fbpx

Prvé dni od vypuknutia pandémie v čínskom meste Wuhan sa hovorilo o Taiwane ako o jednom z potencionálne najnebezpečnejších miest, pre jeho polohu hneď vedľa Číny a veľkému pohybu obyvateľstva medzi Čínou a Taiwanom. Ako však už teraz všetci vieme tento scenár sa ani trocha nenaplnil. Dnes je Taiwan skloňovaný ako krajina, ktorá by nám mala byť inšpiráciou pri boji s vírusom a ako krajina, ktorá nám veľmi pomáha. Čo však Taiwan spravil aby nad vírusom vyhral?

Celé to začalo už koncom januára

Čínsky alebo lunárny nový rok je obrovský sviatok v celej východnej Ázii. Prirovnal by som to ku Vianociam. Ľudia sa vo veľkom presúvajú za rodinami, často za hranice, všadeprítomné dekorácie pridajú tú správnu atmosféru a milióny ľudí sa chystá stráviť kvalitný čas s príbuznými. Toto však prinieslo obrovské riziko rozšírenia nákazy po celej Ázii. Taiwan, ktorý o víruse vedel oveľa skôr ako sa ním začala zaoberať WHO, vďaka vlastnému prieskumu Wuhanu, hneď po úniku prvých informácií, nebral po skúsenostiach so SARS nič na ľahkú váhu. Nečakal na oficiálnu reakciu Číny, tušil, že pravdepodobne žiadna nepríde. Taiwanská vláda obmedzila prechod cez hranice a taktiež prijala karanténu pre všetkých, ktorý sa vrátili z Číny dlhé mesiace predtým ako prakticky celý zvyšok sveta. Taktiež o víruse začala informovať ľud už počas sviatkov a poúčala svojich občanov o tom ako šíreniu zabrániť.

 

 

Obyvatelia Taiwanu majú prirodzený rešpekt pred autoritami a nikoho ani nenapadlo tieto nariadenia porušiť a nerešpektovať karanténu, nie pretože by sa báli trestu, ale preto lebo si už vtedy dobre informovaný ľud uvedomoval aké možné komplikácie tento vírus môže priniesť. Vláda taktiež predĺžila prázdniny o dva týždne a nabádala obyvateľov aby zostávali doma a dodržiavali zvýšenú hygienu. Ľudia si uvedomovali, že ak chcú túto novú hrozbu úspešne prežiť musia zabudnúť na vlastné pohodlie, nesprávať sa sebecky a robiť všetko pre ochranu svojich najbližších.

Rozdiel medzi Taiwanom a okolitými krajinami

Prešli týždne a výsledky týchto nariadení sa začali prejavovať. Kým sa neregulovaný vírus v Číne, Kórei a iných okolitých krajinách rýchlo šíril, Taiwan registroval len minimum prípadov, väčšina z tých prípadov bola diagnostikovaná v domácej karanténe a tak pacienta previezli do nemocnice skôr ako mohol nakaziť niekoho iného. Ani toto však vláda nepodcenila a prijala ďalšie lokálne opatrenia proti vírusu. Povinné rúška, povinné vetranie všetkých uzavretých priestorov, kde sa združujú ľudia a všade prítomná dezinfekcia a meranie teploty minimálne termokamerou, je len časť opatrení, ktoré krajina zaviedla aj napriek minimálnemu počtu prípadov.

 

 

Myslím, že za zmienku stojí fakt, že napriek dobrým výsledkom predošlých opatrení nikto neprotestoval keď sa opatrenia ešte sprísnili. Všetci totiž vedeli, že práve to je rozdiel medzi Taiwanom a okolitými krajinami, medzi bezpečím a panikou. Takto Taiwan vďaka disciplíne a rýchlej reakcii podchytil šírenie vírusu skôr ako vôbec mohlo začať.

Možno by sme sa mohli inšpirovať

V súčasnosti sú v Taiwane v porovnaní s okolitým svetom len minimálne opatrenia, úplne všetko je otvorené od športovísk, po nákupné centrá, vyučovanie prebieha normálne v škole a okrem všade prítomných staníc na meranie teploty a voľne dostupných dezinfekčných prostriedkov tu svetovú pandémiu pripomína len máločo. Možno by sme sa mohli inšpirovať a v budúcnosti začať bojovať skôr ako krajiny ako Čína priznajú, že sa niečo deje, skôr ako bude neskoro a možno aj my v budúcnosti budeme mať počas svetovej krízy život ako teraz Taiwan.

Michal ŠUBÍN,  Rotary klub Bratislava International → Taiwan, Rotary dištrikt 3502

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!