fbpx

Mid-Autumn Festival se blíží a s ním se dennodenně na druhém patře kupí hromady dárku, které si lidi navzájem dávají. Jsou to hlavně dorty a sladké věci, takže já si nestěžuju, protože někdo je jíst musí…

Moje mamka je teď v karanténě, a tak spolu jíme dorty a pijeme kafe každá na jiném poschodí. Z karantenního vězně jsem tedy byla povýšena na karanténního věznitele, doručujícího ke dveřím jídlo.Předtím jsme každý oběd a večeři spolu objevovali jinou gurmánskou pochoutku, od hot potu po running sushi s tisíce druhy ryb a vaječným pudinkem s mořskými plody, a tak mě celkem mrzí, že spolu teď nemůžeme probírat u jídla nejrůznější blbosti a smát se nad mými výrazy, když mi něco nechutná.

Mrzí mě to, ale zároveň teď trávím hodně času s host taťkou. Taťka už vůbec neumí vařit, a tak občas trpíme, protože spolu vždy musíme pro něco dojít, i když bychom se raději natáhli na gauči a dívali se spolu na vtipné čínské seriály s velmi roztomilými efekty. Štěstí, že 7Eleven (obchod proslavený po celé jihovýchodní Asii, otevřený 24h v kuse) je od našeho domu vzdálený asi 3 minuty chůze, a tak když jsme moc líní, koupíme si sushi rolku a večeři máme vyřešenou. Když máme čas jíst někde v restauraci, musím uznat, že jídlo taťka vybírá dobré a až na onen zmiňovaný vaječný puding s mořskými plody, je zde všechno naprosto geniální. Hlavně knedlíčky v páře si zaslouží 5 hvězdiček z pěti.

Eliška Pukowiecová_noci festivalu_02
Eliška Pukowiecová_noci festivalu_03

K tomu všemu máme s taťkou oba zálibu v čajích, a tak mi dokonce hned první den ukázal čajový rituál. Od té doby mi pomáhá rozeznat, podle něho, hnusné čaje od těch dobrých.

Festivalové období

Všichni se teď vrací k rodinám domů, protože je teď období Zhong Čo Jie – měsíčního festivalu. Má host sestra a bratr tudíž nejsou výjimkou, a protože Měsíční festival se oslavuje hlavně tím, že všichni dělají barbeque, jí pomelo a mooncakey, má host ségra uspořádala také svou barbeque party.

Podle mého taťky to mělo být barbeque s maximálně 5 lidmi, takže překvapením pak bylo, že místo pěti lidí, se jich v domě najednou tlačilo 20. Všichni přicházeli postupně. S taťkou jsme zrovna seděli v kuchyni a zničeho nic se na schodech objevila jedna hlava, a pak druhá, a pak už jich tu bylo snad dvacet. Všichni vždy hlasitě pozdravili, až se to rozléhlao celým barákem, a pak už vířili v kuchyni, šmejdili v ledničce, krájeli noži, převraceli šuplíky… Pochybuju, že se vůbec s mým taťkou navzájem znali, a i přesto, že moje sestra ještě nebyla doma, taťka ani nemrkl, když byla kuchyň vzhůru nohama. Dokonce to vypadalo, že se tím směrem ani nepodíval. Já jen z povzdálí uznale přikyvovala. Toto se u nás doma vidí jen v Prostřenu.

Eliška Pukowiecová_noci festivalu_04~mv2

Taiwanské barbeque

Taiwanské barbeque není úplně to, co by jste si pod typickým pojmem barbeque představili. Místo masa má zde spíše přednost ryba, chobotnice a škeblí polévka se zázvorem a zeleninou, která chutná jak vařená cuketa. Všichni se sejdou v garážích domů, nebo vyjdou na ulici, vytáhnou židličky a gril a baví se o různých věcech, kterým zatím bohužel nerozumím, a tak se jen sladce usmívám. Za mé sladké úsměvy pak dostanu mooncake (sladkost) a ohňostroj, který můžu odpálit.

Takto tráví celý Taiwan noci před festivalem. Když pak nastane festival vypadá to téměř stejně, navíc se k tomu ještě přidá pomelo, jehož slupku si ostatní dávají na hlavu. Neptejte se mě proč, snažím se to zjistit, ale moje komunikační schopnosti k tomu ještě nedošli. Možná se to ke konci mého pobytu konečně dozvím a dám zde dodatečně vědět o mém pokroku, v průzkumu podivných zvyklostí

Tanec za svitu plného měsíce

Poslední rozloučení s festivalem jsem prožila na Rotary párty, v tom nejhezčím hotelu, jaký jsem kdy viděla. Zároveň jsem si potvrdila, že lidi zde, jsou vážně velmi uvolnění. Jsem zvyklá na důstojné párty, plné jídla a milých řečí, místo toho jsem vešla do světélky prozářené zahrady s řvoucí hudbou, později pak rotariány:) (vzápětí vysvětlím). Jídla tu byly hromady a lidí také. Všichni nás zdravili a vítali. Největší překvapení pro mě bylo, že jsem se musela celé té párty představit v čínštině, nemluvě o tom, že jsem se tuto skutečnost dozvěděla 3 minuty před tím, než jsem šla na stage. Nebudu se zmiňovat o tom, že další klubová inboundka to věděla už dva dny dopředu. Budu upřímná podělala jsem svou čínskou řeč v mikrofonu, ale co už, teprve se učím. Po všech gratulacích a oslavách narozenin přišla na řadu after party.

 

Eliška Pukowiecová_noci festivalu_06
Eliška Pukowiecová_noci festivalu_05

Abych uvedla fakta, lidi na Taiwanu by řekli, že mi Evropané a Američané jsme poměrně hrdé národy. Když máme něco zpívat, nebo předvádět, předvedeme se jen ve chvíli, kdy něco umíme, nebo v čem si alespoň trochu věříme. Nechceme se ponižovat před ostatními a už vůbec ne se ztrapňovat. Pak přijedete na Taiwan, na důstojnou rotariánskou párty a uvidíte dospělé se naschvál vyvolávat a zpívat ať už falešně, nebo nefalešně písničky zpěváka, kterého vykopli po pódia. Uvidíte sekretářky a ředitele tančící kolem všech stolů a nakonec všechny zúčastněné tančící společně mašinku. Jako čestný host jsem i já byla postavena před velké pódium a za zvuku pomalé, nepomalé písničky mi bylo řečeno, ať tančím. Ano, předevšemi:)

Za plného měsíce jsme tedy všichni odtančili a odzpívali noc a ukončili tím jeden z nejznámějších čínských festivalů, Zhong Čo Jie.

Den na to mě pak čekal první den ve škole.

 

Další články od Elišky

 

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!