a dostupné len loďou, takže na plážach niesú záchody, bufety a iné služby, čo by bežne bolo asi nepredstaviteľné, ale pri tej nádhere naokolo nato človek ani nemyslí.

Keďže na východnom pobreží Sardínie sa nachádza veľa morských jaskýň, rozhodli sme sa pár z nich navštíviť. Čo bolo pre mňa obrovským zážitkom bolo, keď host-otec povedal, že aby sme sa do jednej z jaskýň dostali museli sme ju podplávať, lebo vstup bol podvodou. Keď som bol menší mával som vždy strach z rýb a morských živočíchov, ktoré vám šteklia nohy a plávu okolo vás, ale keď sme podplávali tu jaskyňu cez kŕdeľ farebných rýb, všetky strachy a starosti boli preč. Jaskyne boli nádherné, vnútri sa stretávalo viacero farieb cez fialovú až oranžovú a slabý slnečný lúč, ktorý prechádzal cez malú dierku v strope len zlepšoval atmosféru.

Neskôr nás čakalo tradičné skákanie z lode a čakanie v tieni, kým prejde to najsilnejšie slnko. Cestou späť mi dokonca dovolil host-otec riadiť loď, čo len vylepšilo celý ten deň. Po návrate domov z pláže som si len retrospektívne uvedomil, aké mám šťastie a ako môžem byť vďačný, že som sa dostal na miesta, o ktorých som ani len nesníval. Večer sa zakončil tradičnou ľahkou večer- čerstvé paradajky s mozzarelou a po dlhom dni pri mori sa šlo spať.

Takto nejako vyzeralo moje leto na Sardínií, more, jedlo a bezstarostný život, proste raj. Dúfam, že som niekoho presvedčil, že návšteva tohto talianskeho ostrova stojí zato a môžem garantovať, že aj keď ste boli v Taliansku, tak Sardínia ponúka úplne niečo iné a unikátne, čo nikde inde nenájdete.

Filip Forró RC Bratislava Danube → Taliansko IMD 2040

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!