fbpx

Leto 2019 sa stalo nezabudnuteľným mexickým snom! Už od začiatku som vedela že to bude skvelé a nemýlila som sa!

BIENVENIDOS A TIJUANA, MEXICO

Prvý júlový týždeň som sa vydala z viedenského letiska úplne sama na druhý koniec sveta. Čakala ma veľmi dlhá cesta ale veľmi som sa tešila a predstavovala si čo, ako, kde zažijem. Vystúpila som v Los Angeles v Californii na letisku, kde ma čakala moja mexická rodina. No tam sa moja cesta ani zďaleka nekončila. Cestovali sme ďalších 6 hodín autom do pohraničného čarovného mesta menom Tijuana, ktoré sa nachádza v mexickom štáte Baja California. Je to štvrté najväčšie mesto Mexika, leží na  hranici s USA necelých 30 minút od San Diega. Keď sme prešli hranice, bol to úplne iný svet, iná kultúra, iný vzhľad, iná atmosféra či iné ľudské zákony, ktoré boli cítiť už od prvého momentu a tým sa toto mesto stalo mojim domov na nádherný mesiac a druhým domovom navždy.

Už hneď prvým ránom som cítila, že to bude úžasne. Môj 18ročný brat Rodrigo mal graduation ceremony a večer veľkú oslavu (niečo na spôsob stužkovej). Tam som sa zoznámila s jeho kamarátmi, priateľkou a väčšou častou rodiny. Celé mi to pripomínalo scenérie z amerických filmov pre teenagerov akurát v mexickej verzii. Bolo to skvelé a veľmi som si to užila, domov sme sa vrátila až druhé ráno. Čo sa týka mojej host rodiny, som z nej veľmi šťastná. Mala som troch bratov 28,26 a 18 ročného Rodriga, s ktorým som celé dva mesiace výmeny každý deň intenzívne zdieľala. Samozrejme nevynechám ani mojich rodičov, ktorý boli naozaj úžasný a už od začiatku ma brali ako svoju. Prvých pár dni som sa zoznamovala s mestom, kultúrou, rodinou a mexickým jedlom, ktoré je tak božské!

Na konci prvého týždňa sme išli na výlet do blízkeho mesta Ensenada, odkiaľ pochádza moja host mama Tamara. Vzala ma na výlet na útesy La Bufadora s krásnym výhľadom na tichý oceán, skúsili sme street food Tacos a Ceviche a večer sme sa vydali na koncert známej mexickej speváčky Alejandra Guzmán do VIP sektora. Bola to teda poriadna show! Ďalšie dni v Tijuane sme strávili aj v múzeu, kine, v centre mesta, na pláži alebo s rodinou. Moja host mamina je skvelá kuchárka a veľmi som si jej jedlá každý deň užívala. O nedlho sme odcestovali na jednodňový výlet do San Diega, kde sme prešli centrum, prístav, známy Balboa Park a taktiež sme navštívili miestny trh s pôvodným vzhľadom mesta. San Diego je naozaj krásne, moderné mesto, s prímorskou atmosférou a veľmi dobrým počasím. Veľmi som si to mesto zamilovala!

Moje veľmi obľúbené miesto v Tijuane bola pláž, ktorá bola asi 10 minút peši od nášho krásneho domu no aj tak sme chodievali na ňu autom. Bohužiaľ nie je veľmi vhodná na kúpanie, kvôli veľkej kontaminácii a znečistenia vody. Taktiež je to veľmi ikonické miesto, pretože priamo na pláži je postavený veľký, vysoký plot, ktorý oddeľuje Mexiko od USA nad ktorým lietajú vrtuľníky americkej stráže. Táto hranica označená ako Trump Wall sa tiahne prieč celím mestom. Veľmi mi to pripomínalo Berlínsky múr. Je to veľmi unikátny a zvláštny pocit stáť a dotknúť sa kusu železa, ktorý robí také veľké problémy vo svete. Ľudia naň píšu odkazy a príbehy, ktoré chcú s ostatnými zdieľať…

A už som v polke výmeny v Mexiku, čas beží tak rýchlo keď sme šťastní!

Skoré ráno odchádzame na cestu do Californie. Aby sme sa vyhli kolóne na hraniciach s Amerikou, čo môže znamenať¨aj 6 hodín zaseknutých v aute, sme sa rozhodli to eliminovať prechodom cez hranicu v noci. Na prechod je potreba pas a estu alebo víza v prípade že ste cudzine, mexičania majú špeciálne kartičky, ktoré dostane iba veľmi malá menšina a to iba ľudia z vyššej sociálnej vrstvy. Keď sa dostane auto na radu, policajt ho prezrie, opýta sa vás dôvod cesty na americké územie a pokračujete.

Naša cesta vedie do priľahlej časti LA, keď sa moja rodina rozhodla ma zobrať na výlet do Disneylandu a šialeného zábavného parku s najväčšími horskými dráhami v Amerike SigFlags. Disneyland bol ako taký malý splnený detský sen, ktorý som si užila, no horské dráhy už omnoho menej… Bol to veľký zážitok no zistila som, že horským dráham v takýchto veľkostiach a dĺžkach sa úspešne budem vyhýbať hahah. V LA bolo v týchto dňoch neuveriteľných 40 stupňov v tieni a tieto dni boli naozaj náročné no predsa len nezabudnuteľné.

Pred nami je posledný týždeň a stres v očiach Rodriga a jeho rodičov prudko stúpa, ja sa snažím si užiť každý jeden moment, pretože čoskoro odlietam do európskeho života mojej reality a dovolenka, výmena, spoznávanie, latinská hudba, španielčina v ušiach, najlepšie jedlo na svete a jemný piesok v nohách za chvíľu vystrieda moja časť hosťovania, ktorá je tá náročnejšia.

Tieto posledné dni ideme relaxovať na dovolenku do mesta Puerto Penasco asi 6 hodín autom. Nikdy predtým som nezažila väčšie teplo a vlhko ako tam. Celé dni sme ležali na pláži, pri bazéne, opaľovali sa a chodili sa schladiť do Kalifornského zálivu číreho tyrkysového mora. Posledný večer na dovolenke bol naozaj prekrásny a úplne ma dojal pohlaď na západ slnka, keď sme sa kúpali v mori a okolo nás nikto široko ďaleko iba čajky čo nám lietali nad hlavami a lovili večeru. More sa sfarbovalo do ružovočervenej farby, ktorá sa odrážala z oblohy a ja som si uvedomila, ako veľmi vďačná som mať možnosť žiť takýto život a tráviť leto ako z rozprávky v 16 rokoch svojho života na druhej strane planéty. Netreba sa báť ale prijímať možnosti, ktoré nám život ponúka a veriť sebe a okoliu, pretože bez riskovania takéto krásne momenty, na ktoré nikdy nezabudneme nežijeme.

Keď sme sa vrátili do Tijuany ostávali nám síce iba 4 dni ale plné záživného programu, pretože bez užívania do poslednej chvíle a to doslova Mexiko nie je Mexiko! U nás doma nám naši rodičia zorganizovali rozlúčkovú párty, kde sa prišli všetci rodinný príslušníci rozlúčiť so mnou a Rodrigom. Tamara navarila úžasnú večeru ako každý deň a spoločne sme si prezerali všetky fotky z tohto mesiaca a rozprávali sme si zážitky. Na koniec prišli ďakovné slová z viacerých strán a bolo to veľmi úprimné a dojímavé. Zrazu som si všimla na mobile správu po slovensky, ktorú mi poslalo dievča z Tijuany, ktoré pár rokov nazad strávilo celý rok pomocou Rotary v Bratislave na výmene a chcela sa so mnou stretnúť. Vedela plynule po slovensky a bola veľmi milá, zoznámila ma s ďalšími rotariánmi, ktorý boli na výmene napríklad v Poľsku alebo Maďarsku a reč ovládali výborne. Bolo to veľmi príjemne stretnutie, ktoré by mi nikdy nenapadlo že sa dá zrealizovať! 

Posledný večer tesne pred odletom bol veľmi záživný. Môj aj Rodrigov let bol v sobotu na obed z LA, no to by nebolo Mexiko kebyže sa v piatok večer nič nedeje. Môj brat Alberto je klavírista a v tento večer mal koncert, na ktorý ma pozval no taktiež sa tento večer diala v mojej host rodine veľká svadba. Stihla som obe akcie za čo ma teší. Koncert bol super a svadba taktiež, mohla som sa poriadne rozlúčiť s celou mojou rodinou a ich priateľmi. Tak slávnostne ako môj pobyt v Tijuane začal tak aj skončil! Nie nadarmo sa hovorí v začiatku je napísaný celok!

SLOVENSKO

Niečo sa konči a niečo sa začína

Ani som sa nenazdala a už som späť doma a tentokrát aj s mojim mexickým bratom Rodrigom. Pred nami je celý august plný programu a druhej časti výmeny na mojom rodnom Slovensku. Bývam v Bratislave a tá Rodriga veľmi očarila.

Pochodili sme centrum mesta, moje obľúbené miesta a aj tie kam najčastejšie chodím ako napríklad škola. Slovensko a jeho kultúra sa mu už od začiatku páčila za čo som bola rada. Tak sme sa vydali na ikonický slovenský folklórny festival na Oravu! Ako hrdá folklorista som mu popredstavovala tradície a folklór, ktorý máme dych berúci! Orava je krásne miesto a prvá Rodrigová prechádzka lesom ho naozaj nadchla. V Bratislave som ho zoznámila s mojou rodinou, priateľmi, zobrala na oslavy, výlety a rýchlo začlenila do rodiny. Taktiež sme išli na koncert, ktorý sa konal na krásnom nádvorí bratislavského hradu.

Náš ďalší výlet v duchu poznávania centrálnej Európy mieril do stovežatej Prahy. Prahu sme prešli hore dole peši a musím povedať, že tá nikdy neomrzí a veľmi sa nám všetkým páčila. Počasie bolo typicky augustové a teplo Rodriga naozaj zaskočilo.

Jedlo mu tu chutilo veľmi. Njoblúbenejšie veci boli: langoš, trdelník a segedín. Typická, tradičná, slovenská, domáca kuchyňa ho príjemne prekvapila až na to, že nič nebolo dostatočne štipľavé a všade sme pridávali chili :). Ikonu Slovenska sme nemohli vynechať a Vysoké Tatry sme navštívili taktiež. Nádherné hory, letné počasie, krásne výhľady a to pravé Slovensko! Išli sme aj na túru ktorá sa aj mne aj Rodrigovi veľmi páčila. Taktiež sme išli na vyhliadku, chodník v korunách stromov, prechádzky, pozreli sme si dve plesá a každý večer hrali biliard, ktorý som skoro vždy prehrala…

Koncom výletu v Tatrách prišiel aj moment ukončenia celo-letnej výmeny. Všetky výlety tu, sme absolvovali s mojou maminou, ktorej veľmi ďakujem za takúto krásnu možnosť trávenia môjho leta. Všetky výlety v Mexiku a USA som zažila spolu s mojou host rodinou a som veľmi vďačná, že Rotary mi sprostredkovalo zrovna ich.

Vrelo túto výmenu všetkým odporúčam.

ĎAKUJEM, MUCHAS GRACIAS, THANK YOU SO MUCH!!!

 Bianka Koyšová Rodinná výměna 2019, Mexiko, vyslaná RC Bratislava

 

Další články o rodinných výměnách

 

Studium v zahraničí

pro středoškoláky

 

Chceš prožít nezapomenutelný školní rok 2024/25 v některé z evropských zemí nebo v zámoří? V Itálii, Německu, Francii, Norsku, Holandsku, USA, Kanadě, Brazílii, Mexiku, Argentině, Kolumbii, Japonsku, Thajsku, Koreji, Austrálii, nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké úplně jiné zemi? Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!