fbpx

Kedykoľvek sa rozhodneme podniknúť krok do neznámeho, čakajú nás výzvy a nové skúsenosti.

Ako to začalo

Pre mňa, výmenového študenta, ktorý sa ocitol v nemeckom prostredí, to bolo spočiatku ťažké. Odcudzený od rodiny a priateľov, hľadal som nejaký spôsob, ako sa integrovať a zažiť túto príležitosť naplno. Moje záchranne koleso prišlo v podobe dvoch chlapcov a jednej vášne – volejbalu.

Na začiatku mojej výmenného pobytu som sa cítil, akoby som bol len bezvýznamný kúsok skladačky, ktorý sa nedokázal vmestiť do nového prostredia. Jazyková bariéra mi robila ťažkosti, až kým som jedného dňa spozoroval dvoch chlapcov na miestnej školskej športovej hale, ako hrajú volejbal. Ich vášeň a vzájomná priateľskosť ma oslovila, a tak som sa rozhodol pripojiť sa k nim.

Priateľstvo na celý život

Netrvalo dlho a naše spoločné popoludňajšie stretnutia na volejbalovom ihrisku sa stali mojím svetlom v tuneli. Títo dvaja chlapci sa nestali len mojimi spoluhráčmi, ale aj skutočnými priateľmi, ktorí mi otvorili bránu k nemeckému spôsobu života. Vďaka nim som spoznal krásy volejbalu.

Ich priateľstvo ma nielen integrovalo do miestnej komunity, ale poskytlo mi tiež silnú oporu v čase, keď som túžil po domove. Volejbal sa stal naším spoločným jazykom, ktorým sme prekonávali jazykové bariéry a nesmelé začiatky. Každý zápas bol nielen športovým výkonom, ale aj príležitosťou vytvárať spomienky a rozvíjať trvalé priateľstvá.

 

Michael JANIAK, RC Bratislava International → Německo, D1810

 

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!