Svoje nezabudnuteľné dva týždne som strávila v Holandsku. Presnejšie v dvoch menších ale predsa krásnych mestách Bodegraven a Voorhout. V campe nás bolo 14. 7 dievčat a 7 chalanov z 12tich krajín sveta, a to: Fínsko, Nórsko, Francúzsko, Taliansko, Chorvátsko, Rumunsko, Litva, Taiwan, Turecko, Maďarsko, Rusko a Slovensko. Prvý týždeň s nami dokonca strávil aj študent z Juhoafrickej repoubliky, ktorý tu bol na ročnom výmennom pobyte.

Den 1: doobeda som odletela z letiska Václava Havla v Prahe. Po prílete do Amsterdamu ma už na letisku čakali zástupcovia miestneho Rotary klubu, ktorí boli veľmi milí. Po chvíli čakania na ostatných účastníkov campu, sme sa autami presunuli do prvého mesta Bodegraven, v ktorom sme strávili náš prvý týždeň. V sobotňajšie poobedie sme mali možnosť sa bližšie zoznámiť s rodinami. Večer sme sa všetci (hosťujúce rodiny, členovia Rotary a účastníci campu) stretli v jednom dome na ,,WELCOME PARTY,,. Všetci sme sa zoznámi pomocou zaujímavých hier. Všetci boli veľmi milí. Vyskúšali sme aj obľúbený holandský snack ,,Bitterballen,,.

Den 2: Témou tohto dňa bolo ,,Day on the water,,. Pomocou člnov sme sa presunuli do prístavu Watersportvereniging Braassemermeer. Keďže vodné aktivity ako plachtenie alebo windsurfing sú bežnou súčasťou Holandska, tak tu sme mali možnosť vyskúšať si ich. Taktiež sme si vyskúšali vodné lyžovanie a aj ,,jazdu na banáne,,. Počas dňa sme hrali volejbal a futbal. Pri týchto aktivitách sme sa už aj viacej spoznali. Podvečer sme pozerali MS vo futbale žien 2019 (USA-Holandsko). Zápas sme pozerali v dome mojej host rodiny, prišli aj ich priatelia a bola to sranda. Aj po prehre malo Holandsko výborných fanúšikov.

Den 3: Prehliadka mesta Haag so sprievodcom ,,Den Haag in de Gouden Eeuw,,. Dozvedeli sme sa nové informácie nielen o tomto meste, ale aj všeobecne o Holandsku (parlament, kráľ, niečo z histórie,…). Poobede sme navštívili interaktívny park s miniatúrnymi modelmi holandských budov, pamiatok, turbín a každodenného života Madurodam. Podvečer sme išli s pár ľuďmi z campu na malú prechádzku nájsť centrum mesta ale moc sa nám to nepodarilo 😊.

Den 4: ,,Day at the beach,,. Po príchode do prímorského mesta Katwijk aan Zee sme hneď na lokálnom trhu vyskúšali holandskú špecialitu ,,haring happen,,. Haring happen je surová sleď s cibuľou a nebolo žiadnym prekvapením že táto ,,delikatesa,, ,mnohým ľuďom moc nechutila. Prevažnú časť dňa sme mali voľný program na pláži. Všetci sme sa odvážili zaplávať si v chladnom Severnom mori. A našou každodennou aktivitou bolo hranie kariet UNO : ). Rotariáni pre nás pripravili volejbalový zápas a preťahovanie sa lanom. Na záver dňa sme si sami vyskúšali BBQ v jednej z plážových reštaurácií. Občas niečo prihorelo, niečo aj popadalo na zem ale tento deň sme si všetci užili.

Den 5:  ,,Visit Rotterdam,,. Autami sme sa dopravili blízko prístavu v Rotterdame. Po príchode sme išli na okružnú jazdu na Spido lodi okolo Rotterdamu. Hneď sme si všetci vybrali sedenie na otvorenej vrchnej palube, lenže kvôli nepriaznivému počasiu sme sa premiestnili do vnútra a náš čas nám opäť spríjemnili UNO karty. Späť do Bodegraven sme sa vrátili krátko poobede a mali sme pár hodín čas pre seba. Keďže počas nášho týždňa nám počasie moc neprialo a bolo buď zamračené, alebo aj pršalo tak som tento čas strávila so kamarátkou z Chorvátska. Páčilo sa mi, že sme mali nejaký čas na spoznanie sa navzájom. Podvečer sme mali možnosť uvariť večeru v Het Kookstation pre nás ale aj celý Rotary club Bodegraven. Popri večeri sme rozprávali o našom pobyte v Holandsku, našich krajínach, campe,… Každopádne sme si varenie aj večeru užili.

Den 6: ,,Bicycle Tour “Het Groene Hart”,,. Na bicykloch sme išli do mesta Gouda. V tomto meste sme mali chvíľu voľného času a prezreli sme si historické pamiatky, architektúru mesta, navštívili sme miestny trh so syrom a obchod spojený s továrňou na stroopwafels. Na námestí sme videli aj tanečnú skupinu cestujúcu po svete. Po návrate do Bodegraven sme niektorí, náš voľný čas využili na hranie futbalu. Na večeru sme všetci išli do pizzérie.

Den 7: ,,Activities in Bodegraven/Reeuwijk,,. Náš deň sme začali s boxovaním. S čím väčšina z nás nemala vôbec skúsenosť ale nakoniec sa nám všetkým páčilo. Všetci sme z telocvične vyšli spotení a vysmiati zároveň. Na obed sme išli do reštaurácie na typický holandský obed a opäť sme vyskúšali bitterballen. Poobedie sme mali voľný čas na prípravu našich ,,GOODBYE-ACTS,,-voľný spôsob vyjadrenia toho čo sa nám na tomto týždni páčilo, aké sme získali skúsenosti, čo všetko nám tento týždeň dal a čo táto skúsenosť pre nás znamenala. Večer sme sa všetci stretli v jednom dome na Farewell party a BBQ. Ako prvé sme si s miestnym Rotary clubom vymenili vlajočky. Nasledovalo BBQ , ,,GOODBYE-ACTS,, ale aj hra na gitaru, opekanie marshmallows, posedenie pri ohni a počúvanie hudby. Toto bol posledný večer v Bodegraven, všetci sme si ho čo najviac užili a bola jednoznačne najlepšia atmosféra aká mohla byť.

 

Den 8:Doobedie sme mali voľné a strávili sme ho s našimi druhými host rodinami. Po obede sme išli do mesta Leiden a v skupinách sme pomocou hry ,,Get the picture,, spoznávali mesto. Súčasťou hry bola výmena joja za nejaký hodnotnejší predmet, túto aktivitu si užili všetky skupiny. Večer sme sa vrátili do Voorhoutu a mali sme BBQ. Tu sme si navzájom púšťali pesničky, hrali sme rôzne hry alebo sme sa len rozprávali.

Den 9: Keďže niektorý host rodičia museli ráno pracovať, tak sme sa každé ráno stretávali v niekoho dopredu dohodnutom dome. Tento deň sme začali aktívne. Hneď ráno sme sa premiestnili do iného mesta a vysúšali sme si náročné aktivity v Bootcampnoordwijk. Po tomto mal nasledovať oddych na pláži, ale keďže na to nebolo práve najvhodnejšie počasie, tak sa trochu zmenil program. Ďalšou aktivitou bol teda minigolf. Na koniec sme sa išli okúpať do krytej plavárne a na záver dňa sme sa znova všetci stretli v tom istom dome ako ráno. Na večeru sme mali pizzu. Normálnu ale aj nie úplne obyčajnú nutellovú z ovocím.

Den 10: Pre mňa osobne prvá polovica tohto dňa nebola až taká zaujímavá. Navštívili sme Space Expo a ESTEC. Na tieto miesta sme so sebou museli zobrať aj pas. Bolo to tam dosť strážené, takže sme počas prehliadky museli prejsť niekoľkými kontrolami. Po obede sme si vyskúšali, už viac zábavný golf.

Den 11: Deň sme začali s výletom na bicykloch okolo Bollenstreek. Bollenstreek je provincia v južnom Holandsku a je známa pre veľké kvetinové polia, ktoré kvitnú na jar. My sme tieto rozkvitnuté polia už nemali možnosť vidieť. Tak nás aspoň zobrali na prehliadku do spoločnosti na vývoz kvetov. Poobede sme išli na pláž. Tu sme si vyskúšali rafting a rodinný paddleboard. Tieto aktivity sa páčili každému a otestovali aj našu tímovú prácu. Bol to bez pochybností jeden z najlepších zážitkov. Večerali sme v plážovej reštaurácii, kde sme si mohli spraviť náš vlastný hamburger.

Den 12: Na dvoch lodiach sme mali asi 3-hodinový výlet okolo jazera Kagerplassen. Kde sme si mohli všimnúť, že plachtenie a odlišné aktivity na vode a aj s vodou sú neodlúčiteľnou súčasťou života v Holandsku. Po obede sme mali možnosť si znova zahrať golf. Tento krát bol ale úplne nezvyčajný a to golf medzi kravami. Obuli sme si farmárske čižmy, dostali sme mäkké loptičky a drevené golfové palice, ktoré boli ukončené holandskými drevákmi. V tejto hre sme neboli úplne najlepší ale užili sme si to. Večer sme sa zúčastnili týždenného Rotary meetingu a mali spoločnú večeru. Členovia Rotary clubu, ktorí nás mali počas celého týždňa na starosti porozprávali ostatným čo sme tento týždeň robili. Po večeri nasledovala krátka prezentácia našich krajín.

Den 13: Skoro ráno sme sa všetci stretli na železničnej stanici aby sme sa vlakom premiestnili do Amsterdamu. Ako prvé sme v Amsterdame navštívili dom Anny Frankovej. Táto prezentácia bola spravená veľmi zaujímavo, a preto sa mi páčila. Neskôr sme mali výlet okolo Amsterdamu na lodi a trochu voľného času. Večer sme mali všetci spolu aj s host rodinami rozlúčkovú večeru. Po večeri sme mohli vyjadriť náš názor na tento camp. Koniec večera bol jeden z najlepších ale aj jeden z najsmutnejších okamihov z celého campu. Po podpisovaní vecí a robení nespočetného počtu fotografií, nasledovala tá najťažšia chvíľa a tým bolo lúčenie. Veľa plakania a objímania. Aj napriek tom, že dva týždne nie sú moc veľa, tak sa medzi nami vytvorili veľmi dobré kamarátske vzťahy. Až v tento večer som si uvedomila ako veľmi mi budú všetci títo ľudia chýbať. Po tomto nás naši host rodičia zobrali domov. A začalo sa balenie, ktoré mi netrvalo práve najkratšie.

Den 14: Ráno som sa rozlúčila s mojou host rodinou a prišiel po mňa jeden člen Rotary. Cesta na letisko trvala niečo menej než pol hodinku. V aute sme sa celú cestu rozprávali. Spolu sme spravili check in a už sama som prešla za kontrolu. Keďže som pred odletom mala ešte dosť času, tak som ešte išla do obchodu a písala som si z kamarátmi z campu. Cesta lietadlom späť trvala len hodinu a pol. Po prílete do Prahy ma už na letisku čakal ocino. A to bol koniec môjho campu.

Tak a bez váhania môžem povedať že toto boli jedny z najlepších dní v mojom živote. Spoznala som sa s úžasnými ľuďmi z rôznych krajín sveta. Veľmi dobre sme si rozumeli a mali sme spolu veľa srandy. Bola som u dvoch neskutočne milých rodín, s ktorými som si tiež veľmi dobre rozumela. Stretla som úžasných ľudí z Rotary clubov Bodegraven a Voorhout. Pred tým než som si tento camp vybrala, tak som chcela ísť na 3 inakšie ale to mi nevyšlo. A za to som teraz rada, pretože inak by som nebola na tomto campe s týmito ľuďmi. A tu zase platilo to, že nezáleží na tom kam idete ale s akými ľuďmi tam ste. Ďakujem Rotary za možnosť zažiť toto všetko. Toto sú zážitky na celý život.

Dank je wel -🇳🇱, Kiitos -🇫🇮, Hvala -🇭🇷, Grazie -🇮🇹, 謝謝 -🇹🇼, Спасибо -🇷🇺, Ačiū -🇱🇹, Köszönöm -🇭🇺, Teşekkür ederim -🇹🇷, Merci -🇫🇷, Mulţumesc -🇷🇴,Takk -🇳🇴

Júlia Rumanová, 16 let, Rotary klub Martin

Další články o letních táborech

Dva týdny v Italských Alpách

Sjížděli jsme na raftech řeku Addu, měli setkání na radnici se starostou Sondria, plachtili jsme
Climbing in Valmasino Italy

North of London Camp 2019

Byl to takový kemp kde si zkusíte úplně všechno. Od výletů za kulturou až po sportovní zážitky.

Sailing Camp Stockholm 2019

Švédský jachtařský kemp může na první pohled lákat zejména milovníky jachtingu, ale svou náplní

Clean Water Camp 2019 Finsko

Na Helsinském letišti nás očekával krásný letní den. Milé překvapení na severský stát. Dalšíé

Western Denmark Camp 2019

Od prvého momentu, čo som sa prihlásila na rotary kemp do Dánska som nevedela, čo od toho mám očak

Rotary Sailing Camp Poland 2019

V letošním roce jsem dostala možnost podívat se v rámci letního jachtařského Rotary tábora do pá

Mexico – Riviera Maya 2019

Toto leto som sa vďaka Rotary zúčastnila letného tábora ’Summer Camp Discover The Riviera Maya’ v

Sailing & Nature Camp – Lago di Como 2019

Letošní konec školního roku jsem měl možnost strávit díky Rotary v severní Itálii. Kemp pořádaný m

Rotary summer camp „Water a way of living” Holandsko 2019

Tak a bez váhania môžem povedať že toto boli jedny z najlepších dní v mojom živote. Spoznala som

Summer camp Finland 2019

a camp som sa rozhodla vycestovať, pretože som sa chcela spoznať s novými ľuďmi, vidieť krásu F

Srpnový Petrohrad 2019

První srpnové dny se staly datem, kdy jsme v sedmičlenné skupině účastníků okolo dvacátého roku

Denmark – short term summer camp

Ľudia v Kodani boli uzavretejší ako ľudia na severe Dánska. Ale keďže nám pripravili úžasný

Rotary Summer Gliding Camp Lithuania

Hlavním programem tábora bylo létání na cvičném kluzáku a jeho přesné ovládání, které jsme

Rotary international horse camp

První den druhého týdne mě moje host rodina odvezla na koňský ranč. Následující dva dny jsem se
Horse camp

Youth Camp 2019 in London

Dňa 10.7.2019 som s veľkým očakávaním letela do Londýna na môj 10 dňový pobyt. Po ceste lietadlom,

PortusCalle Camp 2019

Na přelomu července a srpna letošního roku jsem se účastnil, pro mě v pořadí druhého, Rotary.

Brazília – Curitiba 2019

Toto leto som sa zúčastnila troj- týždňového campu v Brazílii. Camp sa konal v Brazil - District:

Flanders Summer camp 2019

Čokoláda, pivo a srdce Evropské unie. Tato slova jednoznačně charakterizují jednu poměrně malou

Dobrodružství v Izraeli

Nad možností jet v dubnu 2019 do Izraele na pobyt v rámci Rotary kempů jsem neváhal ani vteřinu. A

Clean Water Camp Finsko 2019

Prvý týždeň sme bývali v rodinách a druhý týždeň všetci spolu. Dokopy nás tam bolo 20 z 13 krajín

Kemp v Istanbulu

Během prvního dne jsme viděli nejdůležitější památky Istanbulu a to Hagiu Sofiu a Modrou mešitu. B

Rôznorodá Gran Canaria

V hlavnom meste Las Palmas sme navštívili múzeum Krištofa Kolumba. Väčšinu dní sme sa zúčastňovali

London Camp 2019

Během 2 týdnů jsem navštívila skoro veškerá zajímavá a významná místa v Londýně, poznala jsemší

Sport & Culture in Northern Germany – 2019

Táborovému programu sa skrátka nedá nič vytknúť. Aj napriek jeho striktnosti a presnému rozpisu

Finsko očima Češky

Předtím než někam pojedete, si musíte uvědomit, že nesmíte věřit teoriím o tom, jací lidé v daném

Rotary kemp „Celebrate Belgium“

Program celého kempu byl velmi různorodý. Navštívíli jsme města Brusel, Bruggy nebo Liege, prošli

Camp Copenhagen 2018

Se stejným zájmem jsme se věnovali i tématu životního prostředí a jeho ochrany, navštívili jsme

„Nevyčítej životu, co ti nedal, uč se oceňovat, co ti dal“

Motto: Nevyčítej životu, co ti nedal, uč se oceňovat, co ti dal – nejlépe vystihuje „naši“ Zdeni,

Discover Taiwan 2017

V srpnu jsem se zúčastnila 3 týdenního campu (31.7.-20.8.) na Taiwanu. Camp nesl název "Discover

Sun Moon Lake

Dne 25.12. 2016 jsem odlétal z letiště Václava Havla v Praze. Čekal mě osmnácti hodinový přesun p

Water a way of living

Holandsko je země malá, avšak toho má opravdu hodně co nabídnout a během dvou týdnů, které mi byly
Letní tábor Holandsko Svoboda

Sailing Camp

Už od doby, co jsem se na kemp přihlásil, jsem vůbec nevěděl, co od toho mám očekávat, nebyl jsem

Slovinsko; The Sunny Side of the Alps

Môj zájazd smeroval do Slovinska, keďže to bol môj prvý medzinárodný tábor a prvý krát sama medzi

Volunteer Camp – Romania

Kemp jako takový byl velmi moderní a ekologický a vznikal hlavně díky dobrovolníkům.í

Maďarsko 2017

Deset dnů plných sportu, dobrodružství, nových přátel a i trochu té turistiky pro nás připravil
Letní tábor Maďarsko Halašková

Finland – Lake Saimaa

Cieľom bolo spoznávanie krajiny, kultúry a nových ľudí.  Kemp bol rozdelený na dve časti, prvý tý
Letní kemp Finsko Sanitrár

Rotary Camp Space, time, flow Bremen

Svoje orientační schopnosti jsme ověřili při geocashingu, trpělivost při golfu a strategii a práci
Letní tábor Německo Odstrčilová

Severní Francie

Ačkoli téma táboru „průmyslové dědictví“ se mi zpočátku zdálo nezajímavé, návštěva továrny na
Letní tábor Křempková Francie

Moje istanbulské dobrodružstvo

Volám sa Stela. Pochádzam z Bratislavy a mám dvadsať rokov. Pred pár dňami som sa vrátila z Rotary
Letní tábor Turecko

Rotary Discover India camp

India – ďaleká, rozmanitá, unikátna, farebná, občas frustrujúca, zastaralá, ale s neuveriteľnou

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!