fbpx

Myslím, že veľa ľudí na Slovensku o Taiwane počulo, no viem, že naozaj minimum z nich ho reálne pozná a bol tam. Ja som to šťastie mal vďaka Rotary a musím povedať, že na tento rok budem naozaj dlho spomínať. Býval som v Taoyuan, dvojmiliónovom meste južne od Taipei. Pri prílete na letisko na mňa čakala celá delegácia. Tri host rodiny a členovia môjho rotary klubu. Prvú vec, čo sme spoločne spravili bola fotka, tých som mal počas pobytu naozaj veľa, pretože Taiwanci milujú fotenie.

Moja prvá host rodina bývala vo veľkom byte na 18. podlaží. Odkiaľ som mal výhľad na veľkú časť mesta. Mal som veľkú izbu a pohodlnú posteľ, host rodičia boli nazaj veľmi milí a aj po anglicky vedeli celkom obstojne, na čo sa tam človek naozaj nemôže spoliehať. Mal som aj mladšiu host sestru, no tá študovala na internáte v Taipei, čiže som s ňou veľa času nestrávil. Ostatné host rodiny taktiež bývali v pekných bytoch, vždy som mal vlastnú izbu a nikdy som nebýval ďaleko od centra. Moje host rodiny, podobne ako veľká časť Taiwancov jedávali hlavne vonku. Skoro každé ranajky, obed a večeru som jedol mimo domu, doma som jedol iba ak som si niečo spravil sám. Takýto spôsob života  je tam bežný, pretože ceny v rôznych bistrách sú tak nízke, že sa to často oplatí viac ako varenie doma a je to oveľa jednoduchšie pri ich upracovanom lifestyle.

Pár týždňov po príchode mi začínala škola. Chodil som na industriálnu a farmársku učňovku v centre mesta. Hneď ako som tam prišiel som sa zoznámil s milou counselorkou Ginou(Taiwanci majú okrem ich mena často aj „anglické“ meno, ktoré hovoria cudzincom, ich mená sú totiž dosť ťažké na zapamätanie), tá mi predstavila školu, dala školskú uniformu a vysvetlila mi pravidlá. Taktiež som si mohol vybrať ľubovoľný odbor, ktorý by som chcel študovať, odporučila mi ale farmárske odbory, žiaci tam sú podľa jej slov otvorenejší a komunikatívnejší. Nastúpil som teda na farming management a hneď som zistil, prečo sú jej slová pravdivé. Výučba totiž prebiehala každý deň v dvoch fázach. Jednu polovicu dňa klasicky strávili v triede a druhú sa učili v teréne, prakticky vykonávali činnosti na malej farme, ktorá bola súčasť školy. Takto som si mohol vyskúšať napríklad sadenie ryže. Presádzanie kvetín alebo vytváranie políčok na pestovanie plodín.

Školský deň na Taiwane je dlhý, škola začína väčšinou o ôsmej a žiaci končia spravidla medzi štvrtou a piatou hodinou poobede. Raz do týždňa musia byť žiaci v škole už o 7:00. V ten deň sa škola nastúpi na školské ihrisko a vzdáva hold Taiwanskej vlajke a spievajú národnú hymnu, Taiwanci sú naozaj silní patrioti. Čo sa týka prestávok v škole tak tých medzi hodinami veľa nemajú, po každej 50 minútovej hodine majú len 5 minút na pripravenie si vecí a presunutie sa do inej učebne, jediná naozaj veľká prestávka je o 12:00 kedy majú polhodinu na obed a neskôr 45 minút na zdriemnutie si, počas tohto času je zakázané behať po škole a rozprávať sa. Po skončení výučby si žiaci po sebe upracú triedu, chodbu a dokonca aj záchody a až potom idú domov. Každý vie čo má robiť, pretože každý ma priradenú prácu od triednej učiteľky. Na škole nie sú žiadne upratovačky aby sa žiaci naučili poriadku a pokore.

Okrem klasickej Taiwanskej školy som chodil aj na jazykovú školu spolu s ďalšími rotary študentami. Tu sme strávili dva dni v týždni a učili sa jazyk, zvyky a kultúru. Taktiež sme si tu vytvorili naozaj dobrú partiu. Mne osobne prišlo, že v porovnaní s inými krajinami, inboundi na Taiwane trávia často viac času spolu ako s lokálnymi študentami. Má to viacero dôvodov, či už jazyková bariéra, fakt, že najsť reč s Taiwancami je pre úplne odlišné záľuby často ťažšie alebo fakt, že Taiwan, krajina menšia ako Slovensko má nespočetne veľa rotary klubov a dištriktov, Vďaka tomu je na Taiwane, a hlavne v Taipei naozaj veľa inboundov na jednom mieste, o párty a zábavu teda núdza nikdy nie je ☺.

Čo sa týka výletov a rotary akcií, tak ani tam sa nemôžem na nič sťažovať. Za všetky výlety sme dokopy platili len okolo 1000eur, čo bol v skutočnosti len zlomok reálnej ceny. Počas roka som mal 3 viacdenné výlety organizované dištriktom, asi 5 jednodňových výletov, tiež s dištriktom a 4 výlety s klubom, za ktoré som neplatil ani cent. Rotary na Taiwane je naozaj obrovské, rešpektované a bohaté. Naozaj sa oplatí mať s nimi dobrý vzťah, pretože majú možnosti ti ukázať naozaj veľa.

Myslím si, že Taiwan je naozaj veľmi dobrá krajina na výmenu, Podľa mňa to je zdravá exotika a určite ho odporúčam navštíviť. Ja som si tam svoj rok naozaj užil.

Michal ŠUBÍN,  Rotary klub Bratislava International → Taiwan, Rotary dištrikt 3502

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!