Asi bych začal tím, v jakém distriktu a v jaké části Floridy jsem byl na výměně. Můj host distrikt byl 6970, který se nachází na severovýchodě a rozkládá se okolo měst Jacksonville, Saint Augustine a na sever od Orlanda. Město kde jsem strávil svůj rok, Fleming Island, bylo asi hodinu autem od již zmiňovaného Jacksonville, kulturního centra distriktu.

Fleming Island je typické malé město na severu Floridy, 30 000 obyvatel, z toho většina vyšší střední třída bělochů. Co mě překvapilo bylo to, jak jsou budovy a všechna infrastruktura uspořádané do jednotlivých celků, v centru byla ulice plná všech možných fast foodů, o kus dál byly všechny kostely a kaple na jedné společné cestě, na severu města kde jsem bydlel se cesta větvila do souměrných sousedství s domy postavenými podle podobného či stejného vzoru. Chvíli mi trvalo, než jsem si konečně zapamatoval, ve kterém z bílých domů s naprosto stejnými dveřmi a poštovní schránkou na mé ulici vlastně bydlím.

 

Škola, rodiny, volný čas.

Už předtím, než jsem odjel do zahraničí, jsem se musel rozhodnout jaký sport bych chtěl dělat v prvním semestru střední školy. Sporty na střední jsou pro Američany dost seriózní záležitost, točí se v nich velké peníze, ať už stipendia, nebo jiné bonusy, potencionálně i kariéra. Musel jsem dokonce podepisovat dokument o tom, že jsem nebyl cíleně rekrutován z jiné školy. Rozhodl jsem se že půjdu do cross country, tedy přespolního běhu a v druhém pololetí budu běhat na dráze, protože mi to bylo ze všech sportů v nabídce nejbližší. Mezi další možnosti patřil mimo jiné americký fotbal, lakros nebo třeba golf a tenis.

Teď už k samotné škole. Mohl jsem si vybrat 3 ze 6 předmětů, s tím že jsem musel mít English, US History a US Government/Economics. Každý den vyučování začínalo v 7:20, pledge of allegiance, tedy slibem věrnosti USA. Můj rozvrh byl každý den stejný, těch samých 6 hodin ve stejných učebnách, ve stejném pořadí. Nejdřív jsem si myslel, že to bude jednotvárné a nudné, ale časem jsem si zvykl vídat ty samé lidi na chodbách a na dvoře, je fajn vědět, že po angličtině se potkáte s tím a tím kamarádem a po matematice zase s někým jiným.

Přestávky byly jen 5 minut dlouhé, takže nebyl moc prostor si povídat v učebně nebo na chodbách. K socializaci sloužila spíš přestávka na oběd, 30 minut dlouhá, u každého stolu sedí jiná skupina lidí, takže první den máte v podstatě výběr toho, s kým se chcete zbytek roku bavit. Po škole jsem měl každý den trénink běhaní, kterým jsem trávil většinu mého volného času. Ani jedna z mých host rodin nebyla moc aktivní, takže většina mého roku vypadala asi tak, že jsem šel běhat, pak jíst s někým z týmu a pak jsem občas řešil homework a díval se na netflix. O víkendech jsem většinu času trávil s kamarády nebo s host sourozenci.

Tipy pro inboundy na Floridu

Rozhodně bych všem inboundům do USA a na Floridu doporučoval se připojit ke sportovnímu týmu, i když nejste sportovní typ. Ani moc nejde o to jaký sport a jestli jste v něm dobří, spíš se každý den máte příležitost socializovat s velkou skupinou lidí a mnohem snáz se budují přátelské vztahy.

Druhou možností socializace jsou školní kluby, ať už divadlo, robotika nebo space club. Volný čas na Floridě se točí mnohem víc okolo školy, sportů a klubů a je to opravdu nejsnazší možnost jak si najít kamarády. Ve škole a o přestávkách není moc prostor a nespoléhal bych na to, že si sednete se skupinou přátel vašeho host bratra/sestry. Ze začátku bych se nebál být trochu otravný a snažit se jít třeba s někým z týmu na jídlo, prostě snažit se spřátelit s co nejvíc lidmi, protože bez kamarádu (a lidí co můžou řídit) nebude váš rok na Floridě nic moc. Taky choďte často do Taco Bellu, protože je to nejlepší fast food.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!