A toto čo je za nadpis???!!! Nie je to ani slovenčina, ani čeština, či prinajhoršom angličtina, aby sa tomu dalo normálne rozumieť… Nápadne sa to podobá na španielčinu a svetoznámu frázu „Viva la vida.“, v preklade „Ži život.“, čo mimochodom v slovenčine neznie až tak dobre, však? Ale ehm, ak je to po španielsky, tak tam je chyba a čo má potom znamenať ten zvyšok?

Sklamem vás, ale chybu v pravopise ste mi nenašli. Nadpis je totiž v portugalčine, v jazyku mne najmilšom, ktorý sa mi stal druhým „rodným jazykom“ počas môjho výmenného pobytu v nádhernej tropickej krajine menom BRASIL. A táto veta, obohatená o môj malý dodatok, Brazíliu perfektne vystihuje.

 

„Ži život, och… Alebo lepšie povedané, ži túto párty!“ , tak znie jej preklad.

 

Brazília vás nikdy neomrzí. Na blízku sa vždy nájde niekto tancujúci do rytmu melódie, ktorú si pohmkáva okoloidúci na druhej strane chodníka. Alebo vás kŕdeľ chlapcov začne ťahať za ruku, aby ste si s nimi zahrali futbal, zatiaľ čo prechádzate okolo stola plného neznámych, ktorí sa na vás doširoka usmejú a opýtajú sa ako sa vám darí a potom sa popíjajúc mrazivo ľadové cervejas alebo caipirinhas zahĺbia do búrlivého rozhovoru rozoberajúceho naozaj všetko, cez novinky z ich životov, klebety o živote ich susedov, nadávanie na politiku, až k tomu že ich domáca pani im včera na obed uvarila takú vynikajúcu ryžu a fazuľu, že ju dojedli celú už v ten deň na večeru.

Nehovoriac o tom, že v uliciach často hrá hudba a býva tam pomerne rušno, keď je v Brazílii veľký sviatok (ako napríklad Karneval), zastaví sa premávka na hlavnom ťahu každého mesta, mestečka či dediny. Všetci ľudia vyjdú von a hlavná ulica, ešte pred chvíľou zaplnená motorkami a autami, sa zázračne premení na obrovskú párty. O tom, ako poriadne oslavovať významné udalosti, sviatky, či v prípade Brazílčanov hocijakú príležitosť, čo sa naskytne, sa od nich my Európania máme ešte veľa čo učiť. Nadovšetko som si obľúbila povahu tamojších ľudí. Celkom sa líšia od chladnej Európskej nátury, v akej som vyrastala a bola som na ňu zvyknutá od malička. Brazílčania sa snažia užívať si život plnými dúškami. Ich otvorenosť, emotívnosť, zvedavosť a priateľskosť si zaslúži obdiv a sú takí vášniví a plní neuveriteľne chytľavého temperamentu.

Brazília mi postupne prirástla k srdcu. Je to krajina mnohých tvárí a jedna veľká exotika. Videla som dych berúce prírodné krásy, pestrofarebné divoké favely a divy sveta ako socha Krista Spasiteľa v Rio de Janeiro. Osvojila som si rozmanitú kultúru, ozajstné zapálenie pre futbal, zažila som horúce Vianoce na pláži, prejedanie sa sladkým tropickým ovocím a nekonečne veľa objatí, bozkov a emócií…

Milý študent, aj tebe môže Brazília ponúknuť napríklad toto a samozrejme ešte o mnoho viac. Viac? Čo ďaľšie ešte? Hmmmmmmmmm… Dosť bolo rečí. Sadni na lietadlo a bež si to zistiť sám na vlastnej koži!

Letní tábory

Prázdniny v zahraničí

 

Chceš prožít část letních prázdnin v roce 2020 v zahraničí? V Holandsku, Německu, Finsku, Anglii, Turecku, USA, Kanadě, Brazílii, Indii nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké jiné zemi? 

Můžeš si vybrat mezi čtrnáctidenním táborem, kde budeš společně s dalšími 15 - 20 studenty Tvého věku z různých zemí, s kterými se budeš domlouvat anglicky, nebo měsíc s konkrétním kamarádem/kamarádkou v jeho rodině, a další měsíc společně u vás doma.  Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Po ověření Ti pošleme další email s odkazem na podrobnější formulář s Tvými osobními údaji a dalšími informacemi, které jsou nezbytné pro Tvoje přiřazení k Rotary klubu nejbližšímu Tvému bydlišti a přípravě Tvého pobytu v zahraničí. Vzhledem k tomu, že naše emaily jsou posílané automaticky a ve větším množství, je možné, že některý z nich skončí ve Tvé spamové schránce. Nezapomeň si ji tedy zkontrolovat! Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!