Když jsem se připravovala na odjezd do Argentiny, věděla jsem že zažiju velký kulturní šok. Co jsem však nečekala je, že kulturní šok nemám z jídla nebo kultury, ale z místního školského systému.

Věděla jsem že to bude probíhat jinak než v Česku, ale že až tak jinak mě opravdu zaskočilo.
Škola, do které tady v Argentině chodím, je obecně zaměřená na ekologii a udržitelnost.

Výuka v Argentině

Z české školy jsem zvyklá, že vždy když přijde učitel do třídy, žáci ho pozdraví a učitel se sem tam se zeptá, jestli stíháme a přepíná mezi prezentacemi na projektoru.

Moje argentinská škola vlastní celkem dvě velké televize, které jsou na chodbách přístupné všem učitelům a jeden školní počítač, který si žáci mezi sebou střídají, když je potřeba. Žádné projektory, žádné počítače. Samozřejmě, že každý student má svůj chytrý telefon a když je potřeba, může si vyhledat, co potřebuje. Povětšinu času výuky se však učitel věnuje jen a jen žákům a snaží se s nimi vést debatu na dané téma, které se momentálně učí.

Takhle se tu děti učí třídit

Kamarádky

Výuka je pro mladší ročníky formou hry

 

Předměty ve škole

Množství projektů, které žáci 2. stupně (v českém školství to je od 7. třídy základní školy po třeťák na střední škole) dělají, je hrozně moc. Většina projektů je zaměřena na ekologii a globální problém, které jsou pak představovány studentům 1. stupně (1. až 6. třída základní školy) ve formě hry nebo představení. Nebo se jedná o projekty, díky kterým si žáci dokáží lépe představit, co se učí.

Obecně si připadám, že učitele tady zajímá, aby se žák ve škole opravdu něco naučil a určitě ne, že tam jenom odvykládá, co má v osnovách a je mu jedno, jestli to studenti opravdu chápou. Protože takový pocit jsem měla já po celou dobu své školní docházky. A to jsem letos odmaturovala…

Tady v Argentině jsem zatím neměla jedinou hodinu, kdy by si učitel stěžoval, že je třída pozadu v osnovách, které musí do konce roku splnit. To se může v Česku dít často. Obecně tu platí, že učitel je tvůj kamarád a ne někdo, kdo ti bude znepříjemňovat život.

 

Jana POLÁŠKOVÁ, Rotary klub Zlín → Argentina, Distrikt 4921

 

 

Další články o dlouhodobých výměnách

Dlouhodobé pobyty AllNový ZélandMexikoHostitelské rodinyEvropaEkvádorJihoafrická republikaPeruPolskoLetní táboryČeskoFinskoRodinné výměnyRuskoPortugalskoTureckoBelgieFrancieBelgieŠpanělskoRuskoBelgieUkrajinaIndonésieVelká BritánieŠvédskoŠvédskoDánskoItálieBrazílieTaiwanKanadaEstonskoJaponskoFinskoThajskoFrancieInboundiJižní KoreaHolandskoTureckoItálieParaquayMaďarskoKanadaitálieHolandskoMexikoArgentinaRumunskoNěmeckoIzraelPrezentaceŠvýcarskoBolívieSkotskoNorskoLitvaYEOUSAChileSlovinskoAustrálieBrazílieIndieJihoafrická republikaKolumbieMexikoUSADlouhodobé pobytyUncategorized

 

Studium v zahraničí

pro středoškoláky

 Chceš prožít nezapomenutelný školní rok 2026/27 v některé z evropských zemí nebo v zámoří? V USA, Kanadě, Brazílii, Mexiku, Argentině, Kolumbii, Japonsku, Thajsku, Koreji, Austrálii, Itálii, Německu, Francii  nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké úplně jiné zemi? Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! Podrobný návod na registraci najdeš na tomto odkazu:

 https://bit.ly/studium_2026_27

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v e-mailu, který jsme Ti poslali. Následně dostaneš několik dalších e-mailů, které ověří funkčnost Tvé e-mailové adresy, a v závěrečném e-mailu Tě požádáme o vyplnění formuláře s podrobnějšími kontaktními údaji. Po jeho odeslání obdržíš potvrzení o úspěšné registraci. Podrobný návod jak postupovat najdeš na stránce https://bit.ly/studium_2026_27 Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!