Kdyby mi někdo před rokem řekl, že strávím jeden z nejintenzivnějších roků svého života v Německu, asi bych se jen usmála a nevěřila. Ale pak jsem sbalila kufry, nasedla do auta a vydala se vstříc něčemu naprosto novému. Dnes už vím, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem kdy udělala. 

Začátek cesty – celá moje cesta začala rodinným roadtripem přes Drážďany, Lipsko, Postupim a Brémy. Každé z těchto měst mi přineslo něco jiného – historickou atmosféru, architekturu i první kontakt s němčinou v reálném světě. Když jsme dorazili do Brém, moji rodiče se otočili a odjeli zpět domů. A tam to začalo. 

Nový domov, nová rodina – moje hostitelská rodina byla naštěstí skvělá. Okamžitě mě přijali mezi sebe, jako bych byla jejich vlastní. Samozřejmě, první dny byly plné trapasů – od nepochopení německých frází a zvyků po komické situace při pokusech o vaření českých specialit (ano, bramboráky na sladko nejsou dobrý nápad). 

Škola a každodenní život – první den ve škole byl trochu jako z jiného světa. Jiný systém, jiné předměty, jiná atmosféra. Zatímco v Česku se většinou drtíme fakta nazpaměť, v Německu je větší důraz na diskuze a samostatné myšlení. Učit se vůbec nebylo snadné, ale každý den jsem cítila, že se zlepšuji. 

Velkým plusem byli spolužáci, kteří mě mezi sebe hned vzali. Někteří mě dokonce učili německý slang, takže po pár týdnech jsem místo “Guten Tag” zdravila “Moin” jako pravá Brémačka. 

 

 

 

Dobrodružství mimo školuNěmecko nenabízelo jen školní zážitky. Cestovala jsem, objevovala nová města a zkoušela věci, které bych doma nikdy neudělala. Od ochutnávání pravých bratwurstů po jízdu na kolech v německých parcích (což se ukázalo jako boj o přežití, když se na vás zezadu řítí profesionální cyklisti). 

Největší zážitek byla asi cesta do Berlína s ostatními výměnnými studenty. Vidět Braniborskou bránu naživo, projít se po East Side Gallery a uvědomit si, jaké dějiny tohle město zažilo, bylo prostě neuvěřitelné. 

Co mi pobyt dal – naučila jsem se tolik, že by to vydalo na celou knihu. Jazyk, samostatnost, schopnost vypořádat se s novými situacemi, ale hlavně otevřenost vůči jiným kulturám. 

 

 

 

Výměnný pobyt není jen o tom, že se naučíte lépe jazyk. Je to o tom, že se změníte jako člověk. A i když se brzy vrátím domů, vím, že kousek v Německu zůstane navždy. 

Jolana JANIŠOVÁ, RC Český Krumlov → Německo 1850, Outbound 2024-25 

 

Další články o dlouhodobých výměnách

Dlouhodobé pobyty AllHolandskoMexikoArgentinaRumunskoNěmeckoIzraelPrezentaceŠvýcarskoBolívieSkotskoNorskoLitvaYEOUSAChileSlovinskoNový ZélandMexikoHostitelské rodinyEvropaEkvádorJihoafrická republikaPeruPolskoLetní táboryČeskoFinskoRodinné výměnyRuskoPortugalskoTureckoBelgieFrancieBelgieŠpanělskoRuskoBelgieUkrajinaIndonésieVelká BritánieŠvédskoŠvédskoDánskoItálieBrazílieTaiwanKanadaEstonskoJaponskoFinskoThajskoFrancieInboundiJižní KoreaHolandskoTureckoItálieParaquayMaďarskoKanadaitálieAustrálieBrazílieIndieJihoafrická republikaKolumbieMexikoUSADlouhodobé pobytyUncategorized

 

Studium v zahraničí

pro středoškoláky

 Chceš prožít nezapomenutelný školní rok 2026/27 v některé z evropských zemí nebo v zámoří? V USA, Kanadě, Brazílii, Mexiku, Argentině, Kolumbii, Japonsku, Thajsku, Koreji, Austrálii, Itálii, Německu, Francii  nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké úplně jiné zemi? Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! Podrobný návod na registraci najdeš na tomto odkazu:

 https://bit.ly/studium_2026_27

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v e-mailu, který jsme Ti poslali. Následně dostaneš několik dalších e-mailů, které ověří funkčnost Tvé e-mailové adresy, a v závěrečném e-mailu Tě požádáme o vyplnění formuláře s podrobnějšími kontaktními údaji. Po jeho odeslání obdržíš potvrzení o úspěšné registraci. Podrobný návod jak postupovat najdeš na stránce https://bit.ly/studium_2026_27 Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!