fbpx

Prvý týždeň sme bývali v rodinách a druhý týždeň všetci spolu. Dokopy nás tam bolo 20 z 13 krajín (Rumunsko, Taliansko, Chorvátsko, Egypt, Turecko, Česko, Španielsko, USA, Taiwan, Rusko, Rakúsko, Maďarsko a Slovensko) a sú to úplne úžasní ľudia, o ktorých teraz môžem povedať že sú moji (dúfam) celoživotní priatelia. Hrozne mi chýbajú a ostala by som tam ešte mesiac. Nikdy predtým som nebola na takomto kempe, takže to nemôžem porovnávať, ale keby sa ma niekto spýtal či by som niečo podobné zopakovala aj na budúci rok, moja odpoveď by bola Áno.

Prvý týždeň sme bývali v rodinách. Tá moja nebola len tak nejaká obyčajná. Všetci boli v rodinách tak po jednom, dvoch alebo troch, to len my sme boli šiesti. Aj keď som si chcela vyskúšať aké je to bývať v rodine sama a mať náhradných rodičov na týždeň, tak neľutujem že som zažila aj takýto typ rodiny. Boli sme dve baby (Ja a Češka) a 4 chalani (Egypt, Rumunsko,2 z Turecka). Prvé 3 dni s nami bola aj Fínka ako „guide“ ,mala 16 rokov a brali sme ju ako našu sestru. Bývali sme na farme v domčeku ktorý bol vlastne hostel. Naši hosťovskí rodičia neboli s nami lebo mali veľa práce takže sa o nás staral organizátor kempu.

Každý deň sme mali výlet niekam do okolia alebo sme sa stretli s ostatnými na jednom mieste a boli sme celý deň spolu. Napríklad sme sa boli pozrieť na chatu pri jazere jednej s hosťovských rodín alebo sme boli na jahodovej farme, kde jahody boli veľmi dobré, sladké a na konci dňa nám ich dali k palacinkám so zmrzlinou. Najlepšia kombinácia. Po každom výlete sme mali každovečernú rutinu – prišli sme z výletu, dali saunu na 30 minút a potom sadli do obývačky a pozerali film na projektore. Ešte taká zaujímavosť, Fíni majú saunu takmer v každom dome a najlepšia kombinácia je keď skočíte z výrivky do studeného jazera a potom na takých 10 minút sauna. Naša rodinka sa musela každý deň kúpať do jazera, ak sme sa  nekúpali na spoločnom výlete tak potom sme išli len my šiesti. Prekvapivo neboli studené lebo vonku bolo asi 29 stupňov. Beriem to ako novú skúsenosť, lebo u nás nie sú také čisté jazerá na to aby sme sa v nich kúpali.

Druhý týždeň sme boli všetci spolu. Bývali sme v škole na nafukovacích matracoch v telocvični, kde bola hrozná zima lebo z 30 stupňov bolo zrazu 10. Takže ak nerátam ubytovanie tohto týždňa, bolo to určite lepšie ako ten prvý, pretože som spoznala viac ľudí, úžasných ľudí a mám viac zážitkov. Začali sme tento týždeň s robením videoklipu pre pesničku v ktorej sme spievali text o čistej vode v našom jazyku. Ďalej sme boli na  výlete v Helsinkách, v meste Lahti a absolvovali sme aj ďalšie výlety po okolí Assikaly. Každý deň bol v niečom iný. Spoznala som nových ľudí, naučila sa o ich kultúre, niečo sa naučila v ich jazyku a hlavne, spravila super zážitky na ktoré do konca života nezabudnem. Uvedomila som si, že nezáleží na tom kde si, ale s kým si, lebo môžeš byť aj na najhoršom mieste na zemi, ale ak máš okolo seba ľudí ktorých máš rád tak si to ani nevšimneš.

Ema Trizuljaková, 16 let, Rotary klub Žilina

Další články o letních táborech

Handicamp 2023
,

Handicamp 2023

11 účastníků, 9 asistentů, 7 dní, 29 horkých malin, nespočet černých vtipů a jeden výjezd záchranky.

Ticino Camp_Emma Hanzova (5)
,

Turistický, kulturní a sportovní kemp Ticino – Bellinzona

Začátkem srpna jsem se na 12 dní vydala za dobrodružstvím do švýcarského italsky mluvícího kantonu

Flanders Summer camp_Jachym Hama (4)
,

Léto v Belgii

Během letošního srpna jsem vyrazil na můj druhý letní tábor s Rotary International. Tentokrát jsem

Studium v zahraničí

pro středoškoláky

 

Chceš prožít nezapomenutelný školní rok 2024/25 v některé z evropských zemí nebo v zámoří? V Itálii, Německu, Francii, Norsku, Holandsku, USA, Kanadě, Brazílii, Mexiku, Argentině, Kolumbii, Japonsku, Thajsku, Koreji, Austrálii, nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké úplně jiné zemi? Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!