Svoje nezabudnuteľné dva týždne som strávila v Holandsku. Presnejšie v dvoch menších ale predsa krásnych mestách Bodegraven a Voorhout. V campe nás bolo 14. 7 dievčat a 7 chalanov z 12tich krajín sveta, a to: Fínsko, Nórsko, Francúzsko, Taliansko, Chorvátsko, Rumunsko, Litva, Taiwan, Turecko, Maďarsko, Rusko a Slovensko. Prvý týždeň s nami dokonca strávil aj študent z Juhoafrickej repoubliky, ktorý tu bol na ročnom výmennom pobyte.

Den 1: doobeda som odletela z letiska Václava Havla v Prahe. Po prílete do Amsterdamu ma už na letisku čakali zástupcovia miestneho Rotary klubu, ktorí boli veľmi milí. Po chvíli čakania na ostatných účastníkov campu, sme sa autami presunuli do prvého mesta Bodegraven, v ktorom sme strávili náš prvý týždeň. V sobotňajšie poobedie sme mali možnosť sa bližšie zoznámiť s rodinami. Večer sme sa všetci (hosťujúce rodiny, členovia Rotary a účastníci campu) stretli v jednom dome na ,,WELCOME PARTY,,. Všetci sme sa zoznámi pomocou zaujímavých hier. Všetci boli veľmi milí. Vyskúšali sme aj obľúbený holandský snack ,,Bitterballen,,.

Den 2: Témou tohto dňa bolo ,,Day on the water,,. Pomocou člnov sme sa presunuli do prístavu Watersportvereniging Braassemermeer. Keďže vodné aktivity ako plachtenie alebo windsurfing sú bežnou súčasťou Holandska, tak tu sme mali možnosť vyskúšať si ich. Taktiež sme si vyskúšali vodné lyžovanie a aj ,,jazdu na banáne,,. Počas dňa sme hrali volejbal a futbal. Pri týchto aktivitách sme sa už aj viacej spoznali. Podvečer sme pozerali MS vo futbale žien 2019 (USA-Holandsko). Zápas sme pozerali v dome mojej host rodiny, prišli aj ich priatelia a bola to sranda. Aj po prehre malo Holandsko výborných fanúšikov.

Den 3: Prehliadka mesta Haag so sprievodcom ,,Den Haag in de Gouden Eeuw,,. Dozvedeli sme sa nové informácie nielen o tomto meste, ale aj všeobecne o Holandsku (parlament, kráľ, niečo z histórie,…). Poobede sme navštívili interaktívny park s miniatúrnymi modelmi holandských budov, pamiatok, turbín a každodenného života Madurodam. Podvečer sme išli s pár ľuďmi z campu na malú prechádzku nájsť centrum mesta ale moc sa nám to nepodarilo 😊.

Den 4: ,,Day at the beach,,. Po príchode do prímorského mesta Katwijk aan Zee sme hneď na lokálnom trhu vyskúšali holandskú špecialitu ,,haring happen,,. Haring happen je surová sleď s cibuľou a nebolo žiadnym prekvapením že táto ,,delikatesa,, ,mnohým ľuďom moc nechutila. Prevažnú časť dňa sme mali voľný program na pláži. Všetci sme sa odvážili zaplávať si v chladnom Severnom mori. A našou každodennou aktivitou bolo hranie kariet UNO : ). Rotariáni pre nás pripravili volejbalový zápas a preťahovanie sa lanom. Na záver dňa sme si sami vyskúšali BBQ v jednej z plážových reštaurácií. Občas niečo prihorelo, niečo aj popadalo na zem ale tento deň sme si všetci užili.

Den 5:  ,,Visit Rotterdam,,. Autami sme sa dopravili blízko prístavu v Rotterdame. Po príchode sme išli na okružnú jazdu na Spido lodi okolo Rotterdamu. Hneď sme si všetci vybrali sedenie na otvorenej vrchnej palube, lenže kvôli nepriaznivému počasiu sme sa premiestnili do vnútra a náš čas nám opäť spríjemnili UNO karty. Späť do Bodegraven sme sa vrátili krátko poobede a mali sme pár hodín čas pre seba. Keďže počas nášho týždňa nám počasie moc neprialo a bolo buď zamračené, alebo aj pršalo tak som tento čas strávila so kamarátkou z Chorvátska. Páčilo sa mi, že sme mali nejaký čas na spoznanie sa navzájom. Podvečer sme mali možnosť uvariť večeru v Het Kookstation pre nás ale aj celý Rotary club Bodegraven. Popri večeri sme rozprávali o našom pobyte v Holandsku, našich krajínach, campe,… Každopádne sme si varenie aj večeru užili.

Den 6: ,,Bicycle Tour “Het Groene Hart”,,. Na bicykloch sme išli do mesta Gouda. V tomto meste sme mali chvíľu voľného času a prezreli sme si historické pamiatky, architektúru mesta, navštívili sme miestny trh so syrom a obchod spojený s továrňou na stroopwafels. Na námestí sme videli aj tanečnú skupinu cestujúcu po svete. Po návrate do Bodegraven sme niektorí, náš voľný čas využili na hranie futbalu. Na večeru sme všetci išli do pizzérie.

Den 7: ,,Activities in Bodegraven/Reeuwijk,,. Náš deň sme začali s boxovaním. S čím väčšina z nás nemala vôbec skúsenosť ale nakoniec sa nám všetkým páčilo. Všetci sme z telocvične vyšli spotení a vysmiati zároveň. Na obed sme išli do reštaurácie na typický holandský obed a opäť sme vyskúšali bitterballen. Poobedie sme mali voľný čas na prípravu našich ,,GOODBYE-ACTS,,-voľný spôsob vyjadrenia toho čo sa nám na tomto týždni páčilo, aké sme získali skúsenosti, čo všetko nám tento týždeň dal a čo táto skúsenosť pre nás znamenala. Večer sme sa všetci stretli v jednom dome na Farewell party a BBQ. Ako prvé sme si s miestnym Rotary clubom vymenili vlajočky. Nasledovalo BBQ , ,,GOODBYE-ACTS,, ale aj hra na gitaru, opekanie marshmallows, posedenie pri ohni a počúvanie hudby. Toto bol posledný večer v Bodegraven, všetci sme si ho čo najviac užili a bola jednoznačne najlepšia atmosféra aká mohla byť.

 

Den 8:Doobedie sme mali voľné a strávili sme ho s našimi druhými host rodinami. Po obede sme išli do mesta Leiden a v skupinách sme pomocou hry ,,Get the picture,, spoznávali mesto. Súčasťou hry bola výmena joja za nejaký hodnotnejší predmet, túto aktivitu si užili všetky skupiny. Večer sme sa vrátili do Voorhoutu a mali sme BBQ. Tu sme si navzájom púšťali pesničky, hrali sme rôzne hry alebo sme sa len rozprávali.

Den 9: Keďže niektorý host rodičia museli ráno pracovať, tak sme sa každé ráno stretávali v niekoho dopredu dohodnutom dome. Tento deň sme začali aktívne. Hneď ráno sme sa premiestnili do iného mesta a vysúšali sme si náročné aktivity v Bootcampnoordwijk. Po tomto mal nasledovať oddych na pláži, ale keďže na to nebolo práve najvhodnejšie počasie, tak sa trochu zmenil program. Ďalšou aktivitou bol teda minigolf. Na koniec sme sa išli okúpať do krytej plavárne a na záver dňa sme sa znova všetci stretli v tom istom dome ako ráno. Na večeru sme mali pizzu. Normálnu ale aj nie úplne obyčajnú nutellovú z ovocím.

Den 10: Pre mňa osobne prvá polovica tohto dňa nebola až taká zaujímavá. Navštívili sme Space Expo a ESTEC. Na tieto miesta sme so sebou museli zobrať aj pas. Bolo to tam dosť strážené, takže sme počas prehliadky museli prejsť niekoľkými kontrolami. Po obede sme si vyskúšali, už viac zábavný golf.

Den 11: Deň sme začali s výletom na bicykloch okolo Bollenstreek. Bollenstreek je provincia v južnom Holandsku a je známa pre veľké kvetinové polia, ktoré kvitnú na jar. My sme tieto rozkvitnuté polia už nemali možnosť vidieť. Tak nás aspoň zobrali na prehliadku do spoločnosti na vývoz kvetov. Poobede sme išli na pláž. Tu sme si vyskúšali rafting a rodinný paddleboard. Tieto aktivity sa páčili každému a otestovali aj našu tímovú prácu. Bol to bez pochybností jeden z najlepších zážitkov. Večerali sme v plážovej reštaurácii, kde sme si mohli spraviť náš vlastný hamburger.

Den 12: Na dvoch lodiach sme mali asi 3-hodinový výlet okolo jazera Kagerplassen. Kde sme si mohli všimnúť, že plachtenie a odlišné aktivity na vode a aj s vodou sú neodlúčiteľnou súčasťou života v Holandsku. Po obede sme mali možnosť si znova zahrať golf. Tento krát bol ale úplne nezvyčajný a to golf medzi kravami. Obuli sme si farmárske čižmy, dostali sme mäkké loptičky a drevené golfové palice, ktoré boli ukončené holandskými drevákmi. V tejto hre sme neboli úplne najlepší ale užili sme si to. Večer sme sa zúčastnili týždenného Rotary meetingu a mali spoločnú večeru. Členovia Rotary clubu, ktorí nás mali počas celého týždňa na starosti porozprávali ostatným čo sme tento týždeň robili. Po večeri nasledovala krátka prezentácia našich krajín.

Den 13: Skoro ráno sme sa všetci stretli na železničnej stanici aby sme sa vlakom premiestnili do Amsterdamu. Ako prvé sme v Amsterdame navštívili dom Anny Frankovej. Táto prezentácia bola spravená veľmi zaujímavo, a preto sa mi páčila. Neskôr sme mali výlet okolo Amsterdamu na lodi a trochu voľného času. Večer sme mali všetci spolu aj s host rodinami rozlúčkovú večeru. Po večeri sme mohli vyjadriť náš názor na tento camp. Koniec večera bol jeden z najlepších ale aj jeden z najsmutnejších okamihov z celého campu. Po podpisovaní vecí a robení nespočetného počtu fotografií, nasledovala tá najťažšia chvíľa a tým bolo lúčenie. Veľa plakania a objímania. Aj napriek tom, že dva týždne nie sú moc veľa, tak sa medzi nami vytvorili veľmi dobré kamarátske vzťahy. Až v tento večer som si uvedomila ako veľmi mi budú všetci títo ľudia chýbať. Po tomto nás naši host rodičia zobrali domov. A začalo sa balenie, ktoré mi netrvalo práve najkratšie.

Den 14: Ráno som sa rozlúčila s mojou host rodinou a prišiel po mňa jeden člen Rotary. Cesta na letisko trvala niečo menej než pol hodinku. V aute sme sa celú cestu rozprávali. Spolu sme spravili check in a už sama som prešla za kontrolu. Keďže som pred odletom mala ešte dosť času, tak som ešte išla do obchodu a písala som si z kamarátmi z campu. Cesta lietadlom späť trvala len hodinu a pol. Po prílete do Prahy ma už na letisku čakal ocino. A to bol koniec môjho campu.

Tak a bez váhania môžem povedať že toto boli jedny z najlepších dní v mojom živote. Spoznala som sa s úžasnými ľuďmi z rôznych krajín sveta. Veľmi dobre sme si rozumeli a mali sme spolu veľa srandy. Bola som u dvoch neskutočne milých rodín, s ktorými som si tiež veľmi dobre rozumela. Stretla som úžasných ľudí z Rotary clubov Bodegraven a Voorhout. Pred tým než som si tento camp vybrala, tak som chcela ísť na 3 inakšie ale to mi nevyšlo. A za to som teraz rada, pretože inak by som nebola na tomto campe s týmito ľuďmi. A tu zase platilo to, že nezáleží na tom kam idete ale s akými ľuďmi tam ste. Ďakujem Rotary za možnosť zažiť toto všetko. Toto sú zážitky na celý život.

Dank je wel -🇳🇱, Kiitos -🇫🇮, Hvala -🇭🇷, Grazie -🇮🇹, 謝謝 -🇹🇼, Спасибо -🇷🇺, Ačiū -🇱🇹, Köszönöm -🇭🇺, Teşekkür ederim -🇹🇷, Merci -🇫🇷, Mulţumesc -🇷🇴,Takk -🇳🇴

Júlia Rumanová, 16 let, Rotary klub Martin

Další články o letních táborech

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!