Tak ako každý rok, aj tentokrát sme sa koncom apríla vydali na dlho očakávanú cestu po Európe. Hoci je program rokmi odskúšaný a overený, vždy sa objavia neočakávané udalosti, ktorým spoločne čelíme.

Rok 2025 je jubilejným rokom a Taliani očakávajú 30 miliónov turistov počas celého roka. Rím a Vatikán bývajú v našom termíne preplnení aj bez jubilejného roka, takže celá logistika, komunikácia a príprava bola skomplikovaná.

Navyše, pár dní pred naším odchodom zomrel pápež, a tak sme sa obávali, či budeme môcť nakoniec navštíviť Vatikán. Informácie chýbali, ale nakoniec sme zvládli celý pôvodne plánovaný program okrem Sixtínskej kaplnky, kde sa už pripravovalo konkláve. Teda je dôvod navštíviť Rím a Vatikán opäť…

 

 

 

 

 

 

 

V Paríži sme sa v sobotný podvečer blížili autobusom k Víťaznému oblúku, na ktorý sme mali časovaný vstup. Pod oblúkom sme zbadali francúzske vlajky, osoby v oblekoch i uniformách, dychovku. Tu zrazu niekto v autobuse skríkol: „Je tam Macron!“ Všetci zhíkli a tešili sme sa na osobné stretnutie s prezidentom Macronom. Keď sme vchádzali k miestu konania, my dospelí Európania sme si uvedomili, že Macron tam nie je, že ide o štandardné zapaľovanie ohňa na Pomníku Neznámeho vojaka. Naši študenti však hľadali Macrona… V tom jedna nesmelá študentka ukázala prstom na najstaršieho pána so sivou bradou v obleku, ktorého považovala za najväčšiu autoritu, a spýtala sa: „Toto je Macron?“ Aby bola sranda, rozmýšľali sme, či sme ich nesklamali a či sme ich nemali nechať v domnení, že stretli Macrona… 😊

 

 

 

 

 

Blackout v Barcelone nás zastihol v plnej paráde. Už počas komentovanej prehliadky katedrály Sagrada Família sa sprievodkyňa zmienila o výpadku elektriny, ale nevenovali sme tomu pozornosť. Keď sme chceli obedovať, buď boli reštaurácie zatvorené, alebo sa nedalo platiť kartou. V obchodoch, ktoré boli otvorené, svietili sviečky, čo sme predbežne považovali za „cool atmosféru“ v okolí katedrály.Keďže sme nemali ani signál ani mobilné dáta, len postupne sme sa dostávali k informáciám, že vypadla nielen elektrina, ale aj celá mobilná sieť – totálny blackout. Náš problém spočíval v tom, že sme nevedeli, kde je zaparkovaný náš autobus, metro ani vlaky nechodili a náš hotel bol na pobreží – približne 80 km od Barcelony.Zázrakom sa nám SMS správou zo Slovenska podarilo zistiť približnú polohu autobusu! Nakoniec sa nám podarilo nájsť autobus a aj cez väčšinu nefunkčných semaforov a zácpy sme sa dostali do hotela a na obmedzenú večeru pri sviečkach.

Večer zasadol náš krízový štáb a pripravili sme tri scenáre na ďalší deň, ak by sa situácia nevyriešila a náš trajekt do Talianska by nemohol odplávať. Našťastie sme si po približne dvanástich hodinách vydýchli, keď sa situácia v Španielsku postupne dostávala do normálu, a nasledujúci deň sme nastúpili na trajekt.

 

 

 

A čo naši študenti? Tí boli nadšení a veselí – tešili sa, že sú na týchto krásnych miestach a že sú spolu.

Keď sme vystúpili v Paríži z metra pri Invalidovni, Santiago z Mexika bežal po majestátnom moste Alexandra III. a kričal: „Ja som v Paríži, som v Paríži!“

Alebo iné postrehy:

„Nečakal som, že bude tak rôznorodá zmes rás ľudí, národností a farieb…“

„Obávala som sa, že Francúzi nemajú radi nás, Američanov, ale vidím, že to tak nie je…“

„Som prekvapená, ako krásne sú kvetmi ozdobené obchody.“

„Tá nočná Eiffelovka bola skvelá, ty vole!“

„Antonio Gaudí bol crazy, ale dobrý crazy.“

„Odkedy som sa dozvedela, že ideme na Eurotour, tešila som sa na pláž.“

„Nečakal som, že uvidím v Barcelone niečo také úžasné ako Sagrada Família. Som z Brazílie, ale nikdy som o tom nepočul. Bol to pre mňa zážitok!“

 

 

 

Počas nášho výletu sme navštívili top turistické atrakcie Európy. Bolo náročné zvládať všetky miesta plné turistov, disciplína aj presnosť boli nevyhnutné. Stresy pri nástupoch a výstupoch v metre, presné príchody na časované vstupy, únava… to všetko patrí k Eurotouru pre výmenných študentov. Ale podľa študentov to stálo za to – veď je to once-in-a-lifetime experience!

Text: Elena Gregová, RC Košice, cestovná agentúra Ferrotour
Foto: Charlotte Vangoríková, Rotex

 

Další články o dlouhodobých výměnách

Dlouhodobé pobyty AllHolandskoMexikoArgentinaRumunskoNěmeckoIzraelPrezentaceŠvýcarskoBolívieSkotskoNorskoLitvaYEOUSAChileSlovinskoNový ZélandMexikoHostitelské rodinyEvropaEkvádorJihoafrická republikaPeruPolskoLetní táboryČeskoFinskoRodinné výměnyRuskoPortugalskoTureckoBelgieFrancieBelgieŠpanělskoRuskoBelgieUkrajinaIndonésieVelká BritánieŠvédskoŠvédskoDánskoItálieBrazílieTaiwanKanadaEstonskoJaponskoFinskoThajskoFrancieInboundiJižní KoreaHolandskoTureckoItálieParaquayMaďarskoKanadaitálieAustrálieBrazílieIndieJihoafrická republikaKolumbieMexikoUSADlouhodobé pobytyUncategorized

Studium v zahraničí

pro středoškoláky

 Chceš prožít nezapomenutelný školní rok 2026/27 v některé z evropských zemí nebo v zámoří? V USA, Kanadě, Brazílii, Mexiku, Argentině, Kolumbii, Japonsku, Thajsku, Koreji, Austrálii, Itálii, Německu, Francii  nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké úplně jiné zemi? Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! Podrobný návod na registraci najdeš na tomto odkazu:

 https://bit.ly/studium_2026_27

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v e-mailu, který jsme Ti poslali. Následně dostaneš několik dalších e-mailů, které ověří funkčnost Tvé e-mailové adresy, a v závěrečném e-mailu Tě požádáme o vyplnění formuláře s podrobnějšími kontaktními údaji. Po jeho odeslání obdržíš potvrzení o úspěšné registraci. Podrobný návod jak postupovat najdeš na stránce https://bit.ly/studium_2026_27 Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!