Nebojíš sa ? Čo keď sa tam nebudeš mať dobre, alebo čo ak ti nedajú najesť ? Zbláznil si sa len tak odísť ? – S otázkami tohto typu som sa stretával bežne. A čo som si o tom myslel ? Sám som absolútne netušil, ale podvedome som cítil, že to bude stáť za to, aj cez všetky prekážky cestou.
 
 
Aj keď tu boli mnohé pochybovačné otázky, vo väčšine som sa stretol len s podporou a nadšením môjho okolia, ktoré mi veľmi pomohli. Ale, všetko začína len v hlavách nás samých, no nie ? Takto to bolo aj v mojom prípade. Cítil som úzkosť zo stereotypného prostredia, potreboval som zmenu, zážitok, odrazový mostík do budúcna, alebo niečo iné ? Odpoviem popravde, neviem. Vlastne teraz už je to všetko jedno, všetko po čom som túžil sa mi splnilo!
 
 
Spoznal som novú kultúru, nových ľudí, získal priateľov na celý život, precestoval veľký kus sveta, kráčal po chodníku slávy, navštívil Alcatraz, lovil ryby na Aljaške, hádzal si loptu na kôš v NBA Trail Blazers aréne a našiel nový domov… ALE HLAVNE SOM SPOZNAL SEBA SAMÉHO! Prekonal som svoje limity snáď vo všetkom a pracoval som na tom, aby som bol lepším človekom v každej oblasti. Ale pozor, toto všetko len tak nespadlo z neba a cesta nebola jednoduchá.
 
 
Výmena nie je dovolenka ako si mnohí myslia. Áno, veľa ľudí si povie že nič nerobíme len jeme a cestujeme, ale v skutočnosti to chce veľa obety a sebazaprenia. Výmena je jedna veľká škola do života, inak povedané je to edukácia, ktorú vám dá len sám život a nikto iný. Veď čo môže byť cennejšie ako vlastná skúsenosť ? Okúsil som veľmi veľa vecí a áno, narážam aj na povestné americké jedlo, pri ktorom sa i podarilo celkom slušne pribrať. Zároveň som okúsil aj tvrdú drinu na tréningoch behu a wrestlingu, ktoré ma naučili, že sa nikdy nemám poddávať.
 
 
Celý rok prešiel ako voda, čo si človek bežne neuvedomuje. Ale ak niečo milujete a máte to opustiť začnete počítať každú sekundu čo vám ostáva a takto to bolo aj v mojom prípade.
 
 
Mnoho ľudí sa ma pýta: „Ako bolo v Amerike?“ A ja na to vždy odpoviem jedným slovom: „Výborne.“ Čo zároveň aj väčšinu sklame, keďže sa inak ako takto nedá odpovedať na rok skúseností, zážitkov, emócií a stoviek príbehov ku každej udalosti. O svojej výmene dokážem rozprávať hodiny, čo môže niekomu aj vadiť, ale som na to hrdý a som neskutočne vďačný za každý okamih, lebo len vďaka tomu som dnes tam kde som.
 
 
Na záver si dovolím si tvrdiť len jednu vec, ktorú predo mnou tvrdili už mnohí, ale nikdy som tomu neveril a to, že to BOL TO NAJLEPŠÍ ROK V MOJOM ŽIVOTE!
 
Matej Dzurilla
Letní tábory

Prázdniny v zahraničí

 

Chceš prožít část letních prázdnin v roce 2020 v zahraničí? V Holandsku, Německu, Finsku, Anglii, Turecku, USA, Kanadě, Brazílii, Indii nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké jiné zemi? 

Můžeš si vybrat mezi čtrnáctidenním táborem, kde budeš společně s dalšími 15 - 20 studenty Tvého věku z různých zemí, s kterými se budeš domlouvat anglicky, nebo měsíc s konkrétním kamarádem/kamarádkou v jeho rodině, a další měsíc společně u vás doma.  Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Po ověření Ti pošleme další email s odkazem na podrobnější formulář s Tvými osobními údaji a dalšími informacemi, které jsou nezbytné pro Tvoje přiřazení k Rotary klubu nejbližšímu Tvému bydlišti a přípravě Tvého pobytu v zahraničí. Vzhledem k tomu, že naše emaily jsou posílané automaticky a ve větším množství, je možné, že některý z nich skončí ve Tvé spamové schránce. Nezapomeň si ji tedy zkontrolovat! Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!