fbpx

Moju výmenu v Kanade som strávila v meste Thompson, ktoré sa nachádza v prériách v strede Manitoby. Mesto je viac menej izolované, a dostať sa tam trvá približne 8 hodín jazdy autom z Winnipegu. No práve vďaka tomuto som mala možnosť spoznať typický život na severe.

First Nations (Pôvodní obyvatelia Kanady)

Veľké percento obyvateľov Thompsonu tvoria First Nations (pôvodní obyvatelia), a zároveň sa v okolí nachádzajú rezervácie, na ktoré sa mi aj podarilo dostať. Vďaka tomuto som lepšie pochopila problémy spojené s touto skupinou národa a zároveň mi umožnilo spoznať nie len kultúru Kanady, ale aj tradície jej pôvodných obyvateľov.

Škola

Kanadský školský systém mi prišiel jednoduhší v porovnaní s tým našim slovenským. Počas 4 rokov strednej školy je potrebné mať minimálne 30 kreditov na jej ukončenie, pričom 1 kredit sa rovný 1 predmetu. Mne osobne sa páčila možnosť zostavenia si rozvrhu podľa mojich záujmov, a tak som študovala predmety ako napríklad psychológia, anatómia alebo global issues, ktoré na mojom gympli neboli. Čo mi však až tak nevyhovovalo, bolo že každý deň som mala ten istý rozvrh.
Predtým ako som odišla na výmenu som študovala na anglickom bilingválnom gymnáziu a s angličtinou som nemala problém a v mojej kanadske škole som bola do vyučovania naplno zapojená. Aj preto mi môj rotary klub v Thompsone ponúkol možnosť plnohodnotne zmaturovať.

Rodiny

Počas môjho pobytu v Thompsone som bola v 4 rodinách. Najprv som asi mesiac bývala iba s mojou counsellorkou, čo nám pomohlo sa trochu viac spoznať, a keďže medzi nami bolo iba pár rokov rozdiel, tak náš vzťah bol viac kamarátsky. Druhá bola rotariánska rodina. Moja tretia rodina pozostávala zo staršieho manželského páru, s ktorými som si však až tak nesadla. Mojej poslednej rodiny som sa popravde bála najviac, hlavne kvôli siedmim súrodencom, ktorých som mala mať. Nakoniec som si s touto rodinou sadla tak, že mi bola ako vlastná.

Výlety a aktivity

Zima v Thompsone trvá približne 8 mesiacov a teploty sa pohybujú od -20 do -40 stupňov, aj preto medzi obľúbené činnosti ľudí patrilo jazdenie na snežných skútroch, rybárčenie na zamrznutom jazere, turistika so snežniciami, lyžovanie, korčuľovanie.. Vďaka dostatočne severnej polohe mesta sa mojou najobľúbenejšou činnosťou stalo pozorovanie polárnej žiary. Mala som možnosť vycestovať ešte viac na sever a pozorovať polárne medvede, ale aj navštíviť mesto ako Toronto a Winnipeg. Pre mňa však najvýznamnejším zážitkom bola návšteva rezervácie, ktorá mi otvorila oči a ukázala rozdiely medzi pôvodnými obyvateľmi a zvyškom Kanady.

Možnosť vycestovať na rok a spoznať kultúru inej krajiny mi otvorilo obzory a pripravilo ma to na ďalšie kroky v mojom živote. Našla som ľudí, ktorých môžem považovať za rodinu. Som si istejšia v rozhodnutiach, ktoré robím. Viem fungovať samostatne v každej situácii. Za toto všetko ďakujem jedine Rotary.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!