Prvý týždeň sme bývali v rodinách a druhý týždeň všetci spolu. Dokopy nás tam bolo 20 z 13 krajín (Rumunsko, Taliansko, Chorvátsko, Egypt, Turecko, Česko, Španielsko, USA, Taiwan, Rusko, Rakúsko, Maďarsko a Slovensko) a sú to úplne úžasní ľudia, o ktorých teraz môžem povedať že sú moji (dúfam) celoživotní priatelia. Hrozne mi chýbajú a ostala by som tam ešte mesiac. Nikdy predtým som nebola na takomto kempe, takže to nemôžem porovnávať, ale keby sa ma niekto spýtal či by som niečo podobné zopakovala aj na budúci rok, moja odpoveď by bola Áno.

Prvý týždeň sme bývali v rodinách. Tá moja nebola len tak nejaká obyčajná. Všetci boli v rodinách tak po jednom, dvoch alebo troch, to len my sme boli šiesti. Aj keď som si chcela vyskúšať aké je to bývať v rodine sama a mať náhradných rodičov na týždeň, tak neľutujem že som zažila aj takýto typ rodiny. Boli sme dve baby (Ja a Češka) a 4 chalani (Egypt, Rumunsko,2 z Turecka). Prvé 3 dni s nami bola aj Fínka ako „guide“ ,mala 16 rokov a brali sme ju ako našu sestru. Bývali sme na farme v domčeku ktorý bol vlastne hostel. Naši hosťovskí rodičia neboli s nami lebo mali veľa práce takže sa o nás staral organizátor kempu.

Každý deň sme mali výlet niekam do okolia alebo sme sa stretli s ostatnými na jednom mieste a boli sme celý deň spolu. Napríklad sme sa boli pozrieť na chatu pri jazere jednej s hosťovských rodín alebo sme boli na jahodovej farme, kde jahody boli veľmi dobré, sladké a na konci dňa nám ich dali k palacinkám so zmrzlinou. Najlepšia kombinácia. Po každom výlete sme mali každovečernú rutinu – prišli sme z výletu, dali saunu na 30 minút a potom sadli do obývačky a pozerali film na projektore. Ešte taká zaujímavosť, Fíni majú saunu takmer v každom dome a najlepšia kombinácia je keď skočíte z výrivky do studeného jazera a potom na takých 10 minút sauna. Naša rodinka sa musela každý deň kúpať do jazera, ak sme sa  nekúpali na spoločnom výlete tak potom sme išli len my šiesti. Prekvapivo neboli studené lebo vonku bolo asi 29 stupňov. Beriem to ako novú skúsenosť, lebo u nás nie sú také čisté jazerá na to aby sme sa v nich kúpali.

Druhý týždeň sme boli všetci spolu. Bývali sme v škole na nafukovacích matracoch v telocvični, kde bola hrozná zima lebo z 30 stupňov bolo zrazu 10. Takže ak nerátam ubytovanie tohto týždňa, bolo to určite lepšie ako ten prvý, pretože som spoznala viac ľudí, úžasných ľudí a mám viac zážitkov. Začali sme tento týždeň s robením videoklipu pre pesničku v ktorej sme spievali text o čistej vode v našom jazyku. Ďalej sme boli na  výlete v Helsinkách, v meste Lahti a absolvovali sme aj ďalšie výlety po okolí Assikaly. Každý deň bol v niečom iný. Spoznala som nových ľudí, naučila sa o ich kultúre, niečo sa naučila v ich jazyku a hlavne, spravila super zážitky na ktoré do konca života nezabudnem. Uvedomila som si, že nezáleží na tom kde si, ale s kým si, lebo môžeš byť aj na najhoršom mieste na zemi, ale ak máš okolo seba ľudí ktorých máš rád tak si to ani nevšimneš.

Ema Trizuljaková, 16 let, Rotary klub Žilina

Další články o letních táborech

Studium v zahraničí

Studium v zahraničí

pro středoškoláky

 

Chceš prožít nezapomenutelný školní rok 2022/23 v některé z evropských zemí nebo v zámoří? V Itálii, Německu, Francii, Norsku, Holandsku, USA, Kanadě, Brazílii, Mexiku, Argentině, Kolumbii, Japonsku, Thajsku, Koreji, Austrálii, nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké úplně jiné zemi? Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Děkujeme!

Letní tábory

Prázdniny v zahraničí

 

Chceš prožít část letních prázdnin v roce 2022 v zahraničí? V Holandsku, Německu, Finsku, Anglii, Turecku, USA, Kanadě, Brazílii, Indii nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké jiné zemi? 

Můžeš si vybrat mezi čtrnáctidenním táborem, kde budeš společně s dalšími 15 - 20 studenty Tvého věku z různých zemí, s kterými se budeš domlouvat anglicky, nebo měsíc s konkrétním kamarádem/kamarádkou v jeho rodině, a další měsíc společně u vás doma.  Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Po ověření Ti pošleme další email s odkazem na podrobnější formulář s Tvými osobními údaji a dalšími informacemi, které jsou nezbytné pro Tvoje přiřazení k Rotary klubu nejbližšímu Tvému bydlišti a přípravě Tvého pobytu v zahraničí. Vzhledem k tomu, že naše emaily jsou posílané automaticky a ve větším množství, je možné, že některý z nich skončí ve Tvé spamové schránce. Nezapomeň si ji tedy zkontrolovat! Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!