Tchaj-wan. Dvakrát menší země, než ta naše, ležící v srdci Dálného východu. Je to země plná úžasných lidí, úžasného jídla a hlavně místo, které Vám utkví v hlavě navždy. Zážitky, které jsem si zde udělala, mi jen tak někdo nevezme. Potkala jsem zde lidi z různých koutů světa a bydlela v rodinách, které mě brali jako svou vlastní dceru. Ano, život je tu těžký, ale to by se dalo říct o každé asijské zemi, je to tu standardem, na který jsou Asiati většinou pyšní.


Proč vlastně Taiwan? Protože je to místo, které Vás naučí, jak život žít naplno, a přitom budete mít ale disciplínu a při příletu zpět se vrátíte soběstační. Angličtina zde není na tak vysoké úrovni, tudíž Vás zdejší život s největší pravděpodobností donutí se přiučit jazyku jejich země, Čínštině. Abych pravdu řekla, není to jazyk, který by si vybral každý, a to taky díky tomu, že je opravdu těžký. Jaký lepší ale způsob se učit, než to, že pojedete přímo do místa, kde se jím mluví? I když řeknete jen dobrý den, tak dostáváte na ulici skoro aplaus od přítomných lidí, jelikož jste cizinec. Je to zajímavé, občas otravné, protože se cítíte jako marťan, ale někdy je to zase úchvatné, jaké mínění mají o nás, Evropanech. Většina z nich se moc za hranice nepodívala, a tak hltají každé Vaše slovo o životě u Vás.

A to nejlepší? Taiwanci jsou neskutečně pohostinní a chtějí Vám pobyt zpříjemnit, co nejvíce to jde. Uvaří Vám, ukážou Vám místa, které chcete vidět, a i když se občas projeví ona jazyková bariéra, Taiwanci jsou milí parťáci, kteří Vám pomůžou, když budete potřebovat. Jsou tu ale i mínusy, a to je například již zmíněná bariéra, ale i školní docházka, na kterou se dává největší důraz. Ne vždy, ale většinou se do školy musí již na 7. hodinu ranní, domů se jde o půl páté. Je to režim, na který jsou oni zvyklí, ale pro nás, Čechy a ostatní cizince, je to oříšek. Po čase se na to dá zvyknout, a pokud je po škole plán jít na jídlo a pít bubble tea, který je, mimochodem, vynikající, tak se o to více těšíte ze školy pryč. Taiwanské jídlo má své plusy a mínusy, mínusy myslím mořské plody nijak tepelně upravené a maso bez chuti uvařené jen ve vodě. Plusy zahrnují smažené knedlíčky plněné jak masem, tak zeleninou (kukuřice a kari jsou opravdu výborné) a klasické nudle, nebo turkey rice, která se rozplývá na jazyku.

Míst, které berou dech, je v přírodě mnoho, a i přes to obrovské vedro, které na tomto ostrově panuje, si ta místa užijete. Od Hualienu až po Taipei 101 a její novoroční ohňostroje si nejde pobyt na Taiwanu neužít. Pro mě osobně, byl tento pobyt něčím, co změnilo chod mého života a rozhodlo o cestě, kterou jsem si pro svůj život zvolila. I když to má s Taiwanem spojeno málo, utvrdila jsem se v tom, že Koreanistika je pro mě tím pravým, a potvrdilo se to po tom, co jsem se na nový rok s host rodinou na Korejský poloostrov vydala, konkrétně do Seoulu.

Rok, který jsem prožila na druhém konci světa bohužel nejde jen tak jednoduše popsat. Bylo toho tolik, že se myšlenky bijí mezi sebou a nejsem schopna sepsat vše do detailu. Exchange studentů, jako budete Vy, je na Taiwanu celá řada. Na tak malém ostrově jsou všichni téměř stále spolu, provádějí spolu různé věci a pořádají se akce, kde se všichni sejdou, a to je teprve zábava. V tom bylo naše štěstí, že jsme se ocitli na místě tak malém, jako Formosa, jak se Taiwanu dříve říkalo, ještě v době, kdy jej kolonizovali Portugalci, a dnes ho Taiwanci stále hojně používají.

Moje rodiny byly až na pár malých problémů naprosto skvělé, a hýčkali mě úžasnými večeřemi v drahých podnicích, kde jsme jedli japonské prvotřídní hovězí. Povím Vám, že takové maso jste v životě v Česku nejedli. Byl to zážitek, který dodneška cítím na jazyku a prahnu po tom znovu cítit tu chuť tak úžasného hovězího. Stejně tak byly v kurzu krevety a hot pot, mísa s ochucenou vodou, do které se házejí jemné plátky masa a zelenina. Voda se poté vaří při 100C a maso je tak hotové za necelou minutu. Škoda, že je takových podniků v Česku málo, protože bych hned do jednoho šla a zkusila, jestli to mají tak dobré, jako na Taiwanu.

Abych svůj článek shrnula…Taiwan je úžasný ve většině směrů, až na stránku akademickou, která se těžce překousává, ale pokud se do Asie toužíte podívat, je to něco, co musíte brát v potaz. Asie je také kulinářský zážitek a každý si najde něco, co mu opravdu moc zachutná. Lidé jsou tam hodní, o to víc, pokud se snažíte mluvit jejich jazykem. Mé zkušenosti s Korejci a Taiwanci byli jen hezké, a i když umíte jen trošku, snaží se Vás povzbudit, co nejvíc to jde.

Já už jsem tak o své budoucnosti rozhodnutá, právě díky pobytu v zahraničí. A co Vy? Kam pojedete?

Další články od Simony

Lantern festival Taiwan

Tchaj-wan: moje cesta za poznáním

Tchaj-wan. Dvakrát menší země, než ta naše,…

Nejkrásnější místo

Výlet v Hualienu byl na tři dny a dvě noci, které jsme strávili v různých hotelech, nicméně velmi luxusních a krásných. Užila jsem si japonský onsen u sebe na pokoji, udělala si snad po pár letech pořádnou vanu a naprosto si užívala čas, který jsem mohla strávit mimo školu. A to nejlepší? Kulinářské zážitky. Musím souhlasit s tím, že výměna na Taiwanu se pro mě rovná jídlo. Mořské plody, tofu, polívky, saláty a vynikající hovězí...

Studium v zahraničí

Studium v zahraničí

pro středoškoláky

 

Chceš prožít nezapomenutelný školní rok 2022/23 v některé z evropských zemí nebo v zámoří? V Itálii, Německu, Francii, Norsku, Holandsku, USA, Kanadě, Brazílii, Mexiku, Argentině, Kolumbii, Japonsku, Thajsku, Koreji, Austrálii, nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké úplně jiné zemi? Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Děkujeme!

Letní tábory

Prázdniny v zahraničí

 

Chceš prožít část letních prázdnin v roce 2022 v zahraničí? V Holandsku, Německu, Finsku, Anglii, Turecku, USA, Kanadě, Brazílii, Indii nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké jiné zemi? 

Můžeš si vybrat mezi čtrnáctidenním táborem, kde budeš společně s dalšími 15 - 20 studenty Tvého věku z různých zemí, s kterými se budeš domlouvat anglicky, nebo měsíc s konkrétním kamarádem/kamarádkou v jeho rodině, a další měsíc společně u vás doma.  Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Po ověření Ti pošleme další email s odkazem na podrobnější formulář s Tvými osobními údaji a dalšími informacemi, které jsou nezbytné pro Tvoje přiřazení k Rotary klubu nejbližšímu Tvému bydlišti a přípravě Tvého pobytu v zahraničí. Vzhledem k tomu, že naše emaily jsou posílané automaticky a ve větším množství, je možné, že některý z nich skončí ve Tvé spamové schránce. Nezapomeň si ji tedy zkontrolovat! Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!