Tchaj-wan. Dvakrát menší země, než ta naše, ležící v srdci Dálného východu. Je to země plná úžasných lidí, úžasného jídla a hlavně místo, které Vám utkví v hlavě navždy. Zážitky, které jsem si zde udělala, mi jen tak někdo nevezme. Potkala jsem zde lidi z různých koutů světa a bydlela v rodinách, které mě brali jako svou vlastní dceru. Ano, život je tu těžký, ale to by se dalo říct o každé asijské zemi, je to tu standardem, na který jsou Asiati většinou pyšní.
Proč vlastně Taiwan? Protože je to místo, které Vás naučí, jak život žít naplno, a přitom budete mít ale disciplínu a při příletu zpět se vrátíte soběstační. Angličtina zde není na tak vysoké úrovni, tudíž Vás zdejší život s největší pravděpodobností donutí se přiučit jazyku jejich země, Čínštině. Abych pravdu řekla, není to jazyk, který by si vybral každý, a to taky díky tomu, že je opravdu těžký. Jaký lepší ale způsob se učit, než to, že pojedete přímo do místa, kde se jím mluví? I když řeknete jen dobrý den, tak dostáváte na ulici skoro aplaus od přítomných lidí, jelikož jste cizinec. Je to zajímavé, občas otravné, protože se cítíte jako marťan, ale někdy je to zase úchvatné, jaké mínění mají o nás, Evropanech. Většina z nich se moc za hranice nepodívala, a tak hltají každé Vaše slovo o životě u Vás.
A to nejlepší? Taiwanci jsou neskutečně pohostinní a chtějí Vám pobyt zpříjemnit, co nejvíce to jde. Uvaří Vám, ukážou Vám místa, které chcete vidět, a i když se občas projeví ona jazyková bariéra, Taiwanci jsou milí parťáci, kteří Vám pomůžou, když budete potřebovat. Jsou tu ale i mínusy, a to je například již zmíněná bariéra, ale i školní docházka, na kterou se dává největší důraz. Ne vždy, ale většinou se do školy musí již na 7. hodinu ranní, domů se jde o půl páté. Je to režim, na který jsou oni zvyklí, ale pro nás, Čechy a ostatní cizince, je to oříšek. Po čase se na to dá zvyknout, a pokud je po škole plán jít na jídlo a pít bubble tea, který je, mimochodem, vynikající, tak se o to více těšíte ze školy pryč. Taiwanské jídlo má své plusy a mínusy, mínusy myslím mořské plody nijak tepelně upravené a maso bez chuti uvařené jen ve vodě. Plusy zahrnují smažené knedlíčky plněné jak masem, tak zeleninou (kukuřice a kari jsou opravdu výborné) a klasické nudle, nebo turkey rice, která se rozplývá na jazyku.
Míst, které berou dech, je v přírodě mnoho, a i přes to obrovské vedro, které na tomto ostrově panuje, si ta místa užijete. Od Hualienu až po Taipei 101 a její novoroční ohňostroje si nejde pobyt na Taiwanu neužít. Pro mě osobně, byl tento pobyt něčím, co změnilo chod mého života a rozhodlo o cestě, kterou jsem si pro svůj život zvolila. I když to má s Taiwanem spojeno málo, utvrdila jsem se v tom, že Koreanistika je pro mě tím pravým, a potvrdilo se to po tom, co jsem se na nový rok s host rodinou na Korejský poloostrov vydala, konkrétně do Seoulu.
Rok, který jsem prožila na druhém konci světa bohužel nejde jen tak jednoduše popsat. Bylo toho tolik, že se myšlenky bijí mezi sebou a nejsem schopna sepsat vše do detailu. Exchange studentů, jako budete Vy, je na Taiwanu celá řada. Na tak malém ostrově jsou všichni téměř stále spolu, provádějí spolu různé věci a pořádají se akce, kde se všichni sejdou, a to je teprve zábava. V tom bylo naše štěstí, že jsme se ocitli na místě tak malém, jako Formosa, jak se Taiwanu dříve říkalo, ještě v době, kdy jej kolonizovali Portugalci, a dnes ho Taiwanci stále hojně používají.
Moje rodiny byly až na pár malých problémů naprosto skvělé, a hýčkali mě úžasnými večeřemi v drahých podnicích, kde jsme jedli japonské prvotřídní hovězí. Povím Vám, že takové maso jste v životě v Česku nejedli. Byl to zážitek, který dodneška cítím na jazyku a prahnu po tom znovu cítit tu chuť tak úžasného hovězího. Stejně tak byly v kurzu krevety a hot pot, mísa s ochucenou vodou, do které se házejí jemné plátky masa a zelenina. Voda se poté vaří při 100C a maso je tak hotové za necelou minutu. Škoda, že je takových podniků v Česku málo, protože bych hned do jednoho šla a zkusila, jestli to mají tak dobré, jako na Taiwanu.
Abych svůj článek shrnula…Taiwan je úžasný ve většině směrů, až na stránku akademickou, která se těžce překousává, ale pokud se do Asie toužíte podívat, je to něco, co musíte brát v potaz. Asie je také kulinářský zážitek a každý si najde něco, co mu opravdu moc zachutná. Lidé jsou tam hodní, o to víc, pokud se snažíte mluvit jejich jazykem. Mé zkušenosti s Korejci a Taiwanci byli jen hezké, a i když umíte jen trošku, snaží se Vás povzbudit, co nejvíc to jde.
Já už jsem tak o své budoucnosti rozhodnutá, právě díky pobytu v zahraničí. A co Vy? Kam pojedete?
Další články od Simony
RYE Outbound 19/20 -> Taiwan