fbpx

Moji súrodenci sa tiež zúčastnili výmenného pobytu v Amerike. Keď prišli domov vždy som len počúvala a závidela, aké veci videli a čo zažili. Rozhodla som sa teda, že aj ja sa zúčastním takéhoto výmenného pobytu.

Život na Taiwanu

Najprv som rozmýšľala, že by som išla do Južnej Kórei a naučila sa iný jazyk alebo spoznala novú kultúru. Keďze sa kvôli obmedzieniam covidu nedalo dostať do Južnej Kórei, dostala som sa do Taiwanu. Ako som prišla nevedela som, čo také očakávať.

Prvý deň v host rodine som sa bála vyjsť z izby, nevedela som vôbec o čom sa mám s nimi rozprávať, no rýchlo som si uvedomila, že s nimi budem bývať 4 mesiace a predsa nemôžem byť celý čas zatvorená v izbe. Hneď ako som sa s nimi začala rozprávať, pripadala som si akokeby som bola doma. Ak ma niečo trápilo, vždy som vedela, že sa na nich môžem obrátiť a povedať im hocičo. Prijali ma tak ako ja som prijala ich, ako rodinu.

Škola na Taiwanu

Zo začiatku v škole to bolo veľmi náročné, všetci sa na mňa pozerali, lebo som bola iná ako oni. Postupne sa mi začalo prihovárať viac ľudí a ja som získala niekoľko kamarátov. Každému sa páčilo, keď som sa snažila rozprávať po ich jazyku, aj keď sa mi niekedy smiali za to, že som povedala niečo iné ako som chcela povedať. No nikdy nezabudnem na to, ako som sa s nimi zblížila a ako mi pomáhali aj keď sme zo začiatku spolu nevedeli komunikovať.

Jak se nejlépe naučit čínsky

Veľmi tažké bolo sa naučiť po činsky, ale keď som tomu venovala čas tak všetko išlo. Pomáhali mi kamaráti, host rodiny, s ktorými som si čínštinu mohla skúšať. Učili ma nové slová, slangy či gramatiku, ak som niečo nechápala vždy mi všetci radi pomáhali a starali sa o mňa. Určtie je jednoduchšie sa učiť jazyk v krajine, v ktorej sa ten jazyk rozpráva.

Zážitky na celý život

Videla som mnoho vecí, ktoré pre mňa vôbec neboli bežné, ako napríklad oceán či mnoho tropických zvierat. Vždy som len obdivovala zeleň okolo seba, aj keď som žila vo veľkomeste, zeleňe tam bolo ako keby som žila niekde na horách.

Zažila som mnoho nezabudnuteľných zážitkov a spoznala som inú kultúru, videla som zaujímavú architektúru, či vedela rôzne chrámy, ktoré boli postavené iba z dreva bez žiadnych klincov. Zažila som aj zemetrasenia, pri ktorých som sa bála zo začiatku, no neskôr som si zvykla, keď som videla, že nikto sa tých zemetrasení nebojí iba ja.

Ak by som si mohla vybrať ešte raz určite do toho pôjdem znova.

Radka Bogárová RC Bratislava International -> D3482 Taiwan

 

 

Další články o dlouhodobých výměnách

 

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!