fbpx

Karneval černy a biely je populárna andská oslava, ktorá sa koná od 2. do 7. Od roku 2009 je súčasťou UNESCO ako nehmotné kultúrne dedičstvo ľudstva. Je to jeden z najdôležitejších karnevalov v Kolumbii a Južnej Amerike, kvôli sútoku medzi jeho obrovskou umeleckou výstavou a pôžitkom z hier na uliciach. Je to otvorená oslava, ktorá umožňuje citlivé stretnutie s druhým bez rozdielu, ale aj vstup do sveta nádhery a fantázie. Táto zmes sa stáva kolektívnou katarziou, ktorá lieči a harmonizuje ducha.

 

Karnevalová cesta

Počas týchto šiestich dní Pasto preruší svoj každodenný život, aby uvoľnil miesto pre karnevalovú cestu, na ktorej defilujú monumentálne plavidlá, choreografické skupiny s farebnými kostýmami, hudobné skupiny, andské tanečnice a mnohé iné umelecké prejavy, ktoré roznecujú sviatočnú dušu mesta. Zároveň počas celého dňa tancujú na verejných námestiach s hudobnými programami a hrajú na ulici pomocou „pinticy“, čo je hravý akt maľovania na tvár kozmetikou. S pomaľovanými tvárami sa teda stierajú sociálne rozdiely a vytvára sa kolektívne objatie, ktoré si pokojne užíva.

Pôvod Karnevalu čiernych a bielych pochádza z koloniálnej éry a ako už názov napovedá, má mesticskú črtu, v ktorej sa spájajú rituály pôvodných domorodých obyvateľov s hispánskym dedičstvom založeným na kresťanskej tradícii a spomienke na zotročené africké národy. Tento karneval prekročil čas, najskôr kvôli potrebe zaradiť do pracovného kalendára obdobie odpočinku a osláv. Následne sa vďaka svojim obrovským populárnym koreňom, kultúrnej sile a štedrosti svojich kultistov stala obrovskou udalosťou, ktorá každoročne priťahuje tisíce turistov.

 

Dúha na asfalte

Všetko to ale začína ešte 28.1 kedy je deň Arcoíris en el asfalto čo je v preklade Dúha na asfalte. V tento deň je vhradené celé centrum na to aby tam ľudia mohli maľovať kriedami na zem. . My sme sa tohto dňa tiež museli zúčastniť tak sme ako vymenní študenti spolu s jednou spolužiačkou vyrazili. Moje maliarské zručnosti nie sú nič moc ale po ceste sme videla vážne veľmi pekné maľby. Bohužiaľ tento deň nám moc počasie neprialo, pršalo nám ale po čase prestalo. My sme si namaľovali menšie kresby, skúšali sme že každý nakresli niečo a ten druhý pokračuje ale myslím že to bolo viac také abstraktne ale nevadí.

Oficiálne prvý karnevalový deň je 2.1 kedy je takzvaný El Carnavalito, karneval pre malé deti. V sprievode sú deti rôzneho veku v nádherných farebných kostýmoch s hudbou a choreografiou. Sprievod trvá celé ráno a poobede sa začína sranda a hry. Hrajú sa tu s cariocami, čo sú vlastne penové spreje a talcom, čo je prášok, niečo ako múka a tým sa striekame a ohradzujeme. Na tieto hry musíme byť aj vybavený pončom a ochrannými okuliarmi. Po celkom dni som mala talco všade a večerná asi hodinová sprcha sa mi veľmi hodila.

Canto a la Tierra

Druhý karnevalovy deň je zameraný na hudbu a tance, vola sa ,,Canto a la Tierra”. Prehliadka choreografických kolektívov, ktoré pripomínajú epické cesty po latinskoamerickom andskom dedičstve predkov, na poctu Matke Zemi. Každú skupinu tvorí minimálne stoštyridsať členov a maximálne dvestodvadsať vrátane tanečníkov, hudobníkov a chodcov na chodúľoch. Toto bol podľa mna najdrahší karnevalovy deň, nádherne zostavy a tance, wowowoowow. Poobede sme ale nešli hrať ale pripravoli sme sa na další deň lebo teraz my ideme do sprievodu.

 

La Llegada de la Familia Castañeda

Tretí deň je La Llegada de la Familia Castañeda, ide o tradičný sprievod, ktorý sa koná na karnevalovom chodníku a vytvára pasáže, udalosti a postavy identity, pamäti a vidieckej a mestskej histórie regiónu. Rodina Castañeda oficiálne víta turistov, ktorí prichádzajú do Pasto, aby si užili ten najlepší karneval a nám sa podarilo byť v tento deň v sprievode. Boli sme oblečený ako dámy a pani 20 rokov. Úprimne nebola som najšťastnejšia s týmto kostýmom ale čo už. Bol to úžasný zážitok si to teraz celé prejsť, cely pochod mal asi okolo 15km čo sa vpohode dalo zvládnuť.

Počas pochodu sme hrali scénu s poštou kedy sme museli ako dámy priniesť list na poštu a potom ich posťaci znovu rozdávali mám a takto stále dokola. Musím povedať že to bola atmosféra, všetci ti ľudia, wow. A samozrejme dnes sme nemohli vynechať ísť poobede hrať. Moc sme sa ale nevyhrali za to sme mali navštívili zopár Tasiek, čo sú párty počas karnevalov. Tu sme sa vytancovala do haleluje a keď som o 2:00 ráno prišla domov, bola som aj unavená ale znovu ma čakala asi hodinová sprcha aby som to všetko dala dolu.

Oddychový deň

5.1 je oddychový deň. Kolumbijčania velmi radi oddychujú a keďže nás zajtra čaká veľmi veľký a dlhy deň, treba si oddýchnuť. My sme v tento deň ráno sli na rodinnú farmu do Chachagui kde sme sa kúpali v bazéne a grilovali. Stretli sme sa tam cela rodina a priatelia, takže asi okolo 80 ľudí. Poobede som sa vrátila naspäť do Pasto kde sme sa stretli s ostatnými výmennými študentmi a šli sa hrať. Aj keď je oddychový deň dnes sú hry zamerané na maľovanie. Dnešný deň sa vola Día de Negros čo je v preklade deň černochov, keďže dnes sa maľuje hlavne farmami.

 

Desfile Magno

Aaaaa je to tu, posledný a zároveň najlepsi karnevalovy deň. Dnes je Desfile Magno, je to vyvrcholenie párty, je to úžasný deň s kreativitou na povrchu. S hlbokým oddaním sa nehmotnému kultúrnemu dedičstvu korzujú po karnevalovom chodníku: jednotlivé kostýmy, skupiny, menšie vozy a obrie vozy, sviatočná hudba murgov, vynárajú sa postavy predkov, posvätné a svetské, ich vlastné mýty a legendy alebo univerzálne, gigantické umelecké diela.

V tento deň sme slo spolu s mojimi host rodičmi na jednu z terás, z ktorej sme mali parádny výhľad na cely karneval. Cely sprievod trval skoro 10hod, lebo keď to začalo tak bolo okolo 8hod ráno a posledný voz prišiel do cieľa okolo včera. V tento deň tiež nemohli chýbať carioky, talko a aj farby, dnes sa ale maľuje prevažne bielou. To ale moja rodina vôbec neriešila, na tvári som mala všetky farby od bielej až po zelenú, žltú, červenú, proste všetky.

Už v prvé dni po príchode do Pasto mi všetci hovorili ako karvenalove dni sú tie najlepšie a ja nemôžem len nesúhlasiť. Tieto dni som si užila naplno a je to aj dôvod prečo sa chcem sem vrátiť, takze prosím držte mi všetci palce aby som si mohla tente úžasne dni ešte zopakovať.

 

Kristína VRANÍKOVÁ, RC Piešťany → KOLUMBIE, D4281

 

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!