fbpx

Celý rok jsem studoval na střední škole Cochrane High School v kanadském městě Cochrane v Albertě. Poprvé jsem školní budovu uviděl na konci prázdnin, kdy jsem se jel s mojí counsellorkou představit a vybrat si předměty. Ona budova školní, postavená v šedesátých letech, odpovídala přesně mým představám nabytým z různých amerických filmů. Jen před ní vlála kanadská vlajka. 

V kanceláři nás přivítala velmi přátelská paní, zástupkyně ředitele, a se zájmem v očích se vyptávala, co mě baví, co rád dělám nebo co bych chtěl dělat. Poté jsme sestavili rozvrh. Vybral jsem si jak běžné předměty jako matematiku, fyziku nebo společenské vědy, tak i ty zábavnější jako bylo vaření, focení, dramaťák a outdoor education. V nabídce je v podstatě cokoliv odpovídající všelikým zájmům, takže si může vybrat skutečně každý. Zvlášť pokud jste výměnný student, máte naprosto volnou ruku, jinak samozřejmě existují určité požadavky na výběr.

Vyučování začínalo každý den v 9 hodin a bylo rozděleno do čtyř bloků po 76 minutách. Ještě se mi nepodařilo odhalit záhadu, proč zrovna 76 minut a ne 78 a půl. Mezi jednotlivými bloky byla vždy tříminutová přestávka na přesun do další učebny, kdy nebyl čas na nic moc jiného. Po prvních dvou blocích následovala čtyřicetiminutová pauza na oběd. Školní jídelnu nečekejte. Obědy jsem si mnohdy připravoval doma a nosil s sebou. Drtivá většina dětí ale má v mém věku vlastní auto (řídit se může od 16 a většina mých vrstevníků pracovala), takže v době pauzy vždy probíhal masový únik (připomínající pojíždění na D1 v koloně) ze školního parkoviště do některého z přilehlých podniků rychlého občerstvení. To je skvělá příležitost popovídat si s lidmi a strávit společně nějaký čas. Často jsem se svými kamarády v jejich autech také na chvíli unikl, abych si koupil kafe nebo něco k jídlu. Po pauze se většina vrátila zpět a pokračovalo se v posledních dvou blocích, oddělených opět 3 minutovou přestávkou. Proces vyučovací končil úderem třetí hodiny. 

Jak jsem naznačil, každý si vybírá své předměty, takže má naprosto unikátní rozvrh a v každém kurzu je jiná skladba studentů. Tohle během 3 minutové přestávky způsobovalo pohyb všech 800 studentů, připomínající stěhování národů nebo indickou hromadnou dopravu. Nutno zmínit, že rozvrh všech 4 vyučovacích hodin je každý den v týdnu stejný a mění se zpravidla v pololetí. V každé třídě je podle zájmu různý počet studentů, běžná je maximální kapacita 40 osob. Všichni učitelé byli otevření a dost nápomocní, když jsem potřeboval a mnoho z nich bylo přímo nadšených, že mě mají v jejich třídě!

Párkrát v průběhu roku se může stát, že škola zůstane na den neočekávaně uzavřena. To se děje především v zimě, když teplota klesne hluboko pod bod mrazu a fouká vítr. Mě se to stalo jednou, venku bylo -37 °C.  

Volitelné, zábavné předměty

Nabízí se otázka, jak je těžké najít si kamarády, když se v každé hodině mění osazenstvo a jde o jinou skupinu lidí. Co si budeme povídat, v hodinách jako je matematika nebo fyzika, kde každý sedí a pracuje, to těžké je. Pak jsou zde ale i předměty, které jsou přirozeně jednodušší, zábavnější a na seznamování ideální. Výše jsem zmínil například vaření, v němž zkrátka ve školní kuchyni vaříte a posléze svůj pokrm i sníte. Přitom máte dost času na povídání si s ostatními. Dále jsem psal o dramaťáku, fotografování, výtvarce… V nabídce jsou však mnohé další. Za zmínku stojí určitě tzv. outdoor education, kde se věnujete různým outdoorovým aktivitám jako je hiking, horské kolo, lezení po skále apod. Součástí těchto předmětů jsou také výlety a exkurze. S outdoor ed třídou jsme například byli s batohem na třídenním backpacking tripu v horách. Spali jsme ve stanu, vařili na ohni, lezli po skále a bylo to super! Takovéto akce jsou na tvoření přátelství perfektní! 

Výhodou výměnného studenta je fakt, že si těchto předmětů může vzít hodně, protože nemusí brát takový ohled na akademický postup.

Mimoškolní aktivity, sportovní kluby

Jak to možná znáte z amerických filmů, nedílnou součástí každé high school jsou nejrůznější kluby. V Kanadě to není jiné a nabízených možností je opět nespočet. Můžete se zapojit do různých sportů jako je basketbal, badminton, volejbal, atletika, golf, americký fotbal, zajímavé je ultimate frisbee a tak dále a tak dále. Pro nesportovce se nabízí hraní na nejrůznější nástroje, kapela, divadlo, různé speciální kurzy jako je například psychologie, environmentální komise… Seznam je skutečně nekonečný. Já jsem se zapojil do hraní curlingu, cross-country běhání nebo leadership klubu. Leadership byl velmi zajímavý, organizovali jsme různé charitativní akce, sbírky, pořádali školní akce, zvali různé řečníky, jednoduše jsme oživovali školní komunitu. Celá tato komunita si říkala ‘Cobras’ a byla na to náležitě hrdá. 

Graduation

Byl jsem umístěn do posledního ročníku, který je běžně ukončen slavnostním ceremoniálem. Celý ročník, tj. asi 200 lidí, se slavnostně vystrojí a přenese se se svými příbuznými do obrovského kongresového centra. Pak si každý jde v taláru pro diplom, načež probíhají mohutné oslavy. To se bohužel kvůli koroně nekonalo. Škola ale vymyslela náhradní řešení přes youtube livestream.

Cochrane High School byla podstatnou součástí mojí výměny a čas v ní a její nepřeberné aktivity jsem si děsně užil! Budu na ní ještě dlouho vzpomínat!

Tomáš Jandík RC Ostrava International → Kanada D5360

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!