Keďže na klavír hrám už od svojich šiestich rokov, ponuka ísť na Douglas Anderson School of the Arts v meste Jacksonville na Floride bola zaujímavou voľbou a priestorom pre získanie nových a iných skúseností. Na škole som mal hodinu klavíra každý druhý deň. Spolu nás bolo v triede okolo pätnásť a všetci sme poctivo pracovali na svojich skladbách. Vždy som sa snažil povedať áno každej príležitosti. A tak jedného dňa prišla za mnou pani učiteľka klavíra s ponukou hrať na klavír v orchestri pre školské spracovanie muzikálu My Fair Lady.

Keďže moja škola bola umeleckého zamerania, pozície v orchestri prechádzali výberom. Preto som bol rád, že učiteľka klavíra išla priamo za mnou. Okamžite som súhlasil a až neskôr som zistil, do čoho som sa to vlastne dostal. Na druhý deň som od vedúceho orchestra dostal knihu so 86 stranami nôt. To bolo začiatkom októbra, dva mesiace pred premiérou muzikálu. Dvojhodinové nácviky sme mali po škole, dva razy do týždňa. Tých 86 strán nôt dalo zo začiatku zabrať, ale postupne som sa do toho dostal, keďže hudba z muzikálu mi bola známa. Postupne sa k nám pridali speváci a herci. Nastal posledný týždeň a nácviky teraz prebiehali v divadle. Mali sme dokopy štyri shows, od štvrtka do nedele. Divadlo malo kapacitu pre približne 500 osôb a prvé dva dni bolo vypredané. Tréma prišla posledných päť minút pred začiatkom. Obsadiť miesto za klavírom, pre ostatných naladenie nástrojov a môže sa začať. I keď každá show mala asi štyri hodiny, bol to nezabudnuteľný zážitok. Byť priamo v centre diania, byť hráčom v orchestri, počuť celé divadlo tlieskať, vidieť ostatných študentov ako hercov a spevákov na javisku hrať ako na Broadway. Bol to úžasný a nezabudnuteľný pocit.

Vďaka tomuto úspešnom odprezentovaní seba samého som hral s orchestrom na vianočnom koncerte, na dištriktnej súťaži či na školskej akcii Extravaganza, na ktorej je vždy to najlepšie, čo škola má. Toto predstavenie bolo už v mestskom divadle Moran Theatre s kapacitou približne 3 000 ľudí. Prišlo aj vedenie mesta, sponzori a zakladatelia školy a konečná atmosféra bola jedinečná a úžasná. Aj vďaka využitiu príležitostí ako je hra v muzikáli v škole som sa mohol dopracovať až do mestského divadla, kde sa odohrávajú veľké koncerty a kde naša škola prezentuje len tie najlepšie tanečné, hudobné či spevácke čísla.

To najlepšie na záver

Vždy som mal a mám rád cestovanie. Cestovanie za účelom vidieť nové miesta, spoznať nové kultúry či spoznať nových ľudí. Avšak ambície precestovať západné pobrežie sa mi vždy zdali nereálne. Až do jedného Rotary meetingu v marci. Meeting začal ako každý iný. Vyslovenie prísahy vlajke Spojených štátov, vypočutie si noviniek, čo sa udiali za posledný týždeň v našom klube. Zrazu však moja counselorka podišla k mikrofónu a vyzvala aby som sa k nej pripojil. A tak som zmätený vstal a prišiel som k nej dopredu, pred môj klub. Z jej úst následne zaznelo: ,,V mene celého Rotary klubu sme sa rozhodli zasponzorovať ťa na West Coast Trip za tvoju reprezentáciu či už v Rotary alebo pomimo, za úspechy a prospech a ako darček, že ťa máme radi“. Oči 50 Rotariánov boli uprené na mňa a potlesk sa ozval celou miestnosťou. Samozrejme bol to šok a príjemné prekvapenie. Chvíľu mi trvalo, kým som našiel slová na poďakovanie. Bol som jediný študent, ktorému tento výlet zasponzoroval Rotary klub. Veď precestovať miesta ako Grand Canyon, Las Vegas, San Francisco a iné, to sa nestáva každý deň, a ak sa to stane raz za život, tak spomienky pretrvajú až do konca života.

Tento výlet bol organizovaný pre výmenných študentov z celej Floridy. Bol som šťastný, keď som zistil, že aj moji štyria najlepší kamaráti spomedzi výmenných študentov idú tiež. Výlet začal 11. júna. Leteli sme do Phoenixu a odtiaľ sme sa prepravovali autobusom. Navštívili sme miesta ako Las Vegas, Grand Canyon, Yosemite National Park, Los Angeles, Hollywood, či San Francisco, odkiaľ sme 24. júna leteli späť na Floridu. Na tieto nezabudnuteľné dva týždne plné zábavy a nových skúseností budem ešte dlho spomínať. Na môj výmenný pobyt mám veľa dobrých spomienok ale tieto dva týždne boli definitívne jedny z najlepších. Ďakujem Rotary, že vďaka Rotary Youth Exchange sa mi splnili dva z mojich snov.

Kianička Matúš RC Žilina USA D6970

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!