fbpx

Přišlo mi zajímavé, jak to, kde člověk žije, může ovlivnit jeho zvyky, hodnoty a vlastně celý život. Japonsko je nesmírně zajímavá a kulturně bohatá země. Většina lidí, když slyší “Japonsko”, si představí sushi, samuraje, a šílené výmysly, nad kterými občas zůstává rozum stát. A i když tohle všechno k Japonsku patří, je toho pořád dost co objevovat. A právě tohle “objevování” bylo náplní mého ročního výměnného pobytu.

Strávil jsem v Japonsku přesně 11 měsíců a jeden den, během této doby jsem bydlel v 5 různých rodinách a stihl navštívit plno nádherných, celosvětově známých i neznámých míst.

Před odletem jsem se trochu obával toho, že všichni budou velmi chladní a bude se mi s nimi těžko komunikovat. Naštěstí pro mě byl opak pravdou. Všichni byli opravdu vstřícní a nečekaně komunikativní, což mě trochu zaskočilo a přestože jsem se před odletem japonštinu asi 3 měsíce učil a nějakou základní znalost jsem měl, bylo, po asi 20 hodinách strávených v letadlech a na letištích, místy těžké jim rozumět, ale nějak jsme se domluvili a na přivítání vzpomínám s úsměvem.

Když jsem se seznámil s první rodinou, hned mi došlo, že si budeme rozumět a taky to tak bylo. Hned jsme si padli a první dny tak byly naprosto úžasné. Brali mě s sebou na výlety a povídali jsme si o různých věcech.

Asi deset dní po příletu jsem začal chodit do školy. Nic takového jsem v životě nezažil. V moment co jsem vešel do třídy se ke mě všichni seběhli a chtěli se mnou mluvit. Chodili za mnou i lidi z jiných tříd a vlastně z celé školy, bylo to opravdu šílené. Pak ale přišel čas na mou řeč, ve které jsem se měl před CELOU ŠKOLOU představit. Vždy jsem měl strach z mluvení před lidmi a tohle byla opravdu zkouška. Nikdy by mě nenapadlo, že budu mít proslov před 1000 lidmi, ale nějak jsem to zvládl a s tím začal můj běžný školní rok.

Ta počáteční euforie ale nemohla trvat věčně. Po třech měsících přišla první výměna rodiny a s tím i těžké období. S druhou rodinou jsem si úplně nerozuměl a žilo se mi tam velmi těžko. Ještě ke všemu jsem tam byl úplně nejdéle, celkem 4 a půl měsíce.

I přes ten kulhavý vztah byly během pobytu v druhé rodině i světlé momenty. například čtyřdenní školní výlet na Okinawu. Během kterého jsme navštívili různá historická místa, ale také nádherné pláže. Na Okinawě je i v zimě okolo 25°C, takže jsme si dokonce mohli i zaplavat. Tento výlet se konal těsně před Vánocemi, 20.-23. prosince, takže to byl dost zvláštní pocit. Byl to ale jedinečný zážitek.

Poté co jsem znovu změnil rodiny se můj život zase obrátil k lepšímu. Všechny následující rodiny byly skvělé a braly mě na různé výlety. Konec roku byl opravdu úžasný a těžko se mi se všemi loučilo.

Za tento rok jsem se hodně změnil. Jsem teď mnohem sebevědomější, ujasnil jsem si kdo jsem a co chci dělat v budoucnosti. Poznal jsem spoustu skvělých lidí a udělal si přátele na celý život. Mám teď plno vzpomínek, které nikdy nezapomenu.

Soukup Tomáš RC Ostrava International Japonsko 2770

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!